17. pěší divize [1939-1939]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

17. pěší divize [1939-1939]

17 Dywizja Piechoty/17th Infantry Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    17. pěší divize 1)
    17th Infantry Division
    Originální název:
    Original Name:
    17 Dywizja Piechoty 1)
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    24.08.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    17. pěší divize
    17th Infantry Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    17.09.1939 2)
    Nástupce:
    Successor:
    17. pěší divize 2)
    17th Infantry Division
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    24.08.1939-03.09.1939 Armáda "Poznaň"
    03.09.1939-06.09.1939 Operační skupina "Koło"
    06.09.1939-17.09.1939 Operační skupina Knoll-Kownacki
    24.08.1939-03.09.1939 Poznań Army
    03.09.1939-05.09.1939 Koło Operational Group
    05.09.1939-17.09.1939 Knoll-Kownacki Operational Group
    Dislokace:
    Deployed:
    24.08.1939-01.09.1939 Hnězno/? /
    02.09.1939 Czechowo-Jarząbkowo-Słupca/? /
    03.09.1939 Słupca-Żychlin/dvůr /
    04.09.1939 Żychlin/dvůr /
    05.09.1939 Dąbrowice/hájenka /
    06.09.1939 Białków Górny/? /
    07.09.1939 Ponętów Górny/? /
    08.09.1939 Wygorzele/? /
    09.09.1939 Uwielinek-Węglewice/? /
    10.09.1939 Kuchary/? /
    10.09.1939-11.09.1939 Góra Świętej Małgorzaty/? /
    12.09.1939 Góra Świętej Małgorzaty-Karsznice/? /
    13.09.1939 Nagodów/? /
    14.09.1939 Szewce Nagórne-Wiskienice/? /
    15.09.1939 Wiskienice-Rybno/? /
    16.09.1939 Rybno/? /
    17.09.1939 Biała Góra u Brochowa/les /

    Velitel:
    Commander:
    24.08.1939-17.09.1939 Mozdyniewicz, Mieczysław Stanisław (pułkownik dyplomowany piechoty) 3)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    24.08.1939-17.09.1939 Andzaurow, Artemi (podpułkownik dyplomowany artylerii) 3)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    .
    .
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    1) Neoficiálně nesla název rovněž jako 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty (17. velkopolská pěší divize), což bylo vyjádřením rozmístění posádek jejich jednotek na území Velkopolska.
    2) Divize byla dělostřeleckými a leteckými útoky rozprášena. Její jednotky ustupovaly nekoordinovaně ve směru na Modlin a Varšavu a teprve 19. září byla z jejích zbytků divize zreorganizována.
    3) Dne 17.09.1939 ráno v blízkosti obce Bibiampol padl do německého zajetí.

    Zdroje:
    Sources:
    Bauer, Piotr, Polak, Bogusław: Armia "Poznań" w wojnie obronnej 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1982
    Głowacki, Ludwik: 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii 1939, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1969
    Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
    Wojna obronna Polski 1939 - Wybór źródeł, WIH, MON, Warszawa 1968
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/65941#430171Verze : 0
    MOD
    Avatar
    17 Wielkopolska Dywizja Piechoty – 17. velkopolská pěší divize


    Poplachová mobilizace byla provedena 24. – 27. srpna 1939 v prostoru posádek jednotlivých útvarů.
    Divize byla podřízena :
    Veliteli armády „Poznaň“ ( 15. března – 3. září 1939)
    Veliteli Operační skupiny „Koło” (3. – 4. září 1939)
    Veliteli Operační skupiny generála Knolla-Kovnackého (5. – 17.září 1939)
    Veliteli skupiny „Palmiry“ (20. – 22. září 1939)
    Ve dnech 16. – 18. září byla v bitvě nad Bzurou částečně zničena
    Dne 19. září 1939 byly zbytky útvarů divize zreorganizovány.
    Zanikla 22. – 23. září zničena v bojích .
    Kolem 700 příslušníků divize bojovalo při obraně Varšavy až do její kapitulace.


