Technika Slovenskej armády 1939-1945

Diskuse

Pri kompletizovaní zoznamu techniky a výzbroje využívanej Slovenskou armádou v období 1939-1945 som narazil na niekoľko nezrovnalostí alebo otázok, ktoré by som rád prekonzultoval, a kvôli tomu aj otváram túto diskusiu.


1. Pri nasadení Slovenskej armády na východnom fronte som narazil na niekoľko zaujímavostí. Prvou je ukoristenie materiálu ČA. Konkretne, v publikácii Kliment, CH.K.: Slovenská armáda 1939-1945 uvádza autor zaujímavý fakt, že po bitke pri Lipovci, keď bolo rozhodnute o transporte práporu útočnej vozby na Slovensko dôsledkom nutnosti oprav na vozidlách, bolo na Slovensko privezených "....devět ukořistěných traktorú Komsomolec, dva sovětske nákladní automobily a dva tanky BT."
Vie niekto niečo bližšie o osude tejto techniky??? Pri tankoch BT išlo o BT 7??? Akekoľvek bližšie informácie pomôžu.
URL : https://www.valka.cz/Technika-Slovenskej-armady-1939-1945-t50796#194607 Verze : 0
K histórii jedneho BT 7 (neviem určiť či jeden z tých dvoch, čo sú spomenuté v predchádzajúcom príspevku)

V roku 1941 sa Ústredná zbrojinica rozhodla zriadiť zvláštne komisie, ktorých úlohou bolo vyhľadať "exponáty pre propagandistickú protiboľševickú výstavu". Samozrejme sa počítalo, že letecká a pozemná technika, ktorá takto bude nájdená bude použitá nielen na výstavu, ktorá bola zámienkou, ale v prípade nájdenia vhodných kusov techniky, bude technika po oprave zaradená aj do výzbroje Slovenskej armády.
Informáciu ohľadom tanku BT 7 som objavil v článku Androvič, Š.: Ako to bolo s trofejnými lietadlami SZV. In Ht model 2001, č. 2, s. 31.
Autor sa zameriava ako už z názvu vyplíva najmä na problematiku letectva, no v článku je aj nasledujúca zmienka o tanku BT 7.
"....musel prepustiť jeden z vagónou pre odvoz trofejného tanku BT 7. MNO s tankom po oprave počítalo pre posilnenie PÚV v Turčianskom sv. Martine. Tank nakoniec odviezli s jednym I 153 na spoločnom vagóne, ale ten ostal v Protektoráte a jeho náklad sa už na Slovensko nikdy nedostal. Lietadlo protektorátne úrady použili ako rekvizitu protiboľševickej výstavy, s ktorou sa putovalo po Protektoráte. Tank ostal po vyložení vagóna v Olomouci"
URL : https://www.valka.cz/Technika-Slovenskej-armady-1939-1945-t50796#194610 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více