2. sv vojna v okoli Novych Zamkov.

Diskuse

Neviete niekto nieco o bojoch pocas druhej svetovej vojny v okoli Novych Zamkov?


Zaujima ma prakticky cokolvek. Uvitam akekolvek informacie. Samozrejme aj odkazy na literaturu, kde sa to rozobera, zdroje na internete... Proste co sa dialo v tom case v Novych Zamkoch a okoli ( +/-50 km ). Postupy vojsk, bitky,...
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#50667 Verze : 0
Pohľadám a uvidím čo sa mi podarí nájsť Wink
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#50672 Verze : 0
Potrbuješ info hlavne o pohyboch pozemných armád, alebo aj letectva nad týmto priestorom? Ak letectva tak skús knihy Slovenské letectvo I, II, III. Určite tam niečo bude. O pohyboch pozemných armád, to neviem. Pozriem sa doma, či nemám niekde odložené nejaké články z Ročenky odbojárov, alebo Historického revue. Pozriem sa a uvidíme.
Inač som zvedavý na pripravovane Vojenské dejiny Slovenska. Ak tie knihy vídu, tak predpokladám , že tam by čosi mohlo byť. Uvidí sa.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#50683 Verze : 0
To: Haspeklo & Martin Drobňák


Slovenske letectvo mam. Je tam toho dost skromne. ( asi koli tomu, ze to bolo vtedy Madarsko. A navyse chcel by som sa dozvediet take " uzkoprofilove " regionalne informacie, ktore su trochu bokom.


BTW : " Tentoraz " ma zaujima pozemne vojsko.


Aj ja som zvedavy na Voj. dejiny Slovenska a urcite to kupim. Ale mam taku obavu... Aby tam toho nebolo malo. Presnejsie Arrow O tej casti Slovenska, ktora pri rozpade CSR pripadla Madarsku sa vo vseobecnosti dost malo hovori... A az ma prekvapilo, ze prave v Madarskej literature sa spomina ( relativne ) casto. Len by to chcelo mat pristup k literature a cas na citanie po madarsky, ktore mi ide veeelmi pomaly. Smile
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#50696 Verze : 0
No v kronike II sv. vojny som našiel nejake info o II. sv. vojne. To že Nove Zámky boli obsadené v rámci takzvanej bratislavsko-brnianskej operácie asi vieš. Ak chceš tak ti tu dám, konkretny článok z kroniky, ale predpokladám, že tieto informácie máš, tak ich nebudem teraz zbytočne prepisovať. Ak nie , tak stačí povedať. Inak našiel som članky z Historického revue o bojoch pri obci Kamenín, ale to je pokiaľ viem asi 50 km od Novych Zámkov, takže ťa to asi nezaujíma. Ale ak áno, tak neni problém.
Mimochodom, ak by sa ti podarilo preložiť nejaké dokumenty z maďarčiny, tak bolo by fajn, keby si mi ich mohol poslať Laughing
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#50886 Verze : 0
Nazdar Miso.
Zohnal som Ti niečo o okoli Novych Zámkov. Konkrétne su to represálie vykonané na tamojšom obyvateľstve. Tu je ten článok:


Represálie na obyvateľstve


NOVE ZÁMKY- Koncom júna 1944 fašisti zriadili v Nových Zámkoch sústreďovací tábor. V dňoch 11.- 14. júla 1944 vypravili z tábora štyri transporty s väzňami do Poľska. Z mesta a okolia bolo v tábore sústredených asi 4800 občanov židovského pôvodu.


ŠURANY- V posledných mesiacoch roka 1944 a začiatkom roka 1945 museli občania Šurian povinne kopať zákopy. Do tejto práce ich naháňali nyilašovci a maďarskí vojaci. Dňa 20. februára 1945 prišli do domu Búčikovcov. Pretože bratia Florián a Štefan odmietli ísť na práce, v prestrelke s nyilašovcami zahynuli vo vlastnom dome. Na druhý deň vrahovia chytili a na námestí verejne popravili Františka Búčika.


