Liška, Alois

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 851 příspěvků vloženo, 3141 editováno a 456 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Liška, Alois

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Liška Liška
    Jméno:
    Given Name:
    Alois Alois
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Alois Liška
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál Army General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    20.11.1895 Záborčí 20.11.1895 Záborčí
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    07.02.1977 Londýn 07.02.1977 London
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Československá samostatná obrněná brigáda, velitel
    Vysoká škola válečná, velitel

    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/33748#427764Verze : 3
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Liška Liška
    Jméno:
    Given Name:
    Alois -
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Alois Liška
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1926-DD.MM.1929 Válečná škola Praha
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR War College
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    14.12.1927 major
    18.12.1929 podplukovník
    01.08.1935 plukovník
    25.07.1943 brigádní generál
    11.06.1945 divisní generál
    19.02.1947 armádní generál
    01.04.1920 poručík legií
    14.12.1927 major
    18.12.1929 podplukovník
    01.08.1935 plukovník
    25.07.1943 brigádní generál
    11.06.1945 divisní generál
    19.02.1947 armádní generál
    01.04.1920 poručík legií
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.10.1934-01.08.1935 Velitel : Dělostřelecký pluk 51
    01.08.1935-DD.01.1938 Velitel : Dělostřelecký pluk 51
    25.09.1938-14.10.1938 Velitel : Velitelství dělostřelectva 1. rychlé divise
    15.01.1940-14.08.1940 Velitel : Dělostřelecký pluk 1
    DD.03.1943-DD.07.1943 Velitel : Československá samostatná brigáda
    DD.07.1943-01.09.1943 Velitel : Československá samostatná brigáda
    01.09.1943-01.06.1945 Velitel : Československá samostatná obrněná brigáda
    DD.07.1945-19.02.1947 Velitel : Vysoká vojenská škola
    19.02.1947-DD.03.1948 Velitel : Vysoká vojenská škola
    DD.10.1934-01.08.1935 Commander : 51st Artillery Regiment
    01.08.1935-DD.01.1938 Commander : 51st Artillery Regiment
    25.09.1938-14.10.1938 Commander : Artillery Command of the 1st Rapid Division
    15.01.1940-14.08.1940 Commander : 1st Artillery Regiment
    DD.03.1943-DD.07.1943 Commander : Czechoslovak Indipendent Brigade
    DD.07.1943-01.09.1943 Commander : Czechoslovak Indipendent Brigade
    01.09.1943-01.06.1945 Commander : Czechoslovak Indipendent Armoured Brigade
    DD.07.1945-19.02.1947 Commander : Military University
    19.02.1947-DD.03.1948 Commander : Military University
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    25.07.1919
    Kříž Sv. Jiří 4. stupeň
    St. George Cross 4th Class
    Георгиевский крест 4-й степени
    -


    29.10.1921
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    DD.MM.RRRR
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 1. třída
    The Order of Milan Rastislau Stefanik, 1st Class
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 1. třída
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Britského Impéria 3. třída (CBE)
    Order of British Empire 3rd Class (CBE)
    Order of British Empire 3rd Class (CBE)
    -


    DD.MM.RRRR
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za obranu
    Defence Medal
    Defence Medal
    -


    DD.MM.RRRR
    Kříž za vynikající službu
    Distinguished Service Cross
    Distinguished Service Cross
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile za odvahu
    Medal for Bravery
    Медаль За отвагу
    -


    DD.MM.RRRR
    Záslužná legie komandér (2. třída)
    Legion of Merit Commander (2nd Class)
    Legion of Merit Commander (2nd Class)
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/33748#545658Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Armádní generál Alois Liška – velitel Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii


    (1895 – 1977)



    Narodil se 20. listopadu 1895 v početné rodině chudého chalupníka Aloise Lišky v Záborčí u Turnova. Od roku 1908 studoval na českém reálném gymnáziu v Turnově a po maturitě v červenci 1915 začal pracovat jako úředník železničních drah v Třemešné u Dvora Králové nad Labem. Na podzim téhož roku se přihlásil jako jednoroční dobrovolník k zeměbraneckému pluku v Innsbrucku a absolvoval školu pro důstojníky pěchoty v záloze ve Wattens. Po jejím úspěšném ukončení v červnu 1916 odjel se svým plukem na východní frontu, kde využil první příležitosti, aby přeběhl do ruského zajetí. Po ročním pobytu v různých zajateckých táborech vstoupil 21. července 1917 do československých legií v Rusku. Prošel dělostřeleckým výcvikem a koncem srpna nastoupil k 1. čs. dělostřeleckému divizionu jako poddůstojník. V následujícím roce se v řadách čs. legií zúčastnil občanské války proti bolševikům již jako mladší důstojník baterie. Prodělal celou tzv. sibiřskou anabázi československých legionářů, se kterými se v listopadu 1920 v hodnosti kapitána vrátil do vlasti.


