Polní stejnokroj vz. 60

Polní stejnokroj vz.60 - ľudovo označovaný ako "Ihličie"


Zavedený do užívania ČSLA na začiatku šesťdesiatych rokov vydržal v službe aj do deväťdesiatych rokov počas ktorých bol pomaly nahradený modernými uniformami AČR a OSSR. Odev sa skaldá z troch základných odevných častí - nohavíc, blůzy a konga, resp. kabáta. Na základe informácií kolegu Lyšáka existovalo viacero druhov týchto súčastí s rôznymi obmenami v strihu, dokonca aj sukňa. Ďalšími súčasťami uniformy vz.60 bola poľná čiapka a kapuca, ktorá sa pripevňovala na kabátec/kongo pomocou gombíkov a mohla slúžiť aj ako maskovací poťah na helmu. Klasický najrozšírenejší vz.60 je šitý z pevnej látky základnej bielej farby, na ktorej je natlačený maskovací vzor, tvorený svetlozelenými bodkami flecktarnového charakteru na tmavozelenom podklade alebo tmavozelenými bodkami na svetlozelenom podklade. Na tento základ sú potom ešte natlačené "ihličky" v hnedej až čiernej farbe. Tento vzor bol zavedený v rámci unifikácie uniforiem Varšavského paktu údajne na základe poľského ihličkového maskovacieho vzoru. Podobný vzor mali v užívaní aj armády Bulharska a NDR. V prípade Bulharska však boli bodky flecktarnového charakteu natlačené na šedastom podklade a farebný rozdiel bol viditeľný oveľa viac ako v prípade vz.60. V prípade NDR bola za základovú farbu zvolená šedohnedá bez flakov a ihličky boli oveľa pravidelnejšie a simetrickejšie.
Strih uniformy je na svoju dobu pokrokový, strih nohavíc sa podobá na americké produkty, stehenné vrecká sú však všité do nohavíc, takže nemajú kapacitu našitých vreciek. Na zadku je len jedno vrecko, aj keď existoval aj exemplár s dvoma vreckami. Pre nohavice aj kongo existuje tepelná vložka tzv. "humusáky", zapínaná na gombíky. Predchodcom vz.60 "Ihličky" bola polná maskovacia uniforma vz.60 "Mlok". Niekedy dochádza ku zámene názvou týchto dvoch uniforiem. Maskovací vzor Uniformy Mlok bol úplne odlišný od vzoru Ihličky. Kvôli štandardizácií v rámci Varšavského paktu sa muselo od uniformy Mlok v značne divokých farbách ustúpiť.


Kolega Bitaxe mi poskytol tieto doplňujúce informácie :


Kalhoty ve verzi která byla užívána počátkem 60´let byly poněkud jjiného střihu, v pase neměli dva ale jen jeden knovlík poutka byla výše tedy na úrovni horního okraje. Někdy chyběla malá kapsička vepředu. Občas se objevil i kousek pouze s jednou boční kapsou. Naopak na blůze byly někdy (spíše vyjímečně) dvě zadní všité kapsy. Nejsem si jist jestli kapuce byla určena jako potah na helmu (my ji tak nepoužívali a vzhledem k tomu že měla zapínání vepředu ani se její tvar na to moc nehodí, kapuca myslím šla připnout i na blůzu (byly tam na ni knoflíky. Puvodní šedesátky byly pokud vím flekaté a jehličkový vzor byl zaveden až někdy v polovině 60´let. Krom čepice existoval i baret ze stejné látky (pro průzkumníky a výsadkáře (nejsem si jist jestli měl označení vzor 60)


Kolega Lišák mi poskytol tieto dodatočné informácie :


upravil bych sestavu kompletu vz. 60 do podoby "kalhoty, blůza, kabát, kapuce, čepice, baret pro výsadkáře červený". Co vím, tak bundokošile se nosila jen na vycházky, ke stejnokroji vz. 60 se používala košile (vz.) 21. Myslím, že se vždy ještě uváděl opasek - tedy kožený vševojskový s přezkou se hvězdou (do roku cca. 1963 se státním znakem se lvem), případně plátěný opasek pro výsadkáře.



