17. stíhací letecký pluk [1954-1964]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
Sraz říjen 2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

17. stíhací letecký pluk [1954-1964]

17th Fighter Air Regiment

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    17. stíhací letecký pluk 17th Fighter Air Regiment
    Originální název:
    Original Name:
    17. stíhací letecký pluk
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.11.1954
    Předchůdce:
    Predecessor:
    17. letecký stíhací pluk 17th Air Fighter Regiment
    Datum zániku:
    Disbanded:
    01.09.1964
    Nástupce:
    Successor:
    2. stíhací bombardovací letecký pluk 2nd Fighter Bomber Regiment
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.11.1954-01.10.1958 5. stíhací letecká divize
    01.10.1958-01.09.1961 3. stíhací letecká divize
    01.09.1961-01.09.1964 1. stíhací letecká divize
    01.11.1954-01.10.1958 5. stíhací letecká divize
    01.10.1958-01.09.1961 3. stíhací letecká divize
    01.09.1961-01.09.1964 1st Fighter Air Division
    Dislokace:
    Deployed:
    01.11.1954-01.11.1955 Mladá, letiště /
    01.11.1955-01.09.1964 Hradčany, letiště /

    Velitel:
    Commander:
    01.11.1954-22.11.1954 Jaďut, Štefan (podplukovník)
    22.11.1954-DD.MM.1958 Dolíhal, František (podplukovník)
    DD.MM.1958-DD.MM.1961 Otáhal, Karel (major)
    DD.MM.1961-DD.MM.1962 Skácel, František (major)
    DD.MM.1962-01.09.1964 Nývlt, Vladimír (podplukovník)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    01.11.1954-31.08.1964 Velitelské stanoviště 17. stíhacího leteckého pluku
    01.10.1958-01.09.1963 46. prapor pozemního zabezpečení navigace
    01.09.1963-01.09.1964 46. prapor radiotechnického zabezpečení


    01.11.1954-01.09.1964 Velitelský roj
    01.11.1954-01.09.1964 1. letka
    01.11.1954-01.09.1964 2. letka
    01.11.1954-01.09.1964 3. letka
    01.11.1954-01.09.1964 4. letka
    01.11.1954-31.08.1964 Command Post of 17th Fighters Air Regiment
    01.10.1958-01.09.1963 46th Ground Support Navigation Battalion
    01.09.1963-01.09.1964 46th Electronic Support Battalion


    01.11.1954-01.09.1964 Command Flight
    01.11.1954-01.09.1964 1st Squadron
    01.11.1954-01.09.1964 2nd Squadron
    01.11.1954-01.09.1964 3rd Squadron
    01.11.1954-01.09.1964 4th Squadron
    Čestný název:
    Honorary Name:
    01.11.1954-01.09.1964
    01.11.1954-01.09.1964
    Vyznamenání:
    Decorations:
    01.11.1954
    Poznámka:
    Note:
    01.11.1954-01.11.1955 VÚ 7419 Mladá
    01.11.1955-01.09.1964 VÚ 7419 Hradčany
    -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha-Olomouc, skupina ČSLA, fond 00000 (17. stíhací letecký pluk),
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/48268#422485Verze : 0
    MOD
    Avatar
    17. stíhací letecký pluk

    18. a 19.10.1954 - přelétli piloti "Arada" C - 2 a S-102 do Mladé, kam byl 17. lsp redislokován - spolu s kádrem útvaru. Zbytek pilotů zůstal v Žatci a byli zařazeni k 11. a 15. slp.
    31.10. 1954 - přejmenování útvarů ČSLA na definitivní názvy:

    01.11.1954 - již jako 17. stíhací letecký pluk (17. slp), v podřízení 5. sld, podřízené 15. sls VL.
    1.3.1955 - stále u 5. sld, podřízené SL - PVOS (do 31.12.1956).

    V Mladé došlo fakticky ke znovu postavení 17. slp - spolu s bývalým velitelem 7. lšp mjr. Dolíhalem Františkem z Přerova přešla i veliká skupina přeškolených, pilotů mnozí ze XIV. turnusu LU.
    Zdejší působení bylo pokračováním intenzivního výcviku. Bylo to současně čekání na uvolnění letiště Hradčany od bombardovacích pluků.

    Od 11. /1955 - redislokace 17. slp na letiště HRADČANY

    1.1.1957 do léta r. 1958 - stále u 5. sld - pod společným VLaPVOS.
    V létě r. 1958, po "přečíslování" 5. sld na 3. sld, zůstal 17. slp až léta r. 1961 v její podřízenosti a plnil úkoly v hotovostním systému PVOS.

    Velitelé pluku:
    1. pplk. Štefan Jaďut (01.11.1954-22.11.1954)
    1. pplk. František Dolíhal - (22.11.1954-DD.MM.1958)
    2. mjr. Ing. Karel Otáhal - (DD.MM.1958-DD.MM. 1961)
    3. mjr. Ing. František Skácel - (DD.MM.1961-DD.MM.1962)
    4. pplk.Ing. Nývlt Vladimír - (DD.MM.1962-31.08.1964)

    Hlavní výzbroj pluku:
    S-102/MiG-15 (1954-RRRR)
    S-103/MiG-15bis (1955-1964)
    MiG-15bisR (RRRR-1964)
    C-2 (1954-1955)
    C-11 (1954-?)

    dále spojovací letouny:
    K-65
    C-105
    L-60

    Stav personálu a letounů 17.11.1954: (změna velitele 5. sld)
    a) Osoby:
    Důstojníci: 157
    Podd. z pov. : 17
    Vojáci zs: 57 + 73 (nováčci)

    b) Letadla:
    S-102: 38
    CS-102: 3
    C-2B: 14
    C-11: 1
    K-65: 1

    ---
    Označení příslušnosti letounů k jednotce (do 30.06.1957):

    Velitelský roj: SH-01; -02; -03; -04; další (cvičné a kurýrní) dle potřeby až po -09
    1. letka: VF-10 až 29
    2. letka: NC-30 až 49
    3. letka: ZJ-50 až 69
    4. letka: YE-70 až 89 (do 31.10.1956)

    *********
    Při leteckých katastrofách zahynuli tito piloti 17. slp:
    25.4.1956 - npor. Jan Havlík; S-102, v. č. 225532;
    21.07.1955 - npor. Karel Bělohradský; C-11, v. č. 170407
    21.07.1955 - por. Josef Novotný ; C-11, v. č. 170407
    12.03.1957 - npor. František Vyvadil ; MiG-15bis, v. č. 623805
    06.04.1962 - por. Boris Vlasák ; MiG-15bis, v. č. 623773 (3773)
    02.06.1964 - kpt. Stanislav Sládek ; UTI MiG-15, v. č.142616 (2616)
    02.06.1964 - kpt. Oldřich Randák ; UTI MiG-15, v. č.142616 (2616)

    ***
    Zdroje: Vojenský ústřední archiv Praha
    www.vojenstvi.cz
    www.valka.cz
    Moudrý, Miroslav: 17. stíhací letecký pluk/2. stíhací bombardovací pluk Hradčany (Rukopis)
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/48268#191719Verze : 0