Operace "Barbarossa" - Miroslav Šnajdr

Diskuse

Operace "Barbarossa" - Miroslav Šnajdr
Letecká válka 22.června 1941


Vydala : Votobia, 2003
ISBN: 80-7220-148-4
Počet strán: 236
Väzba: pevná
Rozmery: 235x160 mm


Asi pred pol rokom som na nete našiel zmienku o Operace Barbrossa od M.Šnajdra. A pár mesiacov nato sa vyskytla aj v mojom oblúbenom kníhkupectve. Nebolo čo riešiť a tak som ju kúpil. Moje názory na ňu ap ocity z nej sú nasledovné.
Takže hneď prvý (a príjemný zároveň) pocit z knihy bola vizáž obálky,na ktorej je Messer Bf-109F. Prebal síce neni nejaký graficky skvelý ale ten Messer ma zaujal.
Zadná strana prebalu ponúka zopár zaujímavých fotiek+krátky výňatok z knihy. Ten je však trochu nečitatelný, kedže je na tmavočervenom podklade.
Kniha obsahuje velké množstvo fotografií, pričom fotografie sú takmer na každej druhej strane.
Takže pome k samotnému obsahu:
V časti Před bouří, sú v skratke rozobraté letecké akcie Nemecka a Ruska počas prvého roku vojny-Polsko,Fínsko, Francúzsko.
Nasleduje dosť zaujímavá časť Porovnání sil. Takmer na sto stranách tu autor rozoberá a analyzuje Luftwaffe a VVS-RKKA. Na záver je popísané tiež Rumunské letectvo. Nájdeme tu hodnotenie jednotlivých strojoch ktoré sa účastnili bojov prvého dňa Barbarossy, ich krátka história, technické parametre.
Okrem toho je v knihe neskutočné množstvo kdejakých tabuliek zloženia jednotlivých vojenských okruhov, typy a konkrétne počty lietadiel v jednotkách, tabulky produkcie lietadiel, no proste štatisti si prídu na svoje Smile
Osobne hodnotím prítomnosť týchto tabuliek kladne,kedže ponúkajú lepšií prehlad o situácii oboch letectiev.
V záverečnej časti nazvanej Bitva sú popísané boje prvého dňa, od nočného náletu bombardérov, prvého zostreleného lietadla až po koniec dňa. Na záver je hodnotenie prvého dňa z pohladu úspechov a neúspechov oboch strán a tabulky strát.
Kniha obsahuje tiež grafickú prílohu v podobe 16tich stránok, na ktorých sú kresby lietadiel.
Z knihy mám dobrý pocit hlavne pre jej informačnú hodnotu vrátane množstva fotiek s trefnými popiskami. Autor čerpal z množstva kníh a zdrojov a ich výčet vyšiel na 6 strán!
S takým množstvom materiálu je však problém,že sa mnohé údaje u mnohých autorov rozchádzajú. Tento problém autor vyriešil formou poznámok pod čiarou, kde uvádza tiež iné zdroje a "alternatívne údaje".
Vážnejšie chyby som v knihe nenašiel. Iba v technických parametroch sa vyskytlo zopár maličkých chybyčiek,alebo skôr nedostatkov-ale nič čo by sa nedalo stráviť.


Takže, moje hodnotenie knihy je pozitívne. Množstvo údajeov, tabuliek, fotiek. Knihu môžem odporučiť všetkým fanúšikom letectva a Východného frontu. Pre ludí,ktorí sa o problematiku zaujímajú len okrajovo, to možno bude trochu ťažšie čítanie, ale určite im to neuškodí Smile
Ak vás Barbarossa zaujíma a pri pohlade na fotku Messera sa vám nezadržatelne roztlčie srdce, tak sa vykašlite na trochu vyššiu sumu (okolo 500 peniazov) a chodte do toho Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Operace-Barbarossa-Miroslav-Snajdr-t41700#163114 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více