Bong, Richard Ira

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 0,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 561 příspěvků vloženo, 2112 editováno a 1800 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bong, Richard Ira

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Bong Bong
  Jméno:
  Given Name:
  Richard Ira Richard Ira
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Richard Ira "Dick" Bong
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  major Major
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  - -
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  24.09.1920 Superior
  24.09.1920 Superior
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  06.08.1945 North Hollywood
  06.08.1945 North Hollywood
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  důstojník střeleckého výcviku, V. stíhací velitelství Gunnery Training Officer, V. Fighter Command
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  stíhací eso (40-8-7 vítězství)
  nejúspěšnější americká stíhač 2. sv. války
  zahynul při letecké nehodě
  Fighter Ace (40-8-7 Claims)
  United States' highest-scoring air ace in the WW2
  Killed in Air Accident
  Související články:
  Related Articles:

  Zdroje:
  Sources:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong
  http://acepilots.com/usaaf_bong.html
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/63745#574633Verze : 0
  MOD
  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Bong Bong
  Jméno:
  Given Name:
  Richard Ira Richard Ira
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Richard Ira "Dick" Bong
  Všeobecné vzdělání:
  General Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Vojenské vzdělání:
  Military Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Důstojnické hodnosti:
  Officer Ranks:
  DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR
  Průběh vojenské služby:
  Military Career:
  Vyznamenání:
  Awards:
  Datum udělení
  Date of Issue
  Stužka
  Ribbon
  Název
  Name
  Poznámka
  Note


  08.12.1944
  Medaile cti letectvo
  Medal of Honor Air Force
  Medal of Honor Air Force
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za osvobození Filipin
  Philippine Liberation Medal
  Philippine Liberation Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Filipinská medaile nezávislosti
  Philippine Independence Medal
  Philippine Independence Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Kříž za vynikající službu
  Distinguished Service Cross
  Distinguished Service Cross
  -


  DD.MM.RRRR
  Záslužný letecký kříž
  Distinguished Flying Cross
  Distinguished Flying Cross
  -


  DD.MM.RRRR
  Stříbrná hvězda
  Silver Star
  Silver Star
  -


  DD.MM.RRRR
  Letecká medaile
  Air Medal
  Air Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile vítězství (2. světová válka)
  World War II Victory Medal
  World War II Victory Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za americké tažení
  American Campaign Medal
  American Campaign Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za asijsko pacifické tažení
  Asiatic-Pacific Campaign Medal
  Asiatic-Pacific Campaign Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za službu v amerických obranných silách
  American Defense Service Medal
  American Defense Service Medal
  -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong
  http://acepilots.com/usaaf_bong.html
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/63745#574634Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Major Richard Ira Bong  V malém městečku Poplar, stát Wisconsin, se 24. září 1920 manželům Bongovým narodil syn Richard. Své dětství prožil na rodinné farmě a po ukončení středoškolských studií vstoupil na Superior State Teacher College, se záměrem stát se učitelem. Volné chvíle věnoval létání, absolvoval civilní pilotní program a získal soukromou pilotní licenci. Létání ho uchvátilo natolik, že se rozhodl zavrhnout kariéru učitele a začátkem roku 1941 rozšířil řady příslušníků USAAC. Pilotní výcvik ukončil v lednu 1942 a zároveň byl povýšen do hodnosti Second Lieutenant. Prvním Bongovým působištěm se stává Hamilton Field v Kalifornii, kde slouží u 49. Pursuit Squadron ze 14. Pursuit Group. V červenci 1942 byla skupina přesunuta do Anglie a Richard vyměnil „zaměstnavatele“ a stal se příslušníkem 84. Fighter Squadron náležející 78. Fighter Group, která také měla základnu na Hamilton Field a stejně jako předešlá jednotka létala na strojích P-38 Lightning.


  V září 1942 se Major General George C. Kenney stal velitelem 5. USAAF umístěné v Austrálii a rozhodl se ze Států povolat padesát pilotů letounů P-38 Lightning. Mezi povolanými piloty je také Richard, který do Austrálie dorazil v listopadu 1942 a byl přidělen k 9. Fighter Squadron 49. Fighter Group. Peruť však stále měla ve výzbroji letouny Curtiss P-40 Warhawk a tak je Bong poslán na stáž ke 39. Fighter Squadron 35. Fighter Group. Peruť se na Lightningy přezbrojila v říjnu 1942 a operovala nad Novou Guineou, kde se podílela na obraně přístavu Port Moresby.


