Fokker Universal

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 807 příspěvků vloženo, 3384 editováno a 658 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Fokker Universal

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Fokker Universal Fokker Universal
  Originální název:
  Original Name:
  Fokker Universal
  Kategorie:
  Category:
  dopravní letoun passenger aeroplane
  Výrobce:
  Producer:
  DD.MM.1925-DD.MM.1931 Fokker Aircraft Corp., Teterboro, New Jersey
  Období výroby:
  Production Period:
  DD.MM.1925-DD.MM.1931
  Vyrobeno kusů:
  Number of Produced:
  45
  První vzlet:
  Maiden Flight:
  DD.MM.RRRR
  Osádka:
  Crew:
  1 + 4
  Základní charakteristika:
  Basic Characteristics:
   
  Vzlet a přistání:
  Take-off and Landing:
  CTOL - konvenční vzlet a přistání CTOL - conventional take-off and landing
  Uspořádání křídla:
  Arrangement of Wing:
  jednoplošník monoplane
  Uspořádání letounu:
  Aircraft Concept:
  klasické conventional
  Podvozek:
  Undercarriage:
  pevný fixed
  Přistávací zařízení:
  Landing Gear:
  kola/lyže wheels/ski
  Technické údaje:
  Technical Data:
   
  Hmotnost prázdného letounu:
  Empty Weight:
  1126 kg 2482 lb
  Vzletová hmotnost:
  Take-off Weight:
  1728 kg 3810 lb
  Maximální vzletová hmotnost:
  Maximum Take-off Weight:
  1950 kg 4300 lb
  Rozpětí:
  Wingspan:
  14.55 m 47ft 9in
  Délka:
  Length:
  10.82 m 35ft 6in
  Výška:
  Height:
  2.59 m 8ft 6in
  Plocha křídla:
  Wing Area:
  30.66 m2 330 ft2
  Plošné zatížení:
  Wing Loading:
  ? kg/m2 ? lb/ft2
  Pohon:
  Propulsion:
   
  Kategorie:
  Category:
  pístový piston
  Počet motorů:
  Number of Engines:
  1
  Typ:
  Type:
  Wright J-4 Whirlwind o výkonu 149 kW, později
  Wright J-5 Whirlwind o výkonu 164 kW
  dvoulistá kovová vrtule
  Wright J-4 Whirlwind, power 200 hp, later
  Wright J-5 Whirlwind, power 220 hp
  two-bladed metal propeller
  Objem palivových nádrží:
  Fuel Tank Capacity:
  ? ?
  Výkony:
  Performance:
   
  Maximální rychlost:
  Maximum Speed:
  189.9 km/h v 0 m 118 mph in 0 ft
  Cestovní rychlost:
  Cruise Speed:
  159.3 km/h v ? m 99 mph in ? ft
  Rychlost stoupání:
  Climb Rate:
  ? m/s ? ft/min
  Čas výstupu na výšku:
  Time to Climb to:
  ? min do ? m ? min to ? ft
  Operační dostup:
  Service Ceiling:
  3658 m 12000 ft
  Dolet:
  Range:
  804.7 km 500 mi
  Maximální dolet:
  Maximum Range:
  ? km ? mi
  Výzbroj:
  Armament:
  - -
  Uživatelské státy:
  User States:


  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  Hegener, Henri. Fokker - The Man and his Aircraft. Harleyford Publications, Letchford 1961.
  Munson, Kenneth. Airliners Between the Wars 1919-39, Blandford Press, Poole 1972. ISBN 0-7137-05671.
  www.dutch-aviation.nl
  http://www.aerofiles.com/_fok.html
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584061Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Otci prvního v USA vyvinutého dopravního letounu značky Fokker byli R. B. C. "Bob" Noorduyn, vedoucí firmy, a jeho kolega A. Francis Archer. Před nimi stál vcelku zásadní problém - proti Evropě byla letecká doprava v USA poloviny 20. let značně zaostalá, mezi dopravními letouny převládaly přestavěné vojenské stroje, obvykle ještě s otevřenými kokpity a maličkým prostorem pro pasažéry či náklad, a následkem toho se nevytvořily ještě žádné skutečné aerolinky ani letecké trasy. Podobně chaoticky vypadala druhá důležitá část letecké dopravy, letecká pošta, kterou v obvykle také původem vojenských strojích do roku 1925 provozovala vláda. Pro Noorduyna to tedy znamenalo rozhodnout se, která oblast je více perspektivní a pro co přizpůsobit jejich nový projekt - lehký dopravní letoun nebo letoun pro dopravu pošty a nákladu.


