CZK - PD-Mi-PK (protidopravná mína)

Protidopravná mína



Skrátený názov : PD-Mi-PK
Popis : Protidopravná mína protikorbová
Rozmery :
- šírka 82 mm
- dĺžka 401 mm
- výška 82 mm
Tvar : kvádrovitý na podstavci
Materiál puzdra : kov
Farba : olivovo zelená
Celková hmotnosť : 10,10 kg
Roznecovač : integrovaný
Hmotnosť a druh použitej trhaviny: 8,50 kg TNT/Hexogén
Iniciácia : nástražný drôt
Detekcia :



Zdroj : OrData online, archív autora
URL : https://www.valka.cz/CZK-PD-Mi-PK-protidopravna-mina-t57562#207885 Verze : 0
Protidopravná mína protikorbová Pt-Mi-Pk



Mína je určená k ničeniu ľahkej obrnenej a neobrnenej techniky, predovšetkým z bočného smeru. Po iniciácii je 5 kumulatívnych vložiek výbuchom sformovaných do tzv. stĺpcov, čo sú kvapky rozžeraveného kovu s vysokou teplotou a rýchlosťou. Tie sú vymetené v mierne sa rozširujúcom vejári smerom na cieľ.


Iniciácia je vykonávaná niekoľkými spôsobmi:
- diaľkovo ručným spínačom
- pomocou nástražného drôtu
- kontaktným káblom umiestneným na chránenej komunikácii


Umožňuje nastavenie na niekoľko cyklov (prejazd určeného počtu vozidiel a až potom sa iniciuje). Podobnú funkciu má i mína protikorbová /Pt-Mi-Pk/, ktorá ma namiesto piatich len jednu avšak väčšiu kumulatívnu vložku vystreľovanú na cieľ.



Zdroj: Archív Centra výnimočnosti NOVAKY
URL : https://www.valka.cz/CZK-PD-Mi-PK-protidopravna-mina-t57562#253325 Verze : 0
Protidopravná mína protikorbová PD Mi-Pk je určená k ničeniu obrnených transportérov a ostatnej špeciálnej a dopravnej techniky vrátane živej sily umiestnenej v tejto technike nepriateľa. Ničí techniku prerazením ( poškodením) bočného panciera kinetickou energiu piatich oceľových jadier, vystrelených z tela míny trhavinou.


Je to svojim charakterom mína so smerovým účinkom a používa sa ako riadená alebo kontaktná pre zatarasovanie komunikácií, hlavne v osadách, v horskom a členitom teréne, poprípade pri vodných prekážkách.


Kladie sa ručne.


Spôsoby aktivácii :


- riadeným roznetom,
- nástražným drôtom natiahnutým nad zatarasovaným úsekom,
- kontaktnou šnúrou cez zatarasovaný úsek.


Bezprostredne za prerazením panciera vzniká veľké množstvo žeravých oceľových črepín, ktoré poškodia zariadenie vo vnútri bojového vozidla, poprípade vyradia osádku. Hmotnosť jednotlivých črepín je od niekoľko gramov do 0,2 kg i viac.



Popis :

Súprava PD Mi-Pk obsahuje :


- mínu – telo míny s trhacou náplňou a 5 oceľových jadier,
- roznetné zariadenie : koncový stupeň, spínač, kontaktná šnúra, rozbuška,
- príslušenstvo : tyč dĺžka 500 mm, tyče dĺžky 250 mm, bodec, silonová šnúra.



Hlavné technické údaje :



Rozmery v mm:


Dĺžka : 401
Dĺžka nástražného drôtu : 30 m
Šírka : 122
Výška : 80
Výška mína na stojane : 555 ( so spínačom 670 )


Priemer oceľového jadra : 70



Hmotnosť v kg :


Celková : 12
Trhcia náplň – TNT/H : 5,5
Súprava : 33



Zdroj
: Žen-29-2 Miny a roznetky – predpis ČSĽA, Praha, 1987
CZK - PD-Mi-PK (protidopravná mína) - Súprava PT Mi-K.

Súprava PT Mi-K.
CZK - PD-Mi-PK (protidopravná mína) - Telo míny.

Telo míny.
URL : https://www.valka.cz/CZK-PD-Mi-PK-protidopravna-mina-t57562#368595 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více