ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA

Takže někomu sem tady slíbil článek o povrchovce. nejsem sice asi ten pravý ořechový , ale začal jsem v poslední době s modelařením znova (co taky s těma 80ti modelama v kitníku?) a narazil jsem na problém jak dělat moderní techniky finiše na technice,........
Obecně se dá říct že se jedná o tzv "španělskou školu - (dále jen šš) ", ale já si ji vzhledem k ekonomicko-technologickému zjednodušení docela přepracoval a upravil. Asi už se o šš napsalo dost (Modelforum, Modelář a podobně) ale přece jen,.....


PS: Modely co zde uvidíte nehodnoťte jako takové. jedná se o kity postavené před 8-10lety a mají už poztrácené / poulamované detaily (mnoho díky klukům na akci války v Hruškách,.. Smile)).....jde jen o povrchovku,...


1 - model jsem odmastil jarem a to tak že jsem jej nechal v kýblu s jarovou vodou asi dvě hodinky,.....pak následovalo opláchnut a asi 3-4 dny oschnutí modelu.


2 - model jsem chtěl moderně nastříkat Surfacerem,..ale ejhle....
a - jsem samozřejmě neměl originál tmel - surfacer
b - jsem neměl pistoli
c - jsem nechtěl investovat do originálu když jsem s tím dělal poprvé. Tak sem vyrazil do prodejny barvy-laky a koupil obyčejný šedý nástřik. Jmenuje se tmel (grey primer) viz foto


PS: Nejsem odborník, mám za sebou postavené dva modely (2007), téma berte jako diskusní a návrhové jak co zlepšit!
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228545 Verze : 0
Tak teď dám obrázky jak to vypadá před a po nástřiku,......Model je 1:35 obyčejná stará Tamiya 1:35,...
Cena toho grey primeru v spreji je asi 99,- Kč což je proti surfaceru zhruba třetina,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Poměrně velmi jemný nástřik !

Poměrně velmi jemný nástřik !
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - 4 - čelní pohled po nástřiku

4 - čelní pohled po nástřiku
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - 3 - čelní pohled na model před nástřikem

3 - čelní pohled na model před nástřikem
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - 2 - detaily modelu

2 - detaily modelu
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - 1 - Základní sbírka pro výběr k lakování,...

1 - Základní sbírka pro výběr k lakování,...
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228547 Verze : 0
No po "sufru" dávám jako nějakou kamufláž,...zatím jsem se moc výběrem kamufláže nezaobíral. U E-100 je to jedno , PzIV L70 je cvičný a PanterG jsem nastříkal obráceně než jsem chtěl,....měla to být tmavá zelená a na ní žluté pruhy.....
Používám barvy Humbrol a Agama. Všechno syntetika. Ředím buď originál firemními ředidly nebo terpentýnem nebo ředidlem S6006 z drogerky. Stříkal jsem obyčejnou pistolí z katalogu konrad asi za 700,- a ledničkovým kompresorem,....
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - hotová zákl.kamo

hotová zákl.kamo
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Zesvětlení středů

Zesvětlení středů
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Základ německou žlutou

Základ německou žlutou
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228586 Verze : 0
Kamufláž - používám "autentické" firemní odstíny té které značky barvy. Ale vždy je upravuje několika kapkami bílé barvy. Zesvětlení středů barev je u německé evropské žluté provedeno odstínem Pleť (Agama). Někomu se to může zdát moc světlé a následně to filtry velmi ztmaví....


ZESTAŘENÍ KAMUFLÁŽE


No tak další je tečkování olejovými barvami a rozmývání pro efekt zestaření kamufláže. Barvy požívám zatím obyčejné Koh-i-noor z papíráku a rozmývám je terpentýnem z malířských potřeb a nebo ředidlem S6006. Nově jsem zkoušel i značkový MIG terpentýn (koupeno do jezevčíka na http://www.migproductions.cz/) ale nedařilo se mě tak jak s obyčejným S6006. Pravděpodobně to chce vždy po nástřiku kamufláže povrch zalakovat kvalitním a tvrdým lakem a až poté provádět rozmývání kamufláže,....
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Nanesení umbry pod háky - efekt špíny

Nanesení umbry pod háky - efekt špíny
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Romívání hrubých šmouh jemným štětcem

Romívání hrubých šmouh jemným štětcem
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Na stropě v čelní části směrem ke štítu , vodorovnou plochu tak všelijak šmrdlám,..

Na stropě v čelní části směrem ke štítu , vodorovnou plochu tak všelijak šmrdlám,..
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Základ teček roztírám v logickém směru tečení vody

Základ teček roztírám v logickém směru tečení vody
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Část rozmytá.....široký plochý štětec.

Část rozmytá.....široký plochý štětec.
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Základem jsou tečky. U mě obyč olejovky z papíráku - bílá, neapol. žlutá a  umbra. Někdo dává i modrou a jiné, ale já ne,..