    V nové republice byl A. Liška přijat 1. prosince 1920 do služebního poměru v československé armádě a nastoupil službu u pěšího 51. pluku v Jičíně. Zde pak strávil většinu své vojenské kariéry v meziválečných letech. Absolvoval přitom několik velitelských kurzů a pražskou Válečnou školu, kterou ukončil v roce 1929 jako podplukovník. Poté v letech 1930–34 sám učil na velitelské škole v Praze dělostřeleckou taktiku a od 1. října 1934 velel dělostřeleckému 51. pluku v Brandýse nad Labem. Počátkem roku 1938 nastoupil v hodnosti plukovníka do Kurzu pro vyšší velitele v Praze a poté byl přidělen k II. odboru MNO. Za mobilizace velel dělostřelectvu 1. rychlé divize v Praze.


    Po okupaci zbytku Československa v březnu 1939 byl převeden pod ministerstvo školství a osvěty ve funkci ředitele Vyššího automobilního učiliště v Jaroměři. V té době vstoupil do armádní odbojové organizace Obrana národa a stal se jejím krajským velitelem v Mladé Boleslavi. V únoru 1940 se mu podařilo uniknout zatčení gestapem a uprchnout přes protektorátní hranice na Slovensko. Odtud pokračoval do Maďarska, kde byl nějaký čas vězněn pro ilegální přechod hranic. Po svém propuštění putoval přes Jugoslávii do Francie, kde v dubnu téhož roku vstoupil do čs. zahraničního vojska. Stal se velitelem 1. dělostřeleckého pluku v La Nouvelle a po kapitulaci Francie přeplul na lodi Viceroy of India do Velké Británie, kde se v srpnu 1940 ujal velení dělostřeleckého oddílu 1. čs. smíšené brigády. V březnu 1943 se stal velitelem celé 1. čs. samostatné brigády a po jejím doplnění a reorganizaci na Čs. samostatnou obrněnou brigádu 1. září téhož roku stanul v hodnosti brigádního generála v jejím čele.


    V srpnu 1944 byla Čs. samostatná obrněná brigáda pod jeho velením přepravena do Normandie, kde se z rozkazu polního maršála B. Montgomeryho vystřídala britské jednotky při obléhaní opevněného přístavu Dunkerque. Německá posádka ve městě kapitulovala teprve 8. května 1945. Brig. generál A. Liška se vrátil do osvobozené vlasti se svými muži až v druhé polovině května. Zde se dozvěděl o smrti svého bratra a syna při pochodu smrti na samém konci války.


    Po svém návratu byl 1. června 1945 povýšen na divizního generála a jmenován velitelem Kurzů pro vyšší velitele v Praze. 1. dubna 1946 dosáhl hodnosti armádního generála. Po únorovém puči v roce 1948 byl z politických důvodů penzionován a poté sledován komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. Přesto se mu s pomocí přátel podařilo v červnu přejít hranice do americké okupační zóny v Německu a odtud do Velké Británie. V Československu zanechal manželku s dcerou. Až do konce života pak pracoval v čs. exilovém hnutí a byl pro své zásluhy zvolen čestným předsedou Československé obce legionářské v zahraničí. Zemřel 7. února 1977 v Londýně.


    Počátkem 90. let byl A. Liška plně rehabilitován a současně mu byla navrácena hodnost armádního generála, odňatá režimem po jeho útěku do zahraničí. Rovněž jako jeden z prvních obdržel v květnu 1991 Řád M. R. Štefánika in memoriam.


    Zdroj: Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, kol. autorů
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/33748#123149Verze : 0
    Avatar
    Seznam vyznamenání :


    Čs. válečný kříž 1918
    Čs. revoluční medaile
    Čs. medaile Vítězství
    3x Čs. válečný kříž 1939
    Čs. válečná medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Čs. vojenská medaile Za zásluhy I. st.
    Čs. vojenská pamětní medaile 1939 – 1945 se štítky F – VB
    L´Ordre National de la Legion d´Honneur – Officier
    Croix de Guerre avec palme
    Commander of the most exellent Order of the British Empire
    Distinghuished Service Order
    The 1939 – 1945 Star
    Defense Medal
    Legion of Merit – Commander
    kříž Svatého Jiří IV. st.
    medal Za pobedu nad Germanijej
    medal Za otvagu
    Řád M. R. Štefánika



    Fotografie v polní uniformě


    Zdroj: udalostiww2.webpark.cz
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/33748#306925Verze : 0