Bandáranájaková, Sirimavo

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bandáranájaková, Sirimavo

Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike

    Avatar
    Ministerská předsedkyně Sirimavo Bandáranájaková


    (1916-2000)



    Srílanská predsedníčka vlády. Roku 1960 prebrala úrad po svojom manželovi a stala sa prvou ženou - predsedníčkou vlády na svete. Post si udržala na Srí Lanke 12 rokov, pričom sa pridržala nacionalistickej a socialistickej politiky.


    Zdroj: vlastné poznámky z dejín politológie

    Zdroj: http://cache.eb.com/eb/image?id=30984&rendTypeId=4
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/66685#236171Verze : 0
    Avatar
    Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike - Cejlónska (neskôr Srí Lanka) politička


    Nar. 17.04.1916
    Zom.: 10.10.2000


    Premiérkou bola celkom 3x. Prvý krát v období od 21.07.1960 do 27.03.1965, potom 29.05.1970 do 23.07.1977 a nakoniec od 14.11.1994 do 10.08.2000.


    Jej manžel Solomon Bandaranaike sa stal premiérom Srí Lanky v roku 1956, zahynul pri atentáte vo svojej kancelárii v roku 1959.


    Takže teraz zareagujem na tvrdenie v predchádzajúcom príspevku:

    Citace :

    Roku 1960 prebrala úrad po svojom manželovi

    Nie je pravda že úrad prevzala po svojom manželovi. Okrem toho že na získanie funkcie premiéra treba vyhrať voľby (aspoň vo väčšine krajín, ktoré si hovoria demokratické) a nie je to funkcia ktorú by bolo možné zdediť, tak jej predchodcom vo funkcii bol Dudley Shelton Senanayake....


    Ako perličku uvediem že keď sa stala premiérkou tretí krát, preberala úrad od svojej vlastnej dcéry - Chandrika Kumaratunga, ktorá stála na čele vlády od 19.08.1994 do 13.11.1994 a následne nastúpila na funkciou prezidentky tohto ostrovného štátu (vo funkcii od 14.11.1994 do 19.11.2005), do rúk vlastnej dcéry skladal prísahu pri nástupe do funkcie a tak isto podávala aj svoju demisiu v roku 2000.


    Zdroj: http://www.terra.es
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/66685#236228Verze : 0
    MOD