  Noorduyn se rozhodl pro kompromis - nákladní letoun s okny, použitelný i pro pasažerskou dopravu. Interiér tak mohl obsahovat čtyři sedadla, prostor s oky pro uchycení nákladu, nebo i kombinaci sedadel a ok. Co se týče konstrukce, naprosto souhlasila se zaběhnutými zvyklostmi mateřské továrny - byla tvořena kombinací dřevěných křídel v hornoplošném uspořádání, s trupem z ocelových trubek potaženým plátnem. Křídlo nesly v Evropě tehdy již nemoderní vzpěry. Pilotní prostor, ještě otevřený, byl umístěn na přídi před křídlem, kryt pouze malým skleněným štítkem, i když na některých pozdějších strojích se objevil plně zakrytý kokpit. Za motor byl zvolen vojenským letectvem již prověřený Wright Whirlwind J-4, později také verze J-5 a některé stroje mohly mít i podstatně silnější J-6. Nový stroj nedostal označení ve Fokkerově řadě F (i když někteří autoři mu chybně dávají označení F.9), tovární označení znělo Model 4 (Modely 1 až 3 byly konverze DH-4, např. Atlantic DH-4M).


  V říjnu 1925 byl Universal vystaven na Národních leteckých závodech na Mitchell Field poblíž New Yorku. Datum prvního vzletu není známo, ale došlo k němu pravděpodobně krátce předtím. Tisk o nový letoun jevil značný zájem, protože v létě předtím proběhlo Fordovo turné spolehlivosti, kde se mimo jiné představil podobně koncipovaný, Fordem financovaný Stout 2-AT Pullman, praotec budoucího Fordu Tri-Motor. Pochvalné články následovaly první objednávky od společnosti Colonial Air Transport, která Fokkery hodlala používat k dopravě pošty mezi New Yorkem a Bostonem. Poté následovaly další objednávky, včetně od zahranničních uživatelů, a tak Universaly létaly i v Nikaragui, Velké Británii, Keni, Kostarice, Hondurasu, Austrálii a na Kubě. Zvláštní obliby se dočkal v Kanadě, kde sloužil k dopravě v "buši" mezi osadami na severu, dopravujíc prospektory a jejich vybavení od zlatého pole k poli během právě probíhající zlaté horečky. Mnoho z těchto strojů bylo vybaveno lyžemi, případně i plováky. Pro jiného zákazníka byl postaven dokonce stroj s ve své době unikátním příďovým podvozkem.


  Tomuto zájmu o Universal určitě prospěl i celkový vzestup zájmu o letectví a důvěry veřejnosti v letadla, ktery následoval po Lindberghově přeletu Atlantského oceánu. Ve skutečnosti se v roce 1926 tehdy ještě neznámý Lindbergh, v té době pouhý "letecký pošťák", zajímal právě o Fokker Universal, který chtěl použít pro svoji cestu nonstop přes Atlantik. Firma se ale nakonec rozhodla do riskantního podniku nejít, báli se o reputaci mladé americké pobočky v případě neúspěchu. Lindbergh proto šel ke konkurenci a použil speciál Ryan NYP.


  O jiný dálkový let se pokusil v květnu 1932 jistý Nat Browne, který plánoval přelet Seattle - Tokio. Za tento let byla sice nabízena značná odměna, na Browna ale čekal zásadní problém s doletem - Universal sice mohl pobrat dostatek paliva, ale nebyl schopen s ním vzlétnout. Browne se to rozhodl vyřešit pomocí dotankování za letu, tato metoda, sice v naprostých počátcích, již byla jinde opatrně testována. V tomto případě měla proběhnout tak, že by nad jeho Universal vystoupal Fokker C.IV vybavený hadicí. Pomocník na palubě by hadici zachytil, připojil, a po doplnění nádrží by sám jako zbytečná přítěž seskočil na padáku. Letoun byl také dál odlehčen, například místo vzpěr křídla dostal kabely, zjednodušený podvozek s balonovými pneumatikami a částečně krytý kokpit. Protože byl letoun i tak zatížen palivem, ke vzletu došlo z jakési rampy. Již tehdy se křídlo nebezpečně prohnulo ve chvíli, kdy stroj sjel z rampy na rovinu, naštěstí vydrželo, letoun úspěšně odstartoval a za letu již kabely pracovaly podle očekávání. Problém ale nastal během pokusu o přečerpání paliva za letu, kdy hadice těžce poškodila ocasní plochy. Těžce namáhané křídlo skoro neovladatelného Universalu nakonec také vypadalo, že se brzy zhroutí, a Browne a jeho pomocník Frank Brooks raději opustili stroj na padácích. Ten krátce nato dopadl do seattleského zálivu, následován oběma členy osádky. Oba naštěstí ve zdraví přežili.