V prípade že máte k tomu textu nejaké pripomienky, napíšte mi ich prosím do PM, a ja text upravím. Nepíšte prosím komenátre, ktoré by mohli viesť z diskusii, zostaňme prosím v rovine faktografickej. Ďakujem.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#149158 Verze : 0
Ač nejsem výstrojář, doplňuji k "šedesátkám" následující: existovaly také kalhoty pro ženy vz.60 (samozřejmě neměly příklopec, ale úplné rozepínání vlevo na boku, dále také sukně vz.60 (asi tak do výše kolen) - nebyly to "výběrové" součástky, ale viděl jsem je poprvé někdy kolem roku 87-88, dříve ne, podle mého názoru, kalhoty musely být "v provozu" dříve.


Další doplnění:
- Pro výsadkáře byly šity odlišné (střihem, resp.počtem kapes) kalhoty a blůza, o baretu již zmínka je, kabát se u průzkumných a výsadkových jednotek používal "vševojskový".
- Nemůžete ale počítat s tím, že každý, kdo sloužil třeba u průzkumného praporu nutně musel nostit "V" variantu "šedesátek" - dosti často totiž docházelo ke "ztrátám" tohoto výstrojního materiálu právě pro jeho určitou "atraktivitu" a tak se prostě doplňovalo maskáči vševojskovými...
- Kalhoty s vyšším pasem (dva knoflíky) se objevily dosti pozdě, pokusím se popsat důvod... Původně byly tyto nošeny se šlemi a/nebo úzkým koženým páskem (vydáván při mobilizaci??? a záložákům na cvičení), až po jednom letním cvičení (nebyl jsem na něm, ale pamětník velmi přesně popsal situaci), kdy vojáci i důstojníci padali vedrem "jako mouchy" někoho napadlo, zavést něco "lehčího" - vzápětí byly vyvinuty a zavedeny (silonové samolepicí - fuj) bundokošile (přitom i na košili vz.21 se mohly dát nárameníky) a aby se mohl na kalhoty dát klasický opasek s přezkou, byl jim zvýšen pas - tedy šity nové s pasem zvýšeným.
Pak jednu dobu bylo nošení bundokošilí k polním uniformám opět zapovězeno (to už jsem ale zažil) a situace s horkým, letním cvičením se opakovala...
Jinak ohledně názvu bych se zase tak úplně neztotožňoval pouze s názvem "jehličí"..
Vojenská mluva používala pro oděv vz.60 více slangových názvů, od prostého a opisného termínu "šedesátky", přes obecný "maskáče" (neboť se nám o žádných jiných ani nezdálo), dále "jehličňáky" či "lesněnky" až třeba po "koprovky"... (to jsem taky slyšel na vlastní uši).
Vůbec bych se nedivil, kdyby se to útvar od útvaru (či svazek od svazku nebo "ročník" od "ročníku") lišilo...
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#149430 Verze : 0

Citace - aranai :

Presne toto som nechcel aby sa stalo - zmena faktografického fóra na fórum diskusné. Stalo sa Smile Pohraničník, môžeš prosimťa zkoncipovať všetky svoje dodatočné informácie do jedného príspevku, aby sme to tu mohli premazať ? Dik Smile

Nemyslím si že by Admin měl radost kdyby se z faktografického dělalo diskusní fórum. Wink
Tady bych se asi omezil jen na popis základních nejběžnějších variant, které jsou dvě, resp. tři. - protože buď to můžeme popsat takto v základních rysech nebo to popsat podrobně a pak by to byla práce na padesát stran s desítkami fotografií.
Důležité je rozlišovat kdy se co vyrobilo a ne kdy se co používalo, protože jsou běžné případy že v 80. letech někdo nafasoval součástku vyrobenou na začátku 60. let.
Snažím se udělat přehled všech variant, ale ještě to asi dlouhou dobu potrvá, za prvé proto, že mi jich stále dost ve sbírce chybí a za druhé proto, že je k tomu potřeba sehnat i technologické postupy, rozkazy o zavedení do výstroje a podobná lejstra, aby se to dalo popsat a určit přesně. Jestli se mi to podaří, tak bych se to pokusil vydat jako monografii, případně to bude dostupné na našem webu.
Pokusím se na naší nejbližší klubové akci (pro náš klub jsou "šedesátky" totiž standardní uniformou) pořádně nafotit tu nejběžnější variantu a opsat popis stejnokroje 60 z Nauky o výstrojním materiálu.