(zdroj: Fašistické represálie na Slovensku, vydavateľstvo Obzor, Bratislava 1990)
Mimochodom na tych článkoch o kameníne sa parcuje. Zatim nazdar.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#52994 Verze : 0
Pri Devičanoch (dnes okres Levice, vtedy - netuším) v okolí Štiavnických lesov sa zrútila B-17ka G. Na padákoch sa zachranili 7 americki letci. Boli prechodne ubytovaní na chate na Žuhračke (niekoľko km od Devičian), odkiaľ ich potom partizánska skupina SITNO previezla na letisko Tri Duby.
---
Myslím, že celkom významné boje sa odohrali pri oslobodzovaní Levíc (vtedy tiež maďarské územie) + veľký sovietsky útok na Hrone 25. marca 1945. Žiaľ nič bližšie v tejto chvíli neviem. Ak by Vás zaujímalo, tak v Čajkove (6-8 km od vtedajšej maďarskej hranice, vtedy okres Nová Baňa, dnes okres Levice) boli v 1945 sústredené tieto vojská:
- 6. gardová tanková armáda 2. ukrajinského frontu (21. december 1944)
- kozáci z 1. gardovej jazdeckomechanizovanej skupiny generála Isu A. Plijeva (január 1945)
- jednotky 53. armády generála Managarova (15.-16. február 1945)
---
Čo sa týka fašistických represálií, tak mám taký pocit, že sa niečo v tomto duchu odohralo aj na Santovke (dnes okres Levice). Ak to ešte spadá do revíru, môžem zistiť viac.
---
Literatúra, ktorú sa mi podarilo na túto tému zohnať, má názov Národnooslobodzovací boj na Ponitrí. Momentálne nemôžem napísať, kto je jej autorom. Je to však trochu staršieho dáta a celé je to prešpikované komunistickými blábolmi typu - uvedomelý komunista, statočný roľník a pod. Sú tam však spracované informácie regionálneho charakteru Nitra, Levice, Zlaté Moravce a pod. Od Nových Zámkov je to síce trochu ďalej, ale stále bližšie než napr. Turiec. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#70475 Verze : 0
Nové Zámky - oslobodenie
V posledné dni marca 1945 v smere hlavného útoku 2. ukrajinského frontu zvádzali sovietske jednotky boje o prechod cez rieku Nitru s cieľom oslobodiť Nové Zámky. Útočiacim skupinám 4. gardového jazdeckého zboru 1. gardovej jazdecko-mechanizovanej skupiny gen.poručíka I.A. Plijeva sa bránili nemecké jednotky 8. armády. Sústredenému náporu sovietskych jednotiek sa nepriateľ neubránil. Nové Zámky boli 29. marca 1945 oslobodené jednotkami 13. jazdeckej divízie 6. gardového jazdeckého zboru vojsk gen.poručíka I.A.Plijeva.


Levice - oslobodenie
20. decembra 1944 sovietske jednotky 20. tankovej brigády, zo 6. tankovej gardovej armády generálplukovníka A.G.Kravčenka dorazili do Levíc. Veľkú pomoc sovietskym jednotkám poskytli aj niektorí občania mesta. Usmerňovali tankistov ulicami mesta. V deň príchodu sovietskych jednotiek sa do mesta prebojovali aj partizáni brigády kap. Jána Nálepku, oddiel pod vedením Jozefa Jusku.


Komárno - oslobodenie
Po niekoľkodňových bojoch o prístup ku Komárnu v posledných dňoch marca 1945 30. marca 1945 boje o Komárno vrcholia. 23. strelecký zbor 2. ukrajinského frontu za podpory Dunajskej vojenskej riečnej flotily - 83. brigády námornej pechoty sa súčasným úderom zmocnili mesta od východu i západu. Prekvapujúcim preniknutím 4 obrnených člnov od komárňanského prístavu a vysadením samopalníkov sa podarilo prístav zachovať pred zničením. Na pamäť padlým sovietskym námorníkom vďační občania po stavili pamätník.


