CZK - KRTP-81 Ramona (radiotechnický pátrač)

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

CZK - KRTP-81 Ramona (radiotechnický pátrač)

  Avatar
  KRTP-81 = komplet radiotechnického průzkumu vz. 81, krycí název pro Ramonu
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#227158Verze : 0
  Avatar
  Pasivní radiotechnický pátrač KRTP-81 Ramona (kód NATO Soft Ball) byl vyvinut v pardubické Tesle (dnes je tato část zrušené Tesly součástí firmy ERA vyrábějící nástupce Ramony a Tamary, pátrač Věra).


  Pomocí triangulačního zaměření (pro zaměření cíle jsou potřeba 3 stanice Ramona) umožňuje zároveň zaměřovat až 20 vzdušných cílů. Radiolokátor pracuje s frekvencemi 1-8Ghz přičemž jeho hlavní funkcí je odposlech signálů vydávaných vzdušnými cíli a jejich následné zaměření. Výhodou tohoto systému sledování je absolutní skrytost radiolokátoru před nepřítelem (radiolokátor nevydává žádné zjistitelné záření. Bohužel jej proto ale nelze používat pro zaměřování a navádění protivzdušných střel země - vzduch.


  Systém sám se v provozu poměrně osvědčil ale byl stále ještě dosti nedokonalý a nepřesný a v praktickém provozu vadila přílišná složitost a zdlouhavost montáže. Proto byl po krátké době nahrazen dokonalejším a mobilnějším systémem KRTP-86 Tamara (kód NATO Trash Can).
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#169850Verze : 0
  Avatar
  Ramona jako první pátrač dokázala automaticky (bez zásahu operátora) zavést zjištěný cíl do režimu sledování podle odpovídače IFF/SIF díky programovému vybavení vyvinutém J. Loudou. Později byl program vylepšen tak, že byl schopen automaticky zavést do režimu sledování jakýkoliv typ zjištěného cíle.
  Stejně jako její předchůdce Kopáč a její následovnice Tamara a Věra používala metodu časoměrně-hyperbolického zaměřování, čímž se liší od ostatních, cizích pátračů, které používají metodu zaměřování na maximum.


  Ramona byla následně modernizována a označena Ramona-M.
  Rozdílem byly:
  nový anténní systém a příjímače = větší citlivost (o 3dB) a vyšší odolnost proti rušení
  zlepšené výsledky průzkumu podle dotazovače TACAN
  výkonnější programové vybavení (lepší výkony pro nové typy letounů)


  Několik kusů bylo v 90. letech dodáno do Sýrie.


  zdroj:
  Jří Hofman, Jan Bauer: Tajemství radiotechnického pátrače Tamara, Praha 2003, ISBN 80-86645-02-9
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#232221Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jedná se o vrchol stožáru pátrače KRTP-81 Ramona. Po smontování koule a zavrtání šesti kotev se stožár pomocí hydraulické plošiny skládal z voštinových dílů, až do výšky 25m. Na stožáru byl zavěšen i malý výtah pro obsluhu.

  Doplňující informace k fotografii: Petr Beneš


  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#45312Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Fotka celého stožáru "pravého boku", postaveného na stanovišti Havran u Tachova v roce 1985.

  Fotka zachycuje stožár v plné výstavbě (25m), vlevo dole je patrná část vyhodnocovacího kontejneru stanoviště "pravý bok". Úplně vpředu je plot psince, odkud byla fotografie pořízena (tenkrát by to vydalo pár let Sabinova a obvinění ze špionáže :-( ).
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#136300Verze : 0
  Avatar
  Stožár pátrače KRTP-81, který je součástí expozice leteckého muzea Berlín-Gatow. stejný stožár je i na fotografii výše (fotografie ©Radek Havelka).

  Pre tých čo nepoznajú azbuku - text na fotografii pojednáva o protipožiarnych opatreniach pre obsluhu veže S 25 M-P... (buko1)
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#169514Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak trochu provokativní fotografie Ramony (převzaty ze serveru www.vrtulnik.cz) focené při takzvaných Redcatchers misích.Oba záběry jsou pořízeny na kopci Havran,kde stávala věž sloužící k průzkumu a hlásné službě.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#169641Verze : 0
  Avatar
  Jedná se o vrchol stožáru pátrače Ramona. Po smontování koule a zavrtání šesti kotev se stožár pomocí hydraulické plošiny skládal z voštinových dílů, až do výšky 25m. Na stožáru byl zavěšen i malý výtah pro obsluhu. Možná bych při důkladném hledání doma nalezl fotku celého stožáru "pravého boku", postaveného na stanovišti Havran u Tachova v roce 1985.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#135998Verze : 0
  Avatar
  K Ramoně bych ještě doplnil malou perličku. Přestože se jedná o český výrobek, všechny popisky byly napsány v azbuce Crying or Very sad Velitel praporu, kapitán Š....., jehož oblíbeným úslovím bylo "jestli nebude do pěti let válka, tak jsem se narodil zbytečně", se nechal slyšet, "četa kulometčíků je mi milejší, než prapor s Ramonou..." (Tachov 1983-1985)
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/12985#136071Verze : 0