Janko, Vladimír

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Janko, Vladimír

generálplukovník / Colonel General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Janko Janko
    Jméno:
    Given Name:
    Vladimír Vladimír
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vladimír Janko
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálplukovník Colonel General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.08.1917 Nosislav /
    08.08.1917 Nosislav /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    14.03.1968 Praha / 14.03.1968 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Velitelství tankového a mechanisovaného vojska, velitel
    Ministerstvo národní obrany, náměstek ministra
    Hlavní správa pozemního vojska, náčelník

    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond Osobní spisy vojáků z povolání
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/36968#427748Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Janko Janko
    Jméno:
    Given Name:
    Vladimír Vladimír
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vladimír Janko
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.10.1950 brigádní generál
    DD.MM.1953 generálporučík
    DD.10.1961 generálplukovník
    01.10.1950 Brigade General
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    15.07.1942-DD.03.1943 Velitel : 3. pěší rota
    26.07.1943-11.09.1943 Velitel : Československý tankový prapor
    03.01.1944-DD.03.1944 Velitel : Československý tankový prapor
    00.03.1944-01.04.1944 Velitel : Československý tankový prapor
    01.04.1944-10.08.1944 Velitel : 1. československý tankový pluk
    10.08.1944-DD.03.1945 Velitel : 1. československá samostatná tanková brigáda
    DD.03.1945-DD.04.1945 Velitel : 1. československá samostatná tanková brigáda
    01.06.1945-15.09.1945 Náčelník štábu : Československý tankový sbor
    DD.04.1945-15.09.1945 Velitel : 1. československá samostatná tanková brigáda
    15.09.1945-DD.01.1946 Náčelník štábu : Velitelství tankového vojska hlavního štábu
    01.07.1950-01.10.1950 Velitel : Tankový sbor
    01.10.1950-15.10.1950 Velitel : Tankový sbor
    15.10.1950-01.10.1956 Velitel : Velitelství tankového a mechanizovaného vojska
    01.11.1966-14.03.1968 Velitel : Hlavní správa pozemních vojsk
    15.07.1942-DD.03.1943 Commander : 3rd Infantry Company of the 1st Czechoslovak Field Battalion
    26.07.1943-11.09.1943 Commander : Czechoslovak Tank Battalion
    03.01.1944-DD.03.1944 Commander : Czechoslovak Tank Battalion
    00.03.1944-01.04.1944 Commander : Czechoslovak Tank Battalion
    01.04.1944-10.08.1944 Commander : 1st Czechoslovak Tank Regiment
    10.08.1944-DD.03.1945 Commander : 1st Czechoslovak Separate Tank Brigade
    DD.03.1945-DD.04.1945 Commander : 1st Czechoslovak Separate Tank Brigade
    DD.04.1945-15.09.1945 Commander : 1st Czechoslovak Separate Tank Brigade
    01.06.1945-15.09.1945 Chief of Staff : Czechoslovak Tank Corps
    15.09.1945-DD.01.1946 Chief of Staff : Tank Troops Command of the Headquarters of the Armed Forces
    01.07.1950-01.10.1950 Commander : Tank Corps
    01.10.1950-15.10.1950 Commander : Tank Corps
    15.10.1950-01.10.1956 Commander : Tank and Mechanized Troops Command
    01.11.1966-14.03.1968 Commander : Main Department of Ground Troops
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Bachmačská pamětní medaile
    Commemorative medal of Battle of Bachmach
    Bachmačská pamětní medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Sokolovská pamětní medaile
    Commemorative Medals of Sokolov Battle
    Sokolovská pamětní medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Dukelská pamětní medaile
    Commemorative Medal of the Dukla Battle
    Dukelská pamětní medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý vojenský řád Bílého lva "Za vítězství", hvězda I. stupně
    Military Order of the White Lion For Victory, 1st Degree
    Československý vojenský řád Bílého lva "Za vítězství", hvězda I. stupně
    -


    DD.MM.RRRR
    Vyznamenání Za vynikající práci
    Awards for outstanding work
    Vyznamenání Za vynikající práci
    -


