Granátníci doby napoleonské

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Granátníci doby napoleonské

  Avatar
  Zdravím všechny kolegy, před nějakou dobou sem tak spíš z náhlého zájmu sáhl po nějaké literatuře o bojích u Slavkova (normálně této oblasti dějin příliš pozornosti nevěnuji) a zaujala mě jedna věc. Téměř každá armáda disponuje tzv. granátnickými oddíly. Na několika místech jsem našel, že se jednalo o elitní jednotky, nasazované v rozhodujících chvílích bitev, ale nikde ani slovo o granátech. Byli jimi vůbec granátníci vyzbrojeni, nebo si jen ponechali toto označení (poukazující na jejich výlučnost) z doby minulé (podobně jako amer 1. cav. div v NAMu), kdy se snad touto zbraní bojovalo? A jak takový granát mohl vypadat?
  Děkuji vám moc za odpověď.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/111226#390713Verze : 0
  Avatar
  napr. granátník v dobovej uniforme, sice nie od slavkova je tu. oni uniformy sa líšili, toto je anglický granátnik 19 stor.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/111226#390714Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Granátníci pokud vím už granáty nenosili, obecně v každé armádě měl pěší regiment dvě "speciální" roty - lehkou (voltižéři atd.) a granátnickou, v lehké byli cvičeni na boj v rojnici a obecně na samostatnější činnost, granátnické roty byly zase "úderná pěst" -- větš. tam byli vysocí, fyzicky zdatní vojáci.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/111226#390715Verze : 0