Bartoš, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 29.590,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bartoš, František

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bartoš Bartoš
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Bartoš
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generálDivision General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    01.05.1880 Chvalčovice /
    01.05.1880 Chvalcovice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.09.1946 Praha /
    16.09.1946 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - agent Sicherheitsdienstu (SD)
    - od r. 1940 německé státní občanství
    - popraven za kolaboraci
    - agent of Sicherheitsdienst (SD)
    - German citizenship since 1940
    - executed for collaboration
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz
    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Gruntová, J., Vašek, F.: Málo známé zločiny SD ve východních Čechách. Naše Vojsko. Praha, 2008.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/60152#375691Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bartoš Bartoš
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Bartoš
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1891-DD.06.1895 Státní nižší gymnasium, Mladá Boleslav
    DD.09.1891-DD.06.1895 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.09.1895-DD.08.1899 Kadetní škola pěchoty, Praha
    DD.10.1904-DD.11.1906 Válečná škola, Wien
    DD.09.1895-DD.08.1899 ?
    DD.10.1904-DD.11.1906 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    18.08.1899 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.11.1900 poručík rakousko-uherské branné moci
    01.05.1906 nadporučík rakousko-uherské branné moci
    01.11.1910 setník rakousko-uherské branné moci
    01.09.1915 major rakousko-uherské branné moci
    01.11.1917 podplukovník rakousko-uherské branné moci
    20.11.1918 podplukovník generálního štábu
    29.12.1922 plukovník generálního štábu
    04.05.1928 brigádní generál
    13.07.1933 divisní generál
    01.01.1935 výslužba
    18.08.1899 ?
    01.11.1900 ?
    01.05.1906 ?
    01.11.1910 ?
    01.09.1915 ?
    01.11.1917 ?
    20.11.1918 ?
    29.12.1922 ?
    04.05.1928 Brigade General
    13.07.1933 Division General
    01.01.1935 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    10.11.1918-25.11.1918 Náčelník štábu : Velitelství vojsk operujících na Slovensku
    17.06.1919-01.01.1920 Náčelník štábu : 9. divise
    01.01.1920-29.03.1922 Náčelník štábu : 5. divise
    00.05.1922-29.12.1922 Velitel : 4. oddělení /etapní/ hlavního štábu branné moci
    29.12.1922-00.02.1926 Velitel : 4. oddělení /etapní/ hlavního štábu branné moci
    00.02.1925-04.05.1928 Velitel : Generální sekretariát meziministerského sboru pro věci národní obrany
    04.05.1928-00.02.1929 Velitel : Generální sekretariát meziministerského sboru pro věci národní obrany
    DD.02.1929-30.09.1931 Velitel : 1. divise
    30.09.1931-13.07.1933 Velitel : 2. divise
    13.07.1933-31.10.1934 Velitel : 2. divise


