Močenok

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Močenok

okr. Šaľa

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Močenok Mocenok
    Originální název:
    Original Name:
    Močenok
    Další názvy:
    Other Names:
    Mussenic (1113), Muctynic (1267), Mochunuk (1349), Močonok (1920), Močenok (1927), Mučeníky (1948), Sládečkovce (1951), Močenok (po r. 1989); maďarsky Mocsonok
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Šaľa Sala District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°13'56.56"N 17°55'54.69"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1113
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímskokatolícky, neskorobarokový, z čias okolo r. 1770, rozšírený v 20. storočí
    - Marinánsky stĺp a kamenný kríž z polovice 18. stor.
    - Kaplnka z roku 1729
    - Kaplnka zo polovice 18. stor.
    - Budova kláštora z roku 1897
    - Kaštieľ klasicistický, z r. 1850
    - Kalvária z 2. pol. 19. storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Datum *
    Date *
    Datum †
    Date †
    Fotografie
    Photo
    Jméno
    Name
    Stát
    Country
    17.02.1949   Rábek, František
    Pôsobisko:
    Jozef Ščasný (1813-1889), mecén, pôsobil tu v r. 1850-1886
    Jozef Kluch (1748-1826), mecén bernolákovcov, tu zomrel
    Jozef Vurum (1763-1838), podporovateľ bernolákovského hnutia, tu zomrel
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Po Viedenskej arbitráži bola obec v rokoch 1938-1945 pripojená k Maďarsku. Zaniknuté obce v okolí - Bojec – (1251), Búš (1113), Gorazdov (1251), Nenik (1251), Síky (1545). -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.mocenok.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/164524#497572Verze : 0
    MOD