    Sestava 17. velkopolské pěší divize k 1. září 1939:
    Velitelství divize
    Velitel divize – diplomovaný plukovník Mieczysław Mozdyniewicz ( od 17. září v zajetí)
    Velitel divizní pěchoty – diplomovaný plukovník Władysław Smolarski ( od 17. září v zajetí)
    Velitel divizního dělostřelectva – diplomovaný plukovník Czesław Stefan Szystowski
    Náčelník justiční služby – major aud. mgr Otton Roman Grudziński
    Náčelník duchovní služby – kněz kaplan Kazimierz Krutkowski
    Velitel meteorologické hlídky – neznámý


    Štáb
    Náčelník štábu – diplomovaný podplukovník Artemis Andzaurow (od 17. září v zajetí)
    Operační důstojník – diolomovaný kapitán Jan Kazimierz Lech
    Zpravodajský důstojník – poručík Władysław Koluśniewski
    Ubytovatel – diplomovaný kapitán Stefan III Dobrowolski ( padl 22.9.1939)
    Velitel ženijního vojska – kapitán Aleksander Karchesy
    Velitel spojovacího vojska – major Jan B. Pawłowski
    Velitel hlavního stanu divize – kapitán v záloze Leon Kukla
    Náčelník vojenského četnictva – kapitán Stanisław Fliszewski
    Náčelník výzbrojní služby – kapitán Stanisław Jursz
    Náčelník intendanční služby – diplomovaný kapitán intendanční služby Bronisław Rogójski
    Náčelník vozatajské služby – kapitán Maksymiłian Szałek
    Náčelník zdravotnické služby – major doktor Henryk Jawiński
    Náčelník veterinární služby – podplukovník wet.. Bronisław Otto


    Pěší jednotky
    68. pěší pluk – diplomovaný plukovník Adolf Tytus Nykulak
    69. pěší pluk – diplomovaný plukovník Stanisław Dworzak
    70. pěší pluk – plukovník Alfred Konkiewicz


    Dělostřelectvo
    17. lehký dělostřelecký pluk – diplomovaný plukovník Stefan Springer (do 31. 8. 1939)
    - podplukovník Stanisław Piwakowski ( od 1. 9 . 1939 )
    17. těžký dělostřelecký oddíl – podplukovník Wacław Albrecht
    17. mobilní protiletadlová baterie typu „A“ – kapitán Wiktor Borodzicz (16.9. zraněn)


    Průzkumné jednotky
    17. divizní jezdecká eskadrona – major Władysław Kazimierz Szczerbik (17.9. padl)
    72. cyklistická rota – poručík Luxman Gmachowski


    Dispoziční a technické jednotky
    72. rota těžkých kulometů na vozech – podporučík Bohdan Ginter
    17. telegrafická rota – kapitán Zygmunt Majcherkiewicz
    17. spojovací četa hlavního stanu – poručík Walery Maliszewski
    17. radiotelegrafická četa – podporučík Edward Szymański
    17. staniční četa – ?
    17. družstvo spojovacího parku – starší seržant Władysław Kurowski
    17. ženijní prapor – kapitán Aleksander Karchesy


    Služby
    Štábní rota – ?
    Hospodářská rota – poručík v záloze Franciszek Szeszułka
    17. četa vojenského četnictva – kapitán Stanisław Fliszewski
    702. intendanční park – podporučík v záloze Stanisław Andrzejewski
    702. zdravotnická rota - ?
    702. polní nemocnice - ?
    702. polní dezinfekčně – koupelová kolona - ?
    702. polní bakteriologicko-chemická pracovna - ?
    702. polní dentistická pracovna - ?
    702. výzbrojní park – kapitán Kazimierz Bańkowski
    17. polní soud - ?


    Vozatajstvo
    709. pochodová skupina - ?
    710. pochodová skupina – kapitán v záloze Jan Kramer
    709. – 716. vozatajská kolona - ?
    702. vozatajská dílna - ?
    17. vozatajská četa - ?