    DD.09.1895-DD.08.1899 vojenské studium, Praha
    DD.08.1899-DD.05.1902 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 27, Laibach
    DD.05.1902-DD.10.1904 praporní pobočník Pěšího pluku č. 27, Laibach
    DD.10.1904-DD.11.1906 vojenské studium, Wien
    DD.11.1906-DD.05.1907 pobočník velitele 91. zeměbranecké pěší brigády, Kraków
    DD.05.1907-DD.05.1910 pobočník velitele 92. zeměbranecké pěší brigády, Olomouc
    DD.05.1910-DD.02.1914 důstojník štábu II. armádního sboru, Wien
    DD.02.1914-DD.08.1914 velitel pěší roty Zeměbraneckého pěšího pluku č. 1, Wien
    DD.08.1914-DD.09.1917 náčelník štábu 13. zeměbranecké pěší divise, východoevropské válčiště
    DD.09.1917-DD.02.1918 náčelník štábu 13. střelecké divise, italské válčiště
    DD.02.1918-DD.04.1918 přednosta oddělení štábu 1. armády, italské válčiště
    DD.04.1918-DD.11.1918 náčelník štábu I. armádního sboru, východoevropské válčiště
    DD.11.1918-DD.01.1918 náčelník štábu Velitelství operujících vojsk na Slovensku, slovenské válčiště
    DD.01.1918-DD.10.1919 náčelník štábu Zemského vojenského velitelství na Slovensku, Košice a Žilina
    DD.10.1919-DD.01.1920 náčelník štábu Divise č. 9, České Budějovice
    DD.01.1920-DD.01.1922 náčelník štábu Divise 9, České Budějovice
    DD.01.1922-DD.05.1922 přednosta skupiny 4. oddělení /etapního/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.05.1922-DD.09.1925 přednosta 4. oddělení /etapního/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.09.1925-DD.02.1929 generální sekretář Generálního sekretariátu meziministerského sboru pro věci národní obrany, Praha
    DD.02.1926-DD.02.1929 druhý zástupce náčelníka Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.02.1929-DD.09.1931 velitel Divise 1, Praha
    DD.09.1931-DD.12.1934 velitel Divise 2, Plzeň
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel Velitelství "ČV-sever", branná pohotovost státu
    10.11.1918-25.11.1918 Chief of Staff : Command of the Operating Troops in Slovakia
    17.06.1919-01.01.1920 Chief of Staff : 9th Division
    01.01.1920-29.03.1922 Chief of Staff : 5th Division
    00.05.1922-29.12.1922 Commander : 4th Section /Rearward/ of the Headquarters of the Armed Forces
    29.12.1922-00.02.1926 Commander : 4th Section /Rearward/ of the Headquarters of the Armed Forces
    00.02.1925-04.05.1928 Commander : General Secretariat of the Inter-Ministerial Council for Matters of National Defense
    04.05.1928-00.02.1929 Commander : General Secretariat of the Inter-Ministerial Council for Matters of National Defense
    DD.02.1929-30.09.1931 Commander : 1st Division
    30.09.1931-13.07.1933 Commander : 2nd Division
    13.07.1933-31.10.1934 Commander : 2nd Division


    DD.09.1895-DD.08.1899 ?
    DD.08.1899-DD.05.1902 ?
    DD.05.1902-DD.10.1904 ?
    DD.10.1904-DD.11.1906 ?
    DD.11.1906-DD.05.1907 ?
    DD.05.1907-DD.05.1910 ?
    DD.05.1910-DD.02.1914 ?
    DD.02.1914-DD.08.1914 ?
    DD.08.1914-DD.09.1917 ?
    DD.09.1917-DD.02.1918 ?
    DD.02.1918-DD.04.1918 ?
    DD.04.1918-DD.11.1918 ?
    DD.11.1918-DD.01.1918 ?
    DD.01.1918-DD.10.1919 ?
    DD.10.1919-DD.01.1920 ?
    DD.01.1920-DD.01.1922 ?
    DD.01.1922-DD.05.1922 ?
    DD.05.1922-DD.09.1925 ?
    DD.09.1925-DD.02.1929 ?
    DD.02.1926-DD.02.1929 ?
    DD.02.1929-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.12.1934 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1923
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1925
    Řád Sv. Sávy 3. třída
    Order of St. Sava 3rd Class
    Орден Светог Саве 3. ред
    -


    DD.MM.1925
    Řád polského znovuzrození 3. třída
    Order of Polonia Restituta 3rd Class
    Order Odrodzenia Polski III Klasa
    -


    DD.MM.1926
    Řád bílého orla 3. třída
    Order of White Eagle 3rd Class
    Орден белог орла 3. cтепен
    -


    DD.MM.1928
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -
    Zaniklé státy / Defunct States

    DD.MM.1930
    Řád Nilu 2. třída
    Order of Nile 2nd Class
    Nishan al-Nil
    -

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/60152#216926Verze : 0
    Avatar
    Divizní generál František Bartoš (1 May 1880 - 16 Sep 1946)
    1922 - 15 Feb 1926: Chief of Section 4 (Supplies), High Command
    15 Feb 1926 - 1929: 2nd Deputy Chief of the General Staff
    1929 - Sep 1931: Commander, 1st Division
    Sep 1931 - 1 Jan 1935: Commander, 2nd Division
    1 Jan 1935: Retired
    Oct 1938: Recalled; Commander of Group ČV North