    DD.MM.RRRR
    - Řád Suvorova 2. stupeň /1942-1943/
    Order of Suvorov 2nd Class /1942-1943/
    Opден Суворова II степени
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád rudé hvězdy
    Order of the Red Star
    Opден Красная Звезда
    -


    DD.MM.RRRR
    Leninův řád /1956-1991/
    Order of Lenin /1956-1991/
    Opден Ленина
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád rudého praporu /1943-1991/
    Order of the Red Banner /1943-1991/
    Орден Красного Знамени
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile za odvahu
    Medal for Bravery
    Медаль За отвагу
    -


    MM.DD.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond Osobní spisy vojáků z povolání
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/36968#546253Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Generálplukovník Ing. Vladimír Janko



    * 8.8.1917 Hustopeče
    + 14.3.1968




    Jednotka v bitvě u Sokolova: 3.rota (jmenný seznam)
    Kmenové číslo: 10/d
    Zapsán do stavu 1.ČSSPP: Buzuluk 7.2.1942
    Vyznamenání:
    1948 - Sokolovská pamětní medaile
    Sovětská medaile "Za odvahu"
    Sovětský Řád Lenina
    6x ČS. válečný kříž 1939


    Příslušník oranské skupiny.
    1945 - velitel 1.ČS.samostatné tankové brigády
    Velitel tankových vojsk.
    1. náměstek ministra národní obrany.
    Spáchal sebevraždu.


    Zdroj: Miroslav Brož - HRDINOVÉ OD SOKOLOVA, Avis 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/36968#138726Verze : 0
    Avatar
    Narozen 8.8.1917 Nosislav okr. Hustopeče
    Zemřel 14.3.1968 Praha


    Po obecné škole absolvoval reálné gymnázium.
    4.10.1936 nastoupil k výkonu základní vojenské
    služby k pěšímu pluku 43 v Brně, odtud vyslán ke studiu na Vojenské akademii v Hranicích
    14.8.1938 vyřazen jako poručík pěchoty
    Září 1938 nastoupil k 47.pěšímu pluku v Mladé
    Boleslavi
    15.6.1939 po okupaci propuštěn z armády
    Srpen 1939 ilegálně přechází hranice do Polska
    26.8.1939 prezentován k čs. zahraničnímu vojsku v Polsku
    18.9.1939 zadržen sovětskými vojáky a deportován do internace
    7.2.1942 v hodnosti nadporučíka velitelem
    výcvikové 3. pěší roty u čs. jednotky v Buzuluku
    8.3.1943 v bojích o Sokolovo
    Konec března 1943 odeslán do tankového učiliště Tambov
    Podzim 1943 v bojích o Kijev
    15.2.1944 kapitán
    29.7.1944 štábní kapitán
    Srpen 1944 velitel tankové brigády
    Září 1944 v bojích na Dukle
    1.10.1944 major
    Únor 1945 v bitvě o Ostravu
    17.4.1945 podplukovník
    Po květnu 1945 náčelníkem tankového sboru v Moravské Třebové
    Listopad 1945 náčelníkem štábu velitelství tankového vojska MNO
    Leden 1946 vyslán ke studiu na Vojenské akademii Klimenta Vorošilova v SSSR
    1.4.1946 plukovník
    Do jara 1948 profesor taktiky a náčelník tankové katedry na Vysoké vojenské škole v Praze
    Jaro 1948 náčelníkem tankového vojska MNO
    Červenec 1950 velitelem tankového sboru
    v Olomouci
    1.10.1950 povýšen na brigádního generála
    1950 vstupuje do KSČ
    11.10.1956 zástupce náčelníka gen. štábu pro
    tankové a mechanizované vojsko
    28.7.1958 jako náměstek ministra národní obrany
    Říjen 1961 generálplukovník
    26.10.1966 ve funkci náčelníka hlavní správy pozemního vojska a zástupce ministra
    14.3.1968 za záhadných okolností zemřel, dle komise sestavené z laiků spáchal sebevraždu, doboví odborníci tomuto závěru nevěřili, řádné vyšetření případu však překazil vpád sovětských vojsk


    Zdroj: http://www.historieavojenstvi.cz/2006/janek.pdf
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/36968#317799Verze : 1
    Avatar
    ...

    generálporučík Vladimír Janko
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/36968#255208Verze : 0