Vlajka - Milan Nakonečný

Diskuse

Dielo s podtitulom "K historii a ideologii českého nacionalismu" mapuje históriu tejto organizácie od jej založenia v r.1928, cez jej vývoj v 30. rokoch až do zániku 1.republiky, jej pôsobenie v období 2.republiky keď sa do popredia stále viac dostával J. Rys a ťažisko knihy je postavené na pôsobení Vlajky v odobí Protektorátu. Sleduje jej prerod z diskusného akademického spolku v politický subjekt, ktorý bol v nezmieriteľnej opozícii k vláde ČSR, ako aj nemenej tvrdý zápas o moc v Protektoráte, kde bojovala ako proti NS (Národní souročenství) tak proti skupine združenej okolo E. Moravca a jeho Kuratoria. Popísané sú aj násilné akcie hlavne proti židovským obyvateľom, organizácia a budovanie Svatoplukových gard a rozkol v tejto zložke, osudy jednotlivých prdstaviteľov, rozpustenie Vlajky v r.1943 a uväznenie jej čelných predstaviteľov a tiež povojnový súd a koniec hnutia. Na záver sú pripojené stručné životopisy najvýznamnejších osobností hnutia.
Mňa osobne kniha zaujala, dozvedel som sa veľa zaujímavých a pre mňa nových informácií, hlavne o tom že počas Protektorátu medzi sebou zápasili o moc jednotlivé kolaborantské skupiny, čo Nemci využívali vo svoj prospech.
332 strán, 16 strán fotografickej prílohy.
Vydalo Chvojkovo nakladatelství, Praha, 2001
ISBN 80-86183-24-6
URL : https://www.valka.cz/Vlajka-Milan-Nakonecny-t36306#136588 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více