Abych dodal ještě něco zajímavého - Stejnokrojový předpis ČSLA z roku 1964 uvádí jak variantu jehličí ("s čárkovaným potiskem"), tak variantu mlok ("s kamuflážním potiskem"), nicméně v ilustracích je jen jehličí.


A ještě poznámka k fotce čepic - ten barevný odznak by tam neměl být - na polní stejnokroj byl předepsán mořený odznak pro všechny hodnosti (i pro generály). Ten barevný si tam sice občas dávali svévolně důstojníci, ale je to dost vyjímečné. Podobná a přesto se vyskytující se vyjímečnost bylo v 60. letech občasné zkombinování stejnokroje 60 s pokrývkami hlavy od služebních stejnokrojů (lodičky 21, lodičky 62, brigadýrky 62). Zkrátka se najde dost vyjímečných zajímavostí, ale nelze na to příliš brát ohled. Smile
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#149895 Verze : 0
to pohraničník obávám se že předpis ohledně nošení mořených odznaků se příliš nedodržoval, v první půli sedmdesátých let se na čepicích k šedesátkám běžně nosil (vojáky z povolání) červený smaltovaný odznak. U našeho útvaru byl shodou okolností vyjímkou (pokud vím jedinou) můj nadřízený (praporčík) který na čepici měl odznak mořený. Pokud jde o lodičky tak aspoň v době mé služby se k šedesátkám nenosily (v té době už to nebyly ty vz.21), nosily se ale běžně k pracovnímu oblečení což byly buď monterky, nebo starší uniforma vz.63, která byla dost často doplněna místo saka blůzou vz. 60 nebo blůzou montérek. Nejsem si jist jestli to předpis upravoval, ale byla to běžná praxe u technických jednotek. Takže pokud jsi viděl vojáka třeba v autě mohl mít bůzu vz.60 a lodičku (kalhoty jsi neviděl Smile ) a mohl vzniknout dojem že má na sobě šedesátky. Znovu upozorňuji bylo to v první polovině let sedmdesátých, důvodem zřejmě bylo to že pro práci se sako vz.63 moc nehodilo a bylo proto používáno vhodnější oblečení (zmíněné bůzy)
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#149968 Verze : 0
14.2.1. Polní stejnokroj

Polním stejnokrojem vojáků v základní službě a v záloze je stejnokroj 60, který má tyto základní součástky: čepice 60 (přílba), (baret pro výsadkáře červený), blůza 60, kabát 60, kalhoty 60, boty 60 nebo zimní boty 76, opasek, košile khaki, vložka oteplovací do blůzy a kalhot 60, vložka oteplovací do kabátu 60.


Polní stejnokroj je určen pro službu v poli. V míru se používá tento stejnokroj, je-li to nařízeno příslušným velitelem, při
- výcviku v terénu,
- zaměstnání na střelnici,
- pobytu ve vojenských výcvikových prostorech,
- taktických cvičeních,
- výkonu strážní služby.
Stejnokroj 60 se nosí po celý rok; v zimním období s oteplovacími vložkami, v případě potřeby i se zimními botami.
Kabát 60 se může nosit celoročně k ochraně proti dešti nebo za chladného počasí.
V zimním období se nosí s oteplovací vložkou, plyšovým límcem, plyšopvou ušankou a zimními rukavicemi 55 nebo pletenými rukavicemi.


Velitel může povolit tyto vyjímky:
V letním období:

- rozepnout horní knoflík blůzy a límec košile upravit na rozhalenku,
- odložit čepici a opasek a svléknout blůzu 60, popřípadě i košili. Tyto vyjímky může povolit jen v uzavřených prostorech pouze při namáhavých pracích,
- při chladném, deštivém a větrném počasí zvednout límec blůzy 60 nebo kabátu 60.
V zimním období, za zvlášť nepříznivého počasí nebo při nebezpečí omrznutí, se může na rozkaz velitele:
- zvednout límec blůzy nebo kabátu 60,
- použít kombinovaná kukla jako šála,
- přetáhnout nátylkník ušanky přes uši a sepnout (svázat) jej pod bradou nebo v zátylí,
- přetáhnout kapuci připnutou na blůze 60 nebo na kabátu 60 přes hlavu,
- natáhnout kombinovanou kuklu pod čepici 60 (přílbu),
- přetáhnout nátylník čepice 60 přes uši a sepnout jej pod bradou.
Je-li to mutné nebo účelné, může se na rozkaz velitele protáhnout tkanice tunýlkem ve spodním okraji blůzy 60 a okraj blůzy přitáhnout k tělu. V uzavřených prostorech je možné za zvlášť nepříznivých podmínek (za deště) nosit vysoké černé gumové boty. Ke stejnokroji 60nosí vojáci v základní službě a v záloze vždy opasek.