    Sources:
    Pořadní listina generálů zbrani (Schematismus) 1925, 1930 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Generalita Republiky Československé, stav listopadu 1920, srpnu 1938 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Československá Generalita: Armádní Generálové 1918-1938 by Jiří Fidler, Petr Havel, Petr Hofman, Vladimír Pilát, Andrej Romaňák, Eduard Stehlík
    http://www.vojenstvi.cz/
    Andris J. Kursietis, personal archives
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/60152#229155Verze : 0
    Avatar
    Narodil 1.5.1880 Chvalčovice okr. Turnov


    1891 po obecné škole začal studium na nižším gymnáziu v Mladé Boleslavi, později přestoupil na gymnázium v Liberci


    1895 po dokončení gymnázia nastoupil do Kadetní školy v Praze


    1899 uspěšně absolvoval Kadetní školu a v září byl odvelen na svůj první post - Pěší pluk 27 v Lublani, zde působil ve jako velitel čety, instruktor školy jednoročních dobrovolníků a praporní pobočník


    1900 povýšen do hodnosti poručík


    1904 nastoupil ke studiu Válečné školy ve Vídni


    1906 po ukončení školy povýšen na nadporučíka a zařazen do stavovské kategorie důstojníků generálního štábu, od listopadu převelen na pozici pobočníka k velitelství 92. zeměbranecké pěší brigády u 46. zeměbranecké pěší divize


    1910 povýšen na kapitána a přemístěn k velitelství II. sboru do Vídně


    od května 1914 velitel roty u pěšího pluku 1 v Opavě


    Po zahájení 1. světové války nastoupil jako náčelník štábu k 13. zeměbranecké pěší divizi


    1915 major


    1917 podplukovník


    V průběhu války zastával funkce ubytovatele u štábu I. armády a náčelníka štábu armádního sboru v Sedmihradsku.


    20.11.1918 se přihlásil ke službě v československé armádě a byl zařazen jako náčelník štábu Velitelství čs. vojska na Slovensku


    1919 náčelník štábu Zemského vojenského velitelství pro Slovensko v Košicích a poté v Žilině


    1922 přednost 4.(etapního a dopravního)oddělení Hlavního štábu v Praze, povýšen na plukovníka


    1925 přidělen Generálnímu sekretariátu Meziministerského sboru obrany státu


    1926 II. zástupce náčelníka Hlavního štábu


    1.5.1928 brigádní generál


    1929 velitel pražské 1. pěší divize


    1931 velitel plzeňské 2. pěší divize


    1.7.1933 divizní generál


    1.1.1935 odchod do výslužby


    25.9.1938 v rámci mobilizace povolán do služby - velitel Velitelství „ČV-sever“ v Litomyšli


    Po 15.3.1939 otevřeně vyjádřil svoje sympatie s Německem a telegraficky podal hlášení zmocněnci wehrmachtu gen. Fridericimu - byli v něm jména 14 vysokých čs. důstojníků, kteří nepřátelsky smýšleli vůči nacistickému režimu ( někteří z nich byli později zatknuti a i popraveni ).


    V průběhu války působil jako velitel Technische Nothilfe v Turnově, mezi jeho náplň činnosti patřilo i odesílání turnovských občanů do Německa k Technické nouzové službě, na tzv. nucené práce. Mimo jiné se stal také nositelem nacistického záslužného kříže.
    Během celé války však také udržoval styky s odbojovým hnutím.


    1946 souzen Národním soudem v Praze a za zločiny proti státu i osobám byl odsouzen k trestu smrti provazem, který byl vykonán 16.9.1946 ve 11.30 hodin.



    Zdroj: www.fronta.cz ,
    http://www.vojenstvi.cz/vasedotazy_46.htm ,
    www.cs-magazin.com
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/60152#307872Verze : 1