URL : https://www.valka.cz/1939-1940-Zimni-sovetsko-finska-valka-t15631#58258
Verze : 0
Organizacja armii fińskiej (stan w dniu 30 listopada 1939)
Naczelne Dowództwo naczelny dowódca armii fińskiej – marszałek Carl Gustaf Mannerheim, szef sztabu – gen. por. Karl Lennart Oesch.
* Armia Przesmyku Karelskiego – dowódca: gen. por. Hugo Viktor Österman
** II Korpus Armijny – dowódca: gen. por. Harald Öhquist: *** 4 Dywizja Piechoty, *** 5 Dywizja Piechoty, *** 11 Dywizja Piechoty, *** Grupa "U" (Uusikirkko), *** Grupa "M" (Mualaa), *** Grupa "L" (Lipola);
** III Korpus Armijny – dowódca: gen. mjr Ajax Erik Heinrichs: *** 8 Dywizja Piechoty, *** 10 Dywizja Piechoty, *** Grupa "R" (Rautu);
** odwód: *** 1 Dywizja Piechoty, *** 1 Rezerwowa Brygada Piechoty, *** 2 Rezerwowa Brygada Piechoty, *** trzy dywizjony artylerii;
* IV Korpus Armijny – dowódca: gen. mjr Juho Heiskanen: ** 12 Dywizja Piechoty, ** 13 Dywizja Piechoty, ** Grupa "Räsänen", ** 11 Samodzielny Batalion Piechoty; ** odwód: 7 Batalion Kolarzy.
* Grupa "Północna Finlandia" – dowódca: gen. mjr Wiljo Tuompo:
** Grupa "Północna Karelia" – dowódca: płk Erkki Raappanan: *** 12 Samodzielny Batalion Piechoty, *** 13 Samodzielny Batalion Piechoty, *** 14 Samodzielny Batalion Piechoty;
** Grupa "Laponia" – dowódca: gen. mjr Kurt Martti Wallenius: *** 17 Samodzielny Batalion Piechoty;
** 15 Samodzielny Batalion Piechoty,
** 16 Samodzielny Batalion Piechoty.
* Grupa Alandzka – dowódca: gen. mjr Edvard Hanell: ** 22 Pułk Piechoty, ** 8 Batalion Kolarzy, ** II dywizjon 6 Pułku Artylerii Polowej, ** I dywizjon 9 Pułku Artylerii Polowej.
* Obrona Wybrzeża Jeziora Ładoga – dowódca: płk Eino Iisakki Järvinen.
Odwody Naczelnego Dowództwa: * 6 Dywizja Piechoty w Luumäki, * 9 Dywizja Piechoty w Oulu, * Rezerwowa Brygada Artylerii Polowej (9 dywizjonów), * 6 Batalion Kolarzy.
Wojska Lotnicze – dowódca: gen. mjr Jarl Frithiof Lundquist: * 1 Pułk Lotniczy w Suur-Merijoki – dowódca: płk Yrjö Opas, * 2 Pułk Lotniczy w Utti – dowódca: ppłk Richard Lorenz, * 4 Pułk Lotniczy w Immoli – dowódca: ppłk Toivo Somerto.
Marynarka Wojenna – dowódca: gen. mjr Väinö Valve.
Korpus Obrony Kraju – dowódca: gen. por. Kaarlo Lauri Torvald Malmberg
Pomocnicza Służba Kobiet "Lotta" – szef: Fanny Luukonen
Źródło: Zygmunt Czarnotta, Zbigniew Moszumański, Wojna zimowa, Warszawa 1994.
URL : https://www.valka.cz/1939-1940-Zimni-sovetsko-finska-valka-t15631#219903
Verze : 0
Reklama
Organizacja wojsk radzieckich (30 listopada 1939 r.)
Leningradzki Okręg Wojskowy: dowódca: komandarm 2 stopnia Kiriłł A. Miereckow, szef sztabu: komdiw Nikandr J. Czybisow.
* 7 Armia – dowódca: komandarm 2 stopnia Wsiewołod F. Jakowlew:
** 19 Korpus Strzelecki – dowódca: komdiw Filipp N. Starikow: *** 24 Dywizja Strzelecka, *** 43 Dywizja Strzelecka, *** 70 Dywizja Strzelecka, *** 123 Dywizja Strzelecka, *** 40 Brygada Pancerna;
** 50 Korpus Strzelecki – dowódca: komdiw Filipp D. Gorielenko: *** 49 Dywizja Strzelecka, *** 90 Dywizja Strzelecka, *** 142 Dywizja Strzelecka, *** 35 Brygada Pancerna;
** 10 Korpus Pancerny – dowódca: komdiw Prokofij Ł. Romanienko: *** 1 Brygada Pancerna, *** 13 Brygada Pancerna;
** odwód: *** 138 Dywizja Strzelecka, *** 136 Dywizja Strzelecka (w trakcie transportu), *** 150 Dywizja Strzelecka (w trakcie transportu), *** 20 Brygada Pancerna, *** 101 Pułk Artylerii Odwodu Naczelnego Dowództwa (OND), *** 136 Pułk Artylerii OND, *** 301 Pułk Artylerii OND, *** 302 Pułk Artylerii OND, *** 311 Pułk Artylerii OND, *** 316 Dywizjon Artylerii OND, *** 317 Dywizjon Artylerii OND;
* 8 Armia – dowódca: komdiw Iwan N. Chabarow:
** 1 Korpus Strzelecki – dowódca: kombrig Roman I. Panin: *** 139 Dywizja Strzelecka, *** 155 Dywizja Strzelecka;
** 56 Korpus Strzelecki – dowódca: komdiw Aleksandr I. Czerepanow: *** 18 Dywizja Strzelecka, *** 56 Dywizja Strzelecka, *** 168 Dywizja Strzelecka,
** odwód: *** 75 Dywizja Strzelecka, *** 34 Brygada Pancerna (w trakcie transportu) *** 108 Pułk Artylerii OND, *** 315 Dywizjon Artylerii OND;
* 9 Armia – dowódca: komkor Michaił P. Duchanow:
** 47 Korpus Strzelecki – dowódca: komdiw Iwan F. Daszyczew: *** 122 Dywizja Strzelecka, *** 163 Dywizja Strzelecka;
** Korpus Specjalny – dowódca: komdiw Maksim S. Szmyrow: *** 54 Dywizja Strzelecka, *** 44 Dywizja Strzelecka (w trakcie transportu), *** 97 Batalion Czołgów;
* 14 Armia – dowódca: komdiw Walerian A. Frołow: ** 14 Dywizja Strzelecka, ** 52 Dywizja Strzelecka, ** 104 Dywizja Strzelców Górskich, ** odwód: *** 104 Pułk Artylerii OND.
Marynarka Wojenna – ludowy komisarz i naczelny dowódca marynarki wojennej: fłagman fłota II stopnia Nikołaj G. Kuzniecow:
* Flota Bałtycka – dowódca: fłagman fłota II stopnia Władimir F. Tribuc, * Flota Północna – dowódca: fłagman fłota II stopnia Walentin P. Drozd, * Ładoska Flotylla Wojenna – dowódca kpt. I stopnia S. M. Kobylskich.
Źródło: Zygmunt Czarnotta, Zbigniew Moszumański, Wojna zimowa, Warszawa 1994.
URL : https://www.valka.cz/1939-1940-Zimni-sovetsko-finska-valka-t15631#219905
Verze : 0
Přidejte se k nám
Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady.
Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.