Literatura: Autorsky kolektiv pod vedením plk. Ing. Jiřího Lázny, Příručka pro poddůstojníky, Naše vojsko 1980, 28-098-80
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#150501 Verze : 0
Pohraničník má úplnou pravdu, hemží se to tu zmínkami o tom, co se kdy objevilo, používalo, ale mělo by se striktně brát v potaz pouze to, co se kdy a pro koho vyrábělo. Třeba sukně znám s razítky ze 60.let a znám z té doby i několik málo fotek žen, které je mají oblečeny.


K uniformě vz. 60 jehličí pro VMV:


Tato specifická varianta byla varáběna od počátku 60. let pro potřeby složek vojsk MV (takže se používaly u PS, CO a Vnitřní stráže - ale zase jsou mi známy ojedinělé výskyty i jinde). Měla reflektovat specifické potřeby služby u těchto vojsk. První kusy jsou obecně uváděny z roku 1962, konec výroby cca 1967. Na těchto výstrojních součástkách nejsou přejímací značky armády (meče a poslední dvojčíslí roku) ale pouze rok, čili např. "1963". Pro potřeby PS byly blůzy a konga doplněny zelenými trojůhelníkovými límcovými podložkami se psy, jak bylo běžné u PS.


Ve variantě pro VMV existují tyto součásti uniformy vz.60: blůza, kalhoty i kongo. Traduje se, že i čepice, ale nemám hodnověrný podklad.


Blůza se odlišuje tvarem překlopek kapes (pětiúhelník místo obdélníku), kromě toho má kapsy vpředu na obou stranách, tj. i pod výložkou. Existuje pouze s prvním provedením poutek na popruhy, tj. s tenkým a přišitým. Také má na rukávech manžety (odlišné od provedení pro výsadkáře - tam byla kompletní manžeta, u verze pro VMV je rukáv stejný, jako u vševojskové varianty, jen je tam našit malý kousek látky s otvorem pro knoflík). Má rovněž spínání límce pomocí poutka. Dále v zadní části je do dolního okraje všitá guma jako u některých kapucí. Nemají protiprachový pás. Nejsem si jist, zdali poslední dvě věci jsou takto u všech těchto blůz (mám ale 4 různé kusy a mají to všechny a i jiní znalci mi to takto povrzují).


Kalhoty mají vyšší pas (ten byl pokud vím na všech kalhotách z počátku výroby - třeba i na rané vševojskové variantě se dvěma kapsami), postrádají kapsy na stehnech, zato mají dvě kapsy na zadní části (oproti standartní jediné).


Kongo obvykle postrádá zadní kapsu a má jiné zapínání.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#151494 Verze : 0
Stručný výčet variant součástek stejnokroje 60, které jsou mi známy:


Blůzy:
1) Dvě varianty mlok
2) Tři varianty MV (jako odlišné nepočítám označení PS)
3) Čtyři varianty "vševojsk" (nepočítám materiálové odlišnosti)
4) Jedna varianta pro výsadkáře
5) Dvě varianty pro generály a důstojníky ve funkcích plánovaných pro generály


Čepice a barety:
1) Jedna varianta mlok
2) Čtyři varianty "vševojsk" (nepočítám materiálové odlišnosti)
4) Jeden baret pro výsadkáře
5) Minimálně tři varianty pro generály a důstojníky ve funkcích plánovaných pro generály


Kalhoty:
1) Dvě varianty mlok
2) Dvě varianty MV
3) Pět variant "vševojsk" (nepočítám materiálové odlišnosti)
4) Jedna varianta pro výsadkáře
5) Jedna varianta pro generály a důstojníky ve funkcích plánovaných pro generály


Kapuce - cca 5 variant
Kabáty - cca 8 variant


Blůzy mlok existují varianty 3: první s kapucí a přední kapsou pod hodnotenkou, knoflíky nekryté, pak dvě další jsou stejné, mají přední kapsu jako jehličí, jedna je s kapucí, druhá jen s límcem.


