2. svetová vojna v okolí Levíc

Diskuse

Dobrý deň!


Chcel by som sa dozvedieť viac o tom, čo sa počas vojny dialo v okolí Levíc. Najviac ma zaujímajú pohyby jednotiek ale uvítam aj všetko ostatné čo súvisí s vojnou a touto oblasťou.


Vopred ďakujem za pomoc
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#465791 Verze : 0
Cez slovensko prechádzal 4. ukrajinský front, presne aké jednotky sa pohybovali v okolí Levíc by si človek musel niekde naštudovať, môj dedko pochádza od Bátoviec, roku 1945 mal 9 rokov, mi spomínal historku ako pri Bátovciach boli zbudované dve či tri obranné línie zákopov, lenže si nespomínam kto v nich strážil či naši vojaci počas povstania alebo už ruský vojaci, ale ak by bolo treba sa môžem na to popýtať ešte, ide o to že sa tam prehnal útok nemcov, obrancovia jak zbadali tanky tak sa dali na ústup, útok sa prehnal cez zákopy, lenže jeden obranca počas toho celého spal v zákope, a keď sa prebral tak hľadel útočníkom na chrbát, v tých zákopoch ostali
aj protitankové zbrane, pravdepodobne pušky protitankové, ten
obranca začal páliť na tie tanky, zasiahol 3 tanky, nemci prekvapený z toho že prišli o tanky a nevedeli kade to na nich
lieta sa dali na ústup, ten vojak dostal vyznamenanie a dovolenku. V tom okolí bol pohyb jednotiek, my máme chatu oproti ktorej je kopec na ktorej je lúka z ktorej je výhľad na okolie a tam mali nemci guľometné hniezdo ktoré menilo pozíciu
každý týždeň, zemepisná šírka 48°17'20.54"S, dĺžka 18°46'21.38"V. Spomínam matne na pár historiek, len si nespomínam presne, by som sa musel informovať od dedka a jeho brata, mám tam aj známych keďže som boj vojak základnej služby
v leviciach, som sa dopočul vraj niekde pod Levicami sú poschovávané tanky z čias komunizmu, je na tom niečo ?
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#465938 Verze : 0
Ďakujem za zaujímavú historku.
Ja zas od svojho dedka, ktorý bol z Loku (mimochodom tiež ročník 1936) poznám takúto:
Vraj na nejakom kopci pri Loku bolo nemecké guľometné hniezdo v ktorom boli asi dvaja alebo traja nemci. Sovieti na nich zaútočili a kým sa nemcov podarilo zneškodniť, padlo pár stoviek sovietov.
Čo sa týka tankov, teraz to počujem prvý krát, o ničom neviem.
Ešte by som sa vyjadril ku 4. ukrajinsému frontu. Je pravda, že pôsobil na území Slovenska ale skôr na severe v okolí Tatier. Tu v oblasti Levíc pôsobil 2. ukrajinský front pod velením maršála Rodiona Jakovleviča Malinovského - pozorovateľňu mal pri Leviciac na kopci Vápnik (ľudovo Šiklóš).
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#465951 Verze : 0
Zdravím, som sa povypytoval dedka na tu udalosť, ona sa odohrala pri pukanci čo je cez 7 km vzdušnou čiarou od Bátoviec, tie zákopy strážili ruský vojaci, nemci útočili so štyrmi tankami, ten vojak im zničil dva a tak sa dali nemci na ústup, vojak bol na námestí vyznamenaný a dostal týždeň dovolenku domov.
Počas okupácie nemcami bola v Bátovciach posádka počtu 20 nemeckých vojakov ktorý boli ubytovaný v školskej budove, počas tej doby sa nevyučovalo, spolužitie s nemcami bolo bezproblémové, mali dve kone,
pre deti to bola zábava, keďže nemci zvykli posadiť deti na kone.
V dedine bol obchodík ktorý vlastnil starší nemecký pár, bol to taký všeobchod, mali syna, bol to športovec, ktorý musel narukovať počas invázie do ruska, padol behom prvého roka na ukrajine, počas povstania sa stalo že z vrchov chodievali štyria partizáni do obchodu a vzali čo potrebovali, po vojne ako sa začal štát komunizmovať bol obchodík poštátnený a ten pár sa odsťahoval do Levíc na dôchodok.
Jak dedko spomínal pre deti boli zaujímavé spojenecké bombardéry, udiala sa udalosť, keďže lietadlá pri návrate zvykli zhadzovať prídavné nádrže, v okolí boli dve padnuté, len jedného dňa bola zhodená bomba, pri priehrade je taký kemping ktorý v tej dobe nebol ani priehrada len potôčik, v tej dobe tam bola rómska osada, a tá bomba dopadla neďaleko tej osady, keď sa boli deti pozrieť na ten trojmetrový kráter tak v tej osade nebola ani noha, proste osadníci sa zbalili a utiekli.
Jedno ráno asi dva dni pred vianocami sa ocitli v dedine ruský vojaci, počas toho boli zabitý dvaja nemci z toho jeden z nich bol veliteľ, obaja boli zastrelený počas úteku, jeden na ceste do Pečeníc a druhý tiež pri úniku z dediny, boli pochovaný na miestach kde padli, po vojne boli telá prenesené na dajaký spoločný nemecký cintorín. V Bátovciach ostala posádka ruských vojakov, škola sa stala znova miestom ubytovania vojakov, v rodičovskom dome sa ubytovali traja rusy, dvaja boli študenti z Leningradu, boli na úrovni a mali na starosť rádiostanicu, ten tretí rus na nich dohliadal alebo ich strážil, vo vedľajšom dome bol ubytovaný rumunský kapitán, keďže posádku tvorila aj rumunská čata.
Jedného večera sa stala udalosť, rusy zvykli mať pár korún, zvykli si nechávať kupovať za tie drobné 5 litrov vína, mali na to taký džbán, keď tak popíjali prišiel jeden ruský dôstojník a dal si naliať, zhovárali sa, potom sa pobral von s tým starším vojakom čo dohliadal na mladých, po chvíľke sa vrátili do domu, starší vojak mal pištoľ ktorou mieril na jedného z tých mladých vojakov a odviedli ho, potom ako sa vrátil sám naspäť sa ho môj pradedko spýtal čo sa stalo, ten rus na to že ten mladý bol vlasovec* a bol zastrelený niekde pri dedine.
* vlasovec – (Andrej Andrejevič Vlasov- bol sovietsky generál ruského pôvodu, ktorý sa v priebehu 2. svetovej vojny počas bojov o Leningrad dostal do nemeckého zajatia a začal spolupracovať s nacistami. Stal sa veliteľom Ruskej oslobodeneckej armády, ktorá bola nasadená do boja na strane nacistov.) zdroj wikipedia
Počas pobytu rusov v dedine prebiehal život normálne, za futbalovým ihriskom bola dakedy lúka, kde zvykli pristávať dvojplošníky, určené pre zásoby a pre odvoz ranených, pre deti bolo zaujímavosťou že tie lietadlá pilotovali ženy.
V tom období mali nemci na kopcoch guľometné hniezda, napr. pri vtedajšom potoku je kopec kde je borovicový les, prebiehali občas prestrelky, pod kopcom mali rusy zákopy, je tam dnes ulička s chatkami, vtedy tam boli takisto chatky s vínnymi pivnicami, ako správny rusy ich zvykli vykradnúť a potom sa opili a robili hluk po večeroch tak sa stalo že ich tam postrieľali nemci, tak bol zákaz lúpiť a znásilňovať, lenže sa stala udalosť že jeden ruskú vojak ázijského pôvodu znásilnil 70 ročnú ženu, za neoposlúchnutie bol na nástupe zastrelený.
Keďže rusy nevedeli kde predne sa nachádzajú nemecké hniezda, tak bol vydaný zákaz streľby aby ich vystopovali, dedko s kamarátmi ako správne deti mali náboje, vyrobili si z bambusov či rákosia dajake provizórne zbrane, dajak si to vyšpekulovali, keď začali strieľať tak samozrejme im to povybuchovalo,
Ide o tom že v tom začali po nich strieľať nemci, oni boli v takom údolí, streľba sa nedala ani počuť len hvizdot guliek v korunách stromov a padajúce lístie, došlo im že po nich strieľajú nemci od borovicového lesa, po chvíľke začuli hlasy vojakov, im došlo že sú to rusy tak schovali všetko do deravého bukového stromu, prišli rusy a pýtali sa kto to strieľal, deti len krčili plecami, potom sa pýtali skade sa strielalo, zas pokrčili plecami, tak rusy nakoniec odišli.