Základem jsou tečky. U mě obyč olejovky z papíráku - bílá, neapol. žlutá a umbra. Někdo dává i modrou a jiné, ale já ne,..
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228590 Verze : 0
Tak a finalizujeme první část povrchovek,....
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Korba na hotovo,...

Korba na hotovo,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Prostor nad motorem kde jsem přidal víc umbry,...

Prostor nad motorem kde jsem přidal víc umbry,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Celkový pohled na korbu

Celkový pohled na korbu
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Otečkovaný model vypadá celkem zvláštně,...

Otečkovaný model vypadá celkem zvláštně,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Věž je hotová,...

Věž je hotová,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Rozmytí umbry pod háky,..

Rozmytí umbry pod háky,..
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228592 Verze : 0
FILTRY :
Dalším, nebo u většiny modelářů prvním krokem po nástřiku kamufláže je lak (doporučují Akryl - já zkušenosti nemám) a poté filtry. Filtr je v podstatě směs 90% ředidla a nějaké barvy. Jaké? No pokud pominu té co je kompatibilní s ředidlem tak odstín je v podstatě libovolný. Tedy v rozmezí toho do jakého odstínu chcete kamufláž dostat. Já požívám dva druhy filtrů. zatím jsem experimentoval s filtrem z olejové barvy a ředidlem na ně (originál z papírnictví), terpentýnem a jako druhou variantu jsem použil ředidlo 6006 a barvy Humbrol. Hlavním důvodem proč filtrovat je doladění kamufláže do potřebného odstínu,....
ČIPOVÁNÍ :
Naznačujeme jím odření kamufláže na nejvíce exponovaných místech,... No popravdě jsem to dělal jenom na té E-100ce a zatím tedy nic moc,...Chce to cvik a učit se. Doporučuji ze začátku čipovat pouze hrany (panelů na motoru, na věži, kolem poklopů posádky) a časem až si osvojíte techniku tak i třeba plochy. VŽDY JE POTŘEBA DODRŽOVAT LOGIKU (COŽ MĚ U TÉ E-100DOST UJELO),...... Já E-100 čipoval tak že jsem nejdříve tenkým štětcem namaloval odřeniny akrylátovou tankovou šedou (Tamiya) a poté je "zplastičnil" šmouhou pískové (syntetika Agama)
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - U E-100 jsem umbrou udělal i základní špínu na zadku pancíře

U E-100 jsem umbrou udělal i základní špínu na zadku pancíře
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - E-100 a motorový dekl,....čipování a špína

E-100 a motorový dekl,....čipování a špína
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - E-100 motorový dekl ...... první zašpinění,..

E-100 motorový dekl ...... první zašpinění,..
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - naznačení odření po otáčení věže

naznačení odření po otáčení věže
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Panter po kompletním rozmytí teček olejovkama

Panter po kompletním rozmytí teček olejovkama
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Rozmytí olejovek....

Rozmytí olejovek....
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228593 Verze : 0
ZAŠPINĚNÍ:
Dělám v podstatě jako "zestaření" a to olejovkama a terpentýnem. Vždy řídkou směs roztírám nebo nanáší tak jak si myslím, že by měla špína vypadat. Odstín - směs umbra, bílá, černá,...a co mě dojde pod ruku. Prostě tak aby to vypadalo,.....Míru a rozsah ušpinění povrchu nech si každý zváží a posoudí sám....
REZ : Podle mě se na tanku vyskytuje, ale ve velice malé míře! rezavé sváry na věži? Ale kdeže!! Běžte se mrknout do Lešan na IS2 nebo na Duklu na vraky T-34.....sváry jsou i po 40letech na slunci a vodě stále chromové a lesklé!!! Kolega nedávno vykopal u Třeboně kus tanku Tiger II a zrovinka byl ten kus zcela rezavý,...mimo sváru!!! Krásně chromový! Ve svárech bych jen tak v klidu naznačil špínu,..rez nikoliv,...
Snad pokud by bylo záměrem modelu udělat stojící tank či vrak to je jiné,..u provozovaného tanku několik dní stojícího zreznou pásy,...vrak je opálený a zrezne celý,....
Rezavé ztečeniny,...hm zde podle vkusu každého soudruha,..já moc nedělám,...
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Kola E-100

Kola E-100
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Naznačení rezu na opravné desce pancíře,....

Naznačení rezu na opravné desce pancíře,....
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - Detail boku věže.....

Detail boku věže.....
ZNOVUZAČÁTEK, ANEB POVRCHOVKA - E-100 levá strana - malování zašpinění

E-100 levá strana - malování zašpinění
URL : https://www.valka.cz/ZNOVUZACATEK-ANEB-POVRCHOVKA-t64019#228594 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více