Těch paraverzí je také více, ale jde spíše o drobné odlišnosti dané změnami ve výrobě (jiné rozměry výztuh kapes, atd...), to se dá říci i o vševojskové variantě.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#189353 Verze : 0

Citace - lbsr :

Blůzy 60 existovaly i s výložkami pro VS (Vnitřní stráž) našitými přímo z výroby. Jestli se na nich nosily rozlišovací znaky VS nevím, nikdy jsem neviděl příslušníka VS v šedesátkách.



Tak s tím jsem se ještě nesetkal. Bylo by možno uvést nějaké materiály o této variantě? Zatím jsem o tom neobjevil žádnou zmínku a co mám fotky příslušníků VS ve stejnokroji 60 (cca 1963 - 1964), tak žádný nemá límcové výložky.


Šedesátky byly u PS prokazatelně zaváděny od roku 1962, tj, před platností zmíněného NMV, nehledě na to, že mám šedesátkového pohraničníka z roku 1962 - jak zmiňuješ, nebylo to nic neobvyklého, viz. zavádění stejnokroje 85, taky ho řada rot dostala dřív než byl oficiálně zaveden.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#189442 Verze : 0
To Pohraničník:
RM 67/1959 zavádí nové tvar výložek na stejnokroje - "pro VS a kádrové jednotky CO" - fialové - výslovně uvedena bluza 21..
Nařízení MV ve věcech hospodářsko-finančních 2/1963 z 10.1.1963 zavádí stejnokroj vz.60 (z textu lze vyrozumět, že v té době byl již někomu vydán - ostatně vžitá praxe).
Z toho lze ODVODIT (pouze odvodit !!!), že na stejnokrojích vz. 60 se používaly výložky stejného tvaru jako na bluze vz.21 ( u PS je to doloženo četnými fotografiemi).
Nařízení MV 11/1964 ruší od 1.4. 1964 výložky VS a CO (vyjma ochrany vládních budov).
Jedná o tedy o poměrně krátký časový úsek (cca 15 měsíců).
Nicméně úpně novou bluzu 60 s fialovými výložkami mám (nebo jsem měl - před časem jsem zrušil podstatnou část své sbírky) - výložky na ní byly přišity strojově -stejně jako na bavlněných blůzách 21 (Int-4-1 z roku 1959).
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#189512 Verze : 0
Vojak 22. výsadkového pluku z Prostějova v odeve vz.60 s prvým typom potlače (tzv. Mloky) s rádiomajákom RD-511 "Pařez" a rádiostanicou RM-33.



Zdroj: IDET 2007
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#221813 Verze : 0
Tak otázky tohto typu (použitý opasok a aká jednotka) by som adresoval na ľudí z MO ČR / AČR ktorí pripravovali expozíciu. Tento popis je doslovný prepis z popisu figuríny....
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#223298 Verze : 0

Citace - Jacques :

Omlouvám se, jestli je to off-topic dotaz, ale zajímalo by mě, z čeho se skládala šedesátková plná polní řadovýho pěšáka; mám na mysli letní variantu. Zbraň, munice (kde?), bajonet na opasku, polní lopatka tamtéž, čutora s vodou; ve velký a malý polní se nosilo co? Kam se balily deky? Od pamětníků jsem se doslech, že fasovali dvě deky a dvě prostěradla, do ktterých se člověk zabalil; jenže ze dvou dek je docela objemný balík. Kolik měl u sebe voják jídla? Kde, v malý polní? Měl pláštěnku? Plynovou masku? Náhradní ponožky + ještě něco?



Munícia v zásobníkoch v sumke (120 nábojov - palebný priemer na vojaka) na opasku, bodák v pošve na opasku, granáty vo vreckách. Protichemicjká ochranná maska s pláštenkou v brašne na rameni. V prípade mobilizácie sa vojakom vydávalo KDP - konzervovaná dávka potravin, spravidla jedna denná dávka (3 konzervy, chlieb) do doby kým nezačali pracovať poľné výdajne.


