Moravec, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2016 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 56.655,- Kč Chci přispět
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Moravec, František

brigádní generál / Brigade General

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Moravec Moravec
  Jméno:
  Given Name:
  František František
  Jméno v originále:
  Original Name:
  František Moravec
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  brigádní generál Brigade General
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  23.07.1895 Čáslav / 23.07.1895 Čáslav /
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  26.07.1966 Washington 26.07.1966 Washington
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  Související články:
  Related Articles:
  Zdroje:
  Sources:
  Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#429085Verze : 0
  Jiří Fidler MOD
  Avatar
  František Moravec


  ( 23. 7. 1895 Čáslav - 26. 7. 1966 Washington, USA) - československý generál


  František Moravec musel roku 1915 zanechať štúdium na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity, bol poslaný do školy pre záložníých dôstojníkov a odvelený na východnú frontu, kde bol v januári 1916 zajatý. Vstoúpil do Srbskej légie a s ňou bojoval v Rumunsku. Po vstupe do čs. legií sa dostal mimo Ruska a zúčastnil sa bojov v Grécku, Francúzsku a v Taliansku. Po návrate do vlasti v novembri 1918 bol prevelený na Slovensko, aby sa zapojil do bojov proti maďarským bolševikom.
  Potom zostal dôstojníkom z povolania, v roku 1927-29 vyštudoval Vysokú školu vojnovú a po krátkom pôsobení v Plzni bol v roku 1930 prevelený do Prahy ako prednosta spravodajského oddelenia Zemského vojenského veliteľstva. Od roku 1934 až do posledných chvíľ existencie Československa bol prednostom pátracej skupiny II. oddelenia generálneho štábu. Tu vybudoval veľmi úspěšnú spravodajskú službu, ktorou mieril predovšetkým na získávanie informácii o nemeckých zámeroch.
  S cennými dokumentami a s 11 najbližšími spolupracovníkmi odletel krátko pred príchodom okupačných vojsk do Veľkej Británie, kde v spolupráci s Britmi riadil v rokoch 1940-45 československú exilovoú spravodajskú službu, známu svojími hodnotnými informáciami, aj vďaka pokračujúcemu kontaktu s nejvýznamnejším agentom A-54, ktorého držala v Protektoráte skupina Balabán-Mašín-Morávek. V roku 1944 bol povýšený do hodnosti brigádneho generála, čo bolo posledným odcenením jeho zásluh.
  Po vojne bol dôsledkom odporu KSČ proti jeho osobe poslaný na dovolenku až do roku 1947, kedy bol menovaný veliteľom divízie v Mladej Boleslavi. Po februári 1948 utiekol do exilu v USA, kde pracoval ako poradca ministerstva obrany. V USA taktiež napísal, v podstate svoju biografiu, "Špión, jemuž nevěřili".
  Zomrel v júli 1966 vo Washingtone, USA, vo veku 71 rokov.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#6994Verze : 0
  Roland
  Avatar
  Ano ano, jeden z mala lidi, ktery mel obrazek o tom, co nas pred Mnichovem cekalo ... a take zde hral roli dvojty agent, myslim A54, ktery dodaval informace jak Nemcum, tak nam ... a informace to byly presne, bohuzel jim nikdo ze zahranicnich velmoci te doby neprikladal zadnou vahu ... doplatily na to vsechny ...
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#7001Verze : 0
  Admin MOD
  Avatar
  A-54 alias Paul Thümell dodával informace, které chtěl. Ještě před válkou působil jako vedoucí zpravodajské buňky proti Československu. Prodával pod jiným jménem čs. zpravodajské službě informace, které jako vedoucí této buňky "mohl postrádat". šlo mu pouze o peníze, o nic jiného.
  Na jeho hru doplatili i Tři králové - plukovníci Balabán a Mašín se štábním kapitánem Morávkem.
  František Moravec nebyl zase až tak úplně idylická postava. Byl to však člověk, který své vlasti obětoval život. Bohužel vedení 2.zpravodajského oddělení v Londýně bylo dle mého názoru nad jeho síly a možnosti. Na některé jeho nechtěné přehmaty tak doplatili i někteří příslušníci domácího odboje.
  Renomé zpravodajského esa si dokázal udržet před Angličany někdy do r.1941, kdy samozřejmě využíval ještě i informací A-54ky. Ne všechny informace A-54 (za něž si nechal Thümel samozřejmě tučně platit od Tří králů, kteří sami žili v ilegalitě ve skromných podmínkách) byly pravdivé.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#19324Verze : 0
  Pavel J. Kuthan
  Avatar
  A-54ka byl podle mne největší omyl gen. Františka Moravce v jeho životě, bohužel. Nevěděl však o tom...
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#19325Verze : 0
  Pavel J. Kuthan
  Avatar
  Generál Moravec tu knihu snad nenapsal - až po jeho smrti tak učinila jeho dcera. A mimochodem, jeho roje je hodnocena a považována za spornou. Moc přátel asi neměl, byl považován za velmi samolibého, přehnaně ambiciózního a v mnoha případech neposlouchal nebo nechtěl reagovat na názory jiných - a to je asi základní chyba zpravodajce. Taky se to asi párkrát vymstilo, samozřejmě ne jemu. Navíc mu bylo obecně vytýkáno takzvané politikaření v exilu (v době války) - snažil se působit na Beneše, v mnoha případech měl jistě pravdu, ale často sledoval osobní zájem - a takové politikaření je taky v zásadě špatné.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#56094Verze : 0
  palič
  Avatar
  Gen. Moravec vykonal už před válkou kus dobré práce v našem zpravodajství, které bylo potřeba vybudovat prakticky od nuly. Jako náčelník II. oddělení měl mnoho nepřátel, kteří mu nemohli přijít na jméno, především to byli komunisté. Moravec byl člověk, po kterém mocně toužil jak Abwehr, tak Sověti, neboť toho věděl nejspíš opravdu mnoho. Pro komunisty bylo nepředstavitelné, aby zůstal i po válce ve své funkci. Armádu považovali za mocnou baštu budoucí revoluce a nemohli si dovolit ji ztratit. Proto se po válce stal náčelníkem OBZ (Obranné zpravodajství) všehoschopný a loajální Bedřich Reicin.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#131247Verze : 0
  Windy
  Avatar

  Citace - Pavel J. Kuthan :

  A-54 alias Paul Thümell dodával informace, které chtěl. Ještě před válkou působil jako vedoucí zpravodajské buňky proti Československu. Prodával pod jiným jménem čs. zpravodajské službě informace, které jako vedoucí této buňky "mohl postrádat". šlo mu pouze o peníze, o nic jiného.
  Na jeho hru doplatili i Tři králové - plukovníci Balabán a Mašín se štábním kapitánem Morávkem.  Existují náznaky, že zhruba od vypuknutí války Paul Thümell nepracoval čistě pro peníze - aspoň on sám tehdy prohlásil, že od nynějška už bude požadovat jenom skutečnou náhradu výdajů, ale kdo ví...


  Jestli na jeho hru doplatili Tři králové, o tom bych pochyboval. Vždyť se dodnes neví, jak to přesně bylo, a Thümel s nimi byl ve styku už dlouho, několikrát je varoval před akcemi gestapa proti nim chystaným. A nakonec byl sám zatčen dříve než poslední ze Tří králů.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/1862#173749Verze : 0
  kapa