    Přidělené jednotky:
    8. střelecký prapor – major Leopard Krukowski
    5. samostatný kulometný prapor – major Alfons Kubosz



    Sestava divize po reorganizaci 19. září 1939 v Cybulicach Dużych:


    Velitel – podplukovník Wacław Albrecht


    Pěchota:
    68. pěší pluk – major Stanisław Culic
    Stav pluku – více než 1000 lidí
    69. pěší pluk – major Stanisław Maydanowicz
    Stav pluku – kolem 45 % tabulkového stavu
    70. pěší pluk – jeden sběrný prapor ze zbytků 8. střeleckého praporu a 1. kulometné roty 70. pěšího pluku – major Leopard Krukowski
    Dělostřelectvo:
    17. lehký dělostřelecký pluk – kapitán Antoni Wojciechowski
    Stav pluku – 422 lidí, kolem 150 koní, 2 polní kuchyně, bez dělostřelecké výzbroje.
    Ostatní:
    Spojovací rota – kapitán Zygmunt Majcherkiewicz
    Ženijní rota – kapitán Aleksander Karchezy
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/65941#233667Verze : 0
    MOD
    Avatar

    POLSKÁ REPUBLIKA 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty
    17. pěší divize [1939-1939]

    Datum vzniku 24.08.1939
    Předchůdce 17. pěší divize [1921-1939]
    Datum zániku 23.09.1939
    Následovník
    Nadřízené velitelství 24.08.1939-03.09.1939 Armáda "Poznaň" [1939-1939]
    03.09.1939-05.09.1939 Operační skupina "Koło" [1939-1939]
    05.09.1939-17.09.1939 Operační skupina generála Knolla-Kownackého [1939-1939]
    20.09.1939-22.09.1939 Skupina "Palmiry" [1939-1939]
    Dislokace 24.08.1939-01.09.1939 Gniezno
    Od 01.09.1939 v poli na středoevropském válčišti
    Velitel 24.08.1939-17.09.1939 Mozdyniewicz, Mieczysław Stanisław (pułkownik dyplomowany)
    19.09.1939-23.09.1939 Albrecht, Wacław (pułkownik artylerii)
    Podřízená tělesa 68. pěší pluk [1939-1939]
    24.08.1939-08.09.1939; 10.09.1939-23.09.1939 69. pěší pluk [1939-1939]
    05.09.1939-13.09.1939; 19.09.1939-23.09.1939 70. pěší pluk [1939-1939]
    17. lehký dělostřelecký pluk [1939-1939]
    05.09.1939-08.09.1939 7. těžký dělostřelecký pluk [1939-1939]
    Podřízené oddíly 03.09.1939-13.09.1939; 16.09.939-17.09.1939 8. střelecký prapor [1939-1939]
    24.08.1939-05.09.1939; 07.09.1939-13.09.1939 5. kulometný prapor [1939-1939]
    17. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu A [1939-1939]
    17. těžký dělostřelecký oddíl [1939-1939]
    17. ženijní prapor [1939-1939] (od 26.08.1939 v sestavě Velkopolské jezdecké brigády)
    702. polní nemocnice
    Podřízené setniny 17. divizní jezdecká eskadrona [1939-1939]
    17. spojovací četa velitelství pěší divize
    17. telegrafní rota [1939-1939]
    72. cyklistická rota [1939-1939]
    04.09.1939-13.09.1939 72. rota těžkých kulometů na vozech [1939-1939]
    702. zdravotnická rota
    04.09.1939-17.09.1939 Samostatná rota průzkumných tanků 71 (72?) [1939-1939]
    Literatura Bauer, Piotr, Polak, Bogusław: Armia "Poznań" w wojnie obronnej 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1982
    Głowacki, Ludwik: 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii 1939, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1969
    Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
    Szubański, Rajmund: Polska broń pancerna w 1939 roku, MON, Warszawa 1982
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/65941#282187Verze : 0
    MOD