Malá poľná obsahuje:
- jedálenské nádobie
- jedálenský príbor
- utierka
- uterák
- osobné hygienické potreby (mydlo, zubná pasta a kartáčik na zuby, holiace potreby.....)
- poľná fľaša s vodou
- ustrojovacie remienky


Veľká poľná obsahuje:
- zimné doplnky (ak sa používajú, spravidla v prechodnom období)
- ponožky
- vložky do topánok vz. 60
- čistiace potreby na obuv (ľavé vrecko)
- šijacie potreby (pravé vrecko)
- UNI-67 (spacák)
- kabát vz. 60 (ak nie je oblečený)
- pracovný a špeciálny odev (pre tankistov, vodičov OT a pod.)
- náhradné prádlo a ďalšie osobné potreby vojaka


V poľných podmienkach boli zo skladu jednotky vojakom vydávané:
- pohotovostný balíček
- vreckový obväz vz. 60
- osobný dozimeter
- dikacid
- cystamin
Tento materiál bol uložený vo vreckách odevu.


- podle mých zápisků se vydával ještě autoinjektor a sada protilátek a v KDP byly čtyři konzervy (vepřové ve vlastní šťávě, hovězí ve vlastní šťávě, luncheon meat a játrová paštika, zpravidla i se srstí ... zřejmě z jater Laughing ) (ICE)


Zdroj: vlastná kariéra,
Příručka pro výkonné praporčíky, Naše Vojsko, Praha 1986
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#223599 Verze : 0
Zdarec, vyfotil jsem mojí vložku do kabátu do uniformy vz.60
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#248632 Verze : 0
Já si též myslím že výložky tam nebyli (tedy přesněji řečeno nárameníky) k označení hodnosti sloužila náložka (to není vtip, ale označení z katalogu výstroje) nad pravou kapsou.


Edit: viz příloha
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#287205 Verze : 0
Tady je ukázka vz. 60 - mlok. Fotka je z podzimu roku 1965 z TU (Technického učiliště) Lipt. Mikuláš
Polní stejnokroj vz. 60 - Hejno mloků :-)

Hejno mloků :-)
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#291502 Verze : 0

Citace - Pohraničník :


Tady bych se skoro hádal. Veškeré předpisy uvádějí onu podložku jako plastovou, pro vyšší důstojníky hnědou, pro praporčíky šedou a skutečně je taková často vidět na fotkách a nejeden exemplář mám. Teď je otázkou, jestli třeba ty plechové nebyla nějaká místní "nouzová" záležitost.



Prikladám plastovú podložku pre dôstojníkov, ktorú som zohnal, zháňam ešte šedú.
Čo som sa pýtal bývalých profíkov, tak strieborné plechové (hliníkové) sa robili z nedostatku plastových podložiek. Jedine tieto mám potvrdené. O dôstojníckych plechových som nezistil nič. Ale môžno sa niekto nájde, čo to doloží ....
Polní stejnokroj vz. 60 - Podložka na hodnosť vyšších dôstojníkov

Podložka na hodnosť vyšších dôstojníkov
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#298985 Verze : 0

Citace - Pohraničník :


.... Veškeré předpisy uvádějí onu podložku jako plastovou, pro vyšší důstojníky hnědou, pro praporčíky šedou a skutečně je taková často vidět na fotkách a nejeden exemplář mám. Teď je otázkou, jestli třeba ty plechové nebyla nějaká místní "nouzová" záležitost.



Je to tak, součástí hodnostního označení vyšších důstojníků a praporčíků byly podložky z plastu. Jejich nedostatek vyplýval z několika skutečností:
1) tyto podložky se vydávaly na zápůjčku a měly se tedy vracet zpátky k výstrojnímu orgánu...
2) na rozdíl od hodnostních a rozlišovacích odznaků se tyto podložky stejně jako "polní" mořené hvězdičky nedaly koupit ani v Armě, ani za "body"
3) plastové podložky se používaly nejen na polním oděvu, ale také na oděvech pracovních
4) podložky měly jednu dost nepříjemnou vlastnost - v mrazu (samozřejmě ne kolem "nuly", ale ve větším) dost ochotně praskaly a lámaly se - takže pokud byla popraskaná a nedržela, uživatel ji záhy ztratil a musel "přehazovat" a tím jistě její životnost nezvýšil


Proto věřím i tvrzení, že se "dělaly" podložky z plechu, ale je více než jisté, že šlo o "místní úpravu".
U útvaru, u něhož jsem sloužil do doby zavedení oděvu vz. 85, se to řešilo poněkud sofistikovaněji (a bezesporu s menším vynaloženým úsilím) - chlapi na štábu se dohodli a nahradili podložky lemem z ... šedivé a hnědé kobercové pásky. Když šlo o krk, vytáhli "uložené" plastové a bylo.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#299011 Verze : 0

Citace - Šimon :

Šedou podložku dodám s dovolením zítra. Díky Smile



Jasne, môžeš Very Happy.