Štúrovo - oslobodenie
Sovietske jednotky 25. gardovej streleckej divízie zo 7. gardovej armády generálplukovníka M.S.Šumilova zo zostavy 2. ukrajinského frontu museli od 24. marca 1945 zvádzať prudké boje s nepriateľom, ktorý chcel zastaviť postup osloboditeľských vojsk pri Štúrove. 28. marca za bojovej súčinnosti jednotiek 83. brigády námornej pechoty Dunajskej vojenskej riečnej flotily bolo Štúrovo oslobodené. Oslobodením Štúrova sa vytvorili podmienky na oslobodenie Komárna a postup k Novým Zámkom.


Slatina (okres Levice) – fašistické represálie
Obec bola v rokoch 1938-1944 súčasťou horthyovského Maďarska. V polovici decembra sovietske vojská Slatinu oslobodili, no 23. decembra sa fašisti do obce vrátili. V dome Kolomana Fizika na okraji obce postrieľali 56 občanov cigánskeho pôvodu a dom zapálili. Gizela Morvavá, Margita Ďurčíková a Elemír Baláž vraždenie prežili.


Pribeta (okres Komárno) – fašistické represálie
Dňa 13. januára 1945 fašisti po prechodnom oslobodení obec znovu obsadili. Nyilašovci zaistili dvoch občanov - Pinkeho a Jakaba. Niekoľko dní ich mučili a 19. januára zastrelili. Hitlerovské jednotky počas bojov v okolí Pribety zajali takmer 60 sovietskych vojakov. Priviedli ich do obce, kde ich prinútili vykopať si spoločný hrob a potom ich postrieľali.

Všetky hore uvedené informácie sú prepisom z CD SNP 2003, ktoré vydáva Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) - www.szpb.sk.www.



Čo sa týka partizánov, tak v okolí Nitry sa preslávila Nitrianska partizánska brigáda, ktorá prenikla cez rieku Hron na druhú stranu k Sovietom. Tam bola včlenená do oddielu 2. ukrajinského frontu maršala Malinovského a 16. februára 1945 podnikla spolu s 53. armádou trojdňové boje proti útočiacim Nemcom v oblasti Štiavnických lesov, konkrétne v okolí dedín Rybník, Čajkov, Tlmače (všetky okres Levice, vtedy Nová Baňa).


O vytvorenie prvej partizánskej skupiny (neskôr partizánska skupina SITNO) sa zaslúžil Ladislav EXNÁR, strojný zámočník českej národnosti, usadený v Banskej Štiavnici. Organizátor ilegálnych komunistických buniek v okrese Banská Štiavnica. Koncom roku 1940 ho ÚŠB zatkla za protifašistickú činnosť. Počas prevozu z vyšetrovacej väzby v Bratislave do Banskej Bystrice v roku 1941 vyskočil pri Žiari z idúceho rýchlika z okna. Po vyliečení na jar 1942 vytvoril prvú partizánska skupinu v oblasti štiavnických hôr. Aktívne sa podieľa na vydávaní ilegálnych časopisov Hlas ľudu a Jánošík. Na jar 1944 ho zradca udal a chytili ho. Zahynul na jar 1945 v koncentračnom tábore Mauthausen. Samotného vzniku resp. pretransformovania pôvodnej partizánskej skupiny na partizánsku skupinu SITNO sa nedožil. Táto partizánska skupina podnikla niekoľko akcií, medzi najvýznamnejšie patrí už spomínaná záchrana amerických letcov. Okrem iného podnikli partizáni útok na rybnickú školu, kde sa podľa ich informácií mala nachádzať maďarská armáda. Našli tam síce zodesať maďarských vojakov, ale všetci boli v pokročilom veku. Takže im zohnali civilné šaty a nechali ich v pokoji odísť domov k vnúčatám. Na chate na Žuhračke, kde sa skupina zdržovala, väznili aj niekoľko zajatých Nemcov. Ich väzenie pôvodne slúžilo ako chliev pre hospodárske zvieratá, takže nebolo celkom dobre zabezpečené. Partizáni sa preto poistili a obrali Nemcov o topánky. Keďže snehu bolo po kolená, nemuseli sa báť, že by sa im podarilo uniknúť.