  První vítězství získal Richard 27. prosince 1942 a hned se mu podařil získat double sestřelem bombardéru Val a stíhačky Zero. Své konto obohatil 7. ledna 1943 ziskem dalšího dvojnásobného vítězství nad dvojicí stíhaček Ki-43 Oscar. Následujícího dne se Bong zařadil mezi stíhací esa sestřelem japonské stíhačky stejného typu jako předešlý den a zároveň je povýšen do hodnosti First Lieutenant.


  V lednu 1943 byla 9. Fighter Squadrona přezbrojena na stíhačky P-38 Lightning a operovala z letiště Schwimmer, které se nacházelo 12 mil od přístavu Port Moresby. Začátkem března se Richard vrátil ze stáže a konto u 9. Fighter Squadron otevřel 3. března, kdy sestřelil jednu stíhačku typu Ki-43 Oscar. 11. března získal svůj třetí double sestřelem dvou Zer. Skóre v měsíci březnu uzavřel 29. března, kdy mu za oběť padl japonský průzkumný stroj. Za celý měsíc duben se mu podařilo získat jeden sestřel, a to 14. dubna, kdy z oblohy smetl bombardér Betty. Tento měsíc není jediným chudým měsícem na sestřely. V květnu nezískal žádný a za celý měsíc červen získal „pouze“ jedno vítězství, a to 12. června sestřelem armádní stíhačky Ki-43 Oscar. Následující měsíc je na sestřely i události bohatší. 26. červenec je pro Richarda nejúspěšnějším dnem, neboť v tento den získal hned čtyři sestřely, byl povýšen do hodnosti Captain a stal se velitelem letky 9. Fighter Squadron. O dva dny později sestřelil další stíhačku Ki-43 Oscar. O zvýšení svého konta se postaral až 2. října, kdy se mu podařilo sestřelit další japonský průzkumný letoun. 29. října se mu podařilo zvítězit nad dvojicí stíhaček Zero. Po dalším dvojnásobném vítězství z 5. listopadu byl stažen z bojových operací a odeslán na dovolenou do Států.


  Richard I. Bong se zpátky na pacifické bojiště vrací v únoru 1944. Není poslán zpět ke 49. Fighter Group, ale je převelen k V. Fighter Command. První úspěch po svém návratu získal Richard 15. února, když sestřelil stíhačku Ki-61 Tony. V měsíci březnu získal další double, když 3. března sestřelil dva bombardéry Ki-21 Sally. Po této „šňůře“ bojových úspěchů je Bong povýšen do hodnosti Majora a 3. dubna se mu podařilo sestřelit stíhačku Ki-43 Oscar. 12. dubna je Bong vyslán na inspekci k 80. Fighter Squadron. Během inspekce přijal nabídku k účasti na operaci a společně s dalšími piloty 80. FS vzlétl k náletu na přístav Hollandia. Při této akci se mu podařilo získat hattrick sestřelením stíhaček Ki-43 Oscar. Tímto hattrickem Richard překonal dosavadní skóre nejúspěšnějšího amerického pilota Eddie Rickenbackera, který za I. světové války získal 26 sestřelů. Po tomto úspěchu je opět stažen z bojových operací a poslán na odpočinek do Států. Během odpočinku předával své pilotní zkušenosti dalším kadetům na výcvikové základně.