Ináč, teraz ma napadlo, keď som bol záklaďák koncom 90-tych, videl som jednému podplukasovi aj plechovú podložku stiekanú hnedou farbou. Plech bol asi 1 mm (ale neviem to doložiť na 100%, len sa mi to marí ...). Celé to vyzeralo profesionálne, žiadny pakšamet .... Ale prikláňam sa ku už spomínanej náhrade za ten plast.


Použitý plast je z PVC hrubý asi 0,7 mm, a určite mrazuneodolný Very Happy.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#299017 Verze : 0
Přikládám šedou podložku, jak jsem slíbil Smile
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#299085 Verze : 0
Vedel by mi niekto dekódovať rozmery jednotlivých častí maskáčov vz. 60? Ide mi konkrétne o nohavice, aké potrebujem keď 3B sú mi úzke, potreboval by som väčší obvod pásu, cca o 10 cm.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#308143 Verze : 0
1, 2, 3 jsou délky a A, B, C jsou šířky kalhot i blůzy a kabátu...
Koukám, že jste velkej chlap a tak jestli jsou Vám 3B úzké, pak už musíte "jít do" 3C...
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#308146 Verze : 0

Citace - Lowpass :

K uniformě vz. 60 jehličí pro VMV:
Blůza se odlišuje tvarem překlopek kapes (pětiúhelník místo obdélníku), kromě toho má kapsy vpředu na obou stranách, tj. i pod výložkou. Existuje pouze s prvním provedením poutek na popruhy, tj. s tenkým a přišitým. Také má na rukávech manžety (odlišné od provedení pro výsadkáře - tam byla kompletní manžeta, u verze pro VMV je rukáv stejný, jako u vševojskové varianty, jen je tam našit malý kousek látky s otvorem pro knoflík). Má rovněž spínání límce pomocí poutka. Dále v zadní části je do dolního okraje všitá guma jako u některých kapucí. Nemají protiprachový pás.

Přiložím pár fotek:
Polní stejnokroj vz. 60 - Blůza polního oděvu 60 pro Vojska ministerstva vnitra.

Blůza polního oděvu 60 pro Vojska ministerstva vnitra.
Polní stejnokroj vz. 60 - Detail pětiúhelníkové náprsní kapsy a manžety rukávu.

Detail pětiúhelníkové náprsní kapsy a manžety rukávu.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#576474 Verze : 0
Chtěl bych jen doplnit údaje o variantě pro vojska VMV. Sloužil jsem počátkem 80. let u PS a 60-ky jsme měli nafasovány. Chodilo se v nich do zaměstnání, na vojenskou přípravu, ale v zimě do terénu i do služby, zejména v terénech nepřístupných civilním osobám. Záleželo na veliteli roty. Některé blůzy ještě měly našity na špičkách límců zelené výložky, již bez psích hlav, nicméně verzí se dvěma kapsami bylo poskrovnu. K promíchání variant mohlo dojít mezi roky 1965 až 1972, kdy byla PS pod Ministerstvem obrany. Nicméně na spoustě historických fotografií pohraničníků z 60. let jsou vidět většinou blůzy jednokapsové s našitými límcovými výložkami.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#618742 Verze : 0

Diskuse

Dobrý den,
Dostal jsem jehličkovou blůzu a nedaří se mi přesně zjistit o jakou variantu se jedná. Její nejvýraznější odlišností je stahovací pásek v pase, který má v sobě všitou gumu, a má zapínání na dva knoflíky. Blůza má také po třech větracích otvorech v každém podpaží. Znaky: KRAS - 07 2B 64 P
Mohu dodat fotky, bude-li třeba.
Předem děkuji za reakce.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#601716 Verze : 0
To je první (nebo jedna z prvních) varianta, má vnitřní chlopně v pase, v rukávech, zapínací pásek pod krkem, knoflíky zapínání jsou překryty légou na další knoflík a je ze solidního materiálu s vysokou gramáží.
Nevím, zdali byla uzrčena pro nějakou konkrétní zbraň, myslím, že to byl vševojskový kus výstroje.
URL : https://www.valka.cz/Polni-stejnokroj-vz-60-t39340#646576 Verze : 1
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více