(ďakujem ak sa to podarilo niekomu prečítať do konca, možná sa nejedná o akčnú udalosť ale je to mala zaujímavosť ktorá by normálne ostala zabudnutou epizódkou, ak ma niekto poznatky, ktoré môže doplniť či vyvrátiť nejasnosť čo poteší, ide predsa o spomienky môjho dedka ktorý mal 6-9 rokov, ale pamäť mu slúži ešte dobre, ale človek nikdy nevie, dakujem)
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#466290 Verze : 0
Pokiaľ ide o jednotky tak som niečo našiel na wikipedii, Slovenské národné povstanie- odsek Oslobodenie Slovenska "V tej dobe už Červená armáda – konkrétne 2. ukrajinský (pod velením Radiona Malinovského) a 4. ukrajinský front (pod velením Andreja Jeriomenka), 1. česko-slovenský armádny zbor a rumunská 1. a 4. armáda bojovali na území Slovenska. Proti nim stáli menej početné nemecké jednotky – 1. tanková (pod velením generála Gottharda Heinriciho) a 8. armáda (pod velením generála Otta Wtihlera) a kráľovská maďarská 1. armáda.
Pri prekročení Ipľa a Hrona sovietske vojská na krátky čas oslobodili niektoré mestá na juhu Slovenska. Pri Šahách, Leviciach a Štúrove nemecká 8. armáda v januári 1945 podnikla protiútok v ktorom spôsobila sovietskym jednotkám v tomto priestore veľké ťažkosti i straty a vytlačila ich z oslobodeného územia. Tieto boje boli súčasťou nemeckého pokusu na prelomenie obkľúčenia Budapešti. Sovietske jednotky na tomtu úseku opäť zaútočili až v marci 1945. Pri Leviciach prerazili nemeckú obranu a úspešne postúpili pozdĺž Dunaja. Bratislava bola sovietskymi vojskami oslobodená 4. apríla 1945. "
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#466509 Verze : 0
Coortes, veľmi pekne ďakujem za zaujímavé informácie. Skúsim zájsť do archívu, tam určite budú niečo mať.
URL : https://www.valka.cz/2-svetova-vojna-v-okoli-Levic-t144546#469142 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více