  Universal měl i dva vojenské uživatele, již zmíněnou Kubu a Honduras. Kubánský stroj, byť koupený letectvem, se stal prvním letadlem kubánského námořnictva. V lednu 1928 jej z Teterboro přelétl zalétávací pilot Fokkeru Bernt Balchen, Nor, který se poté stal společníkem Richarda E. Byrda při jeho rekordních letech. Tento stroj byl vybaven plováky a armádní letectvo si příliš nevědělo rady, co s ním vlastně dělat, až byl nakonec i s kapitánem Eduardo LaBordem, jediným pilotem vyškoleným na hydroplánu, převeden k námořnictvu. Zde zaujal natolik, že prezident Machado doporučil koupi dalších šesti hydroplánů. Z rozpočtových důvodů z ní ale sešlo a další letadla kubánské námořnictvo získalo (jako sponzorský dar od bohaté mládeže, která si pak mohla říkat námořní piloti) až v roce 1935, kdy byl Universal již dávno vyřazen. Podobným způsobem stál Universal u zrodu letectva Hondurasu. V tomto případě šlo ale o již značně olétaný stroj, původně létající u firmy Tela Railroad Company, přesto ale dočasně zvedl počet honduraských vojenských letounů o 25 %.


  Jako další vojenský uživatel je někdy uváděno, například na wiki, Maďarsko. V tomto případě jde ale o chybu, o záměnu s odlišným Fokkerem. V roce 1928 vznikl u mateřské továrny Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker stroj velice podobné koncepce, který dostal označení F.XI a pravděpodobně z důvodu využití úspěchu jeho zámořského bratrance také jméno Universal. S tím ovšem neměl o moc více společného než ostatní holandské jednomotorové stroje, které konec konců měly úplně stejnou koncepci. F.XI s mírně většími rozměry, krytou kabinou, odlišnými ocasními plochami a mnoha dašími rozdíly od amerického Universalu byl vyroben jen ve třech kusech, jeden s motorem Lorraine 7A pro švýcarskou firmu Alpar a dva s motory WM Jupiter VI pro maďarský Malert. Jeden z těchto maďarských strojů pravděpodobně prošel i vojenskou službou. Když v 70. letech australská firma Ansett chtěla získat Fokker Universal, aby ho mohla vystavit jako připomínku výročí svého založení právě s těmito stroji v roce 1936, vypátrala jeden Universal v Rakousku. Zde, nyní více hromada šrotu než letadlo, již delší dobu sloužil jako prolézačka. Nakonec se ale ukázalo, že jde právě o F.XI Alparu - ovšem vedení firmy rozhodlo, že Fokker Universal jako Fokker Universal, stroj má být stejně zakoupen, zrestaurován a vystaven. Dnes si tak můžeme prohlédnout v Sir Reginald Ansett Transport Museum v australském Hamiltonu holandský Fokker F.XI švýcarského provozovatele, ve zbarvení odlišného Fokkeru Universal australského provozovatele. Žádný z 45 "pravých" Universalů se nedochoval.


  Hegener, Henri. Fokker - The Man and his Aircraft. Harleyford Publications, Letchford 1961.
  Hagedorn, Daniel P. Central American and Carribean Air Forces. Air Britain, Tonbridge 1993. ISBN 0-85130-210-6.
  www.dutch-aviation.nl
  www.dutch-aviation.nl
  generalaviationnews.com
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584115Verze : 2
  MOD
  Avatar
  http://www.airwar.ru/enc/cw1/fokf9usa.html


  Universal v barvách svého prvního provozovatele, Colonial Air Transport.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584116Verze : 1
  MOD
  Avatar
  commons.wikimedia.org
  commons.wikimedia.org
  Kanadský "Bush pilot" (pilot létající mezi malými osadami kanadského severu) G.W. Grant McConachie u svého lyžemi vybaveného Universalu.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584062Verze : 0
  MOD
  Avatar
  http://www.airwar.ru/enc/cw1/fokf9usa.html


  Zajímavý stroj s plováky a dodatečně zakrytým kokpitem.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584117Verze : 1
  MOD
  Avatar
  http://richard.ferriere.free.fr/3vues/F-3vues.html  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/205822#584149Verze : 0
  MOD