  Třetí operační „rundu“ zahájil Richard v říjnu 1944 a opět jako příslušník V. Fighter Command. Že ze svých loveckých zkušeností během dovolené nic nezapomněl, se Japonci měli přesvědčit 10. října, kdy je Bong připravil o jedno Zero a jednu dvoumotorovou stíhačku Nakajima J1N-1 Gekko/Irving. Další sestřel získal 27. října a za obět mu padla další stíhačka Ki-43 Oscar. 28. října sestřelil dvě stíhačky stejného typu jako předešlý den. 10. listopadu doplatila stíhačka Ki-43 Oscar na setkání s Richardem, který nezaváhal a stíhačku poslal k zemi. O den později získal double, když v akci odrovnal dvě Zera. I měsíc prosinec je bohatý nejen na sestřely, ale i na události. 7. prosince se mu podařilo nad ostrovem Bohol sestřelit jednu stíhačku Ki-44 Tojo a jeden bombardér Ki-21 Sally. 15. prosince se mu podařilo získat další sestřel a své konto uzavřel Bong 17. prosince ziskem čtyřicátého sestřelu, když zvítězil nad stíhačkou Ki-43 Oscar. Toto vítězství pro něj znamená konec bojového nasazení. V tomto měsíci také obdržel z rukou generála Douglase McArthura nejvyšší americké vyznamenání - Congressional Medal of Honor.


  4. ledna 1945 se Richard vrátil definitivně z pacifického bojiště do Států. Se svým Lightningem absolvoval propagační turné a po jeho skončení byl odeslán do Burbanku v Kalifornii, kde se z něj stal zkušební pilot a podílel se na testování nových tryskových letounu Lockheed P-80 Shooting Star.


  Pak ale přichází tragický 6. srpen 1945. Tragický den nejen pro japonskou Hirošimu, na kterou je svržena první atomová bomba, ale i pro americké USAAF. Toho dne Richard usedl do stroje s výrobním číslem 44-85048 a odstartoval. Že není něco v pořádku, bylo patrno již krátce po startu. Jak uvedli očití svědkové hned po startu začal z motoru vycházet dým a on odhodil překryt kabiny a snažil se svůj život spasit pod vrchlíkem padáku. Bohužel měl malou výšku a padák se nestačil otevřít. Jeho tělo bylo nalezené zabalené v padáku několik desítek metrů od trosek jeho letounu, který po nárazu na zem explodoval. Ostatky Richarda I. Bonga byly převezeny a pohřbeny 8. srpna 1945 v rodném městečku Poplar.


  Kromě již uvedeného vyznamenání Richard I. Bong ještě obdržel Distinguished Service Cross, 7x Distinguished Flying Cross, 2x Silver Star, 15x Air Medal, the American Campaign Medal, the American Defense Service Medal, the Asiatic-Pacific Campaign.


  Sestřely Richarda I. BONGA


  datum
  jednotka
  letadlo
  soupeř
  27. 12. 1942
  39. FS 35. FG
  P-38 Lightning
  Aichi D3A Val
  Mitsubishi A6M Zero
  7. 1. 1943
  39. FS 35. FG
  P-38 Lightning
  2x Nakajima Ki-43 Oscar
  8. 1. 1943
  39. FS 35. FG
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  3. 3. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  11. 3. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  2x Mitsubishi A6M Zero
  29. 3. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Mitsubishi Ki-46 Dinah
  14. 4. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Mitsubishi G4M Betty
  12. 6. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  26. 7. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  2x Nakajima Ki-43 Oscar
  2x Kawasaki Ki-61 Tony
  28. 7. 9143
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  2. 10. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  Mitsubishi Ki-46 Dinah
  29. 10. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  2x Mitsubishi A6M Zero
  5. 11. 1943
  9. FS 49. FG
  P-38 Lightning
  2x Mitsubishi A6M Zero
  15. 2. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Kawasaki Ki-61 Tony
  3. 3. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  2x Mitsubishi Ki-21 Sally
  3. 4. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  12. 4. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  3x Nakajima Ki-43 Oscar
  10. 10. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Mitsubishi A6M Zero
  Nakajima J1N Irving
  27. 10. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  28. 10. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  2x Nakajima Ki-43 Oscar
  10. 11. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  11. 11. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  2x Mitsubishi A6M Zero
  7. 12. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Mitsubishi Ki-21 Sally
  Nakajima Ki-44 Tojo
  15. 12. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  17. 12. 1944
  V. FC
  P-38 Lightning
  Nakajima Ki-43 Oscar
  Prameny:
  časopis PKR č. 10
  www.aviationhalloffamewisconsin.com
  http://usfighter.tripod.com/bong.htm
  http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong

  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/63745#227441Verze : 0