Informácie z CD SNP 2003, SZPB a publikácie Filip Holka: Národnooslobodzovací boj na Ponitrí, 1967 a tiež zo spomienok pplk. (alebo plk.?) Sluvku, člena partizánskej skupiny SITNO.



Pri svojom pátraní po udalostiach z druhej svetovej vojny v okrese Nové Zámky a okolie, som narazila na informáciu o rumunských letcoch, ktorí pravdepodobne niekedy v januári 1945 vykonali niekoľko náletov na nemecké poľné letiská v Kalnej nad Hronom a Tlmačoch (okres Levice). Nič bližšie však o spomínanej udalosti neviem. Nebolo by na škodu niečo viac o tom zistiť. Neviete niekto niečo? Napr. mená letcov, jednotku, lietadlá, spôsobené škody a pod.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#70591 Verze : 0
Wow. Pekne info. Moc ma potesilo. Smile
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#70594 Verze : 0
A ešte na tému partizánskej skupiny SITNO, tentokrát z Encyklopédie SNP:


Partizánska skupina SITNO vznikla 5. septembra 1944 z pôvodnej partizánskej skupiny L. Exnára. Bola začlenená ako 6. oddiel Brigády Jána Nálepku. Veliteľom bol J. Jusko, komisárom P. Piecka, náčelníkom štábu L. Bardiovský. Pri vzniku mala 41, neskôr viac než 90 príslušníkov. Skupina pôsobila v Štiavnických vrchoch v priestore Banská Štiavnica-Pukanec-Levice. 24. decembra 1944 sa spojila so sovietskymi jednotkami pri Leviciach a 16. januára bola začlenený ako osobitná čata do Levickej roty. Neskôr sa zúčastnila na dobití Banskej Štiavnice.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#70619 Verze : 0
morphee čo sa týka Santovky môj starý otec sa priamo zúčastnil bojov nakolko tam býval a bol aj partyzánom. Mnohokrát som sa ho pýtal ako to vtedy bolo a čo zažil počas vojny ale nikdy mi nehovoril (alebo možno nechcel) o žiadnom vojnovom zločine v Santovke. Spomínal však silnú delostreleckú prestrelku a to, že hlavné boje sa odohrávali v tzv. Ďarmockej hore (južne od Santovky smerom na Vrbicu). Podľa jeho slov boje trvali od rána asi do tretej poobede, keď sa Nemci stiahli. Na oboch stranách ľudia odhadovali asi po tristo padlých (Rusi vraj ale mali ťažšie straty). Mŕtvi boli pochovaný pri miestnom kostole a pár rokov po vojne exhumovaný a prenesený na voj. cintoríny. Zaujalo ma ale že útok Rusov bol dosť sústredený iba do úzkeho územia. Dedina Domadice odkial pochádza moja stará mama (možno kilometer vzdušnou čiarou severne od Santovky) bojmi zasiahnutá nebola, spomína sa iba jeden granát ktorý vybuchol kúsok za statkom jedného roľníka.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#258567 Verze : 0
Vie niekto z vás niečo o bojoch v okolí Kravanov nad Dunajom? čítal som že tam boli tankové boje. Rozprával mi o tom aj môj príbuzný a celkom ma to zaujíma ako všetky veci spojené s touto témou. Viem o okupovaní Komárna no o okolí kravanov viem iba to, že pri Moči a Radvani nad Dunajom sa vylodila 83. brigáda námornej pechoty. A vraj sa Kravany n. Dunajom volali "línia Čata". Nedávam tomu veľké nádeje ale ak niekto o niečom vie, prosím napíšte mi.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#639195 Verze : 0
K téme boli spracované dve velice pekné knihy. Odporúčam.
Babylon armád 1. a Babylon armád 2. od Pavla Šteinera.
Vydal ich Magnetpress v r. 2018 a 2019.
URL : https://www.valka.cz/2-sv-vojna-v-okoli-Novych-Zamkov-t13708#639209 Verze : 3
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více