26. Zlatoustovská strelecká divízia [1918-1922]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

26. Zlatoustovská strelecká divízia [1918-1922]

26-ja Zlatoustovskaja Krasnoznamennaja strelkovaja divizija [1918-1922]

    Avatar
    26-я Златоустовская Краснознаменная стрелковая дивизия




    09.08. 1918 – z jednotiek ustúpivších z Kazane, ktoré bojovali na pravom brehu Volgy, bola zostavená Pravobrežná skupina vojsk Kazaňského úseku (neskôr 5. armáda) Východného frontu
    21.09. 1918 – premenovaný rozkazom vojskám 5. armády N 30 na Pravú skupinu vojsk. Velenie skupiny prevzal štáb 1. Smolenskej pešej divízie, ktorá dorazila na front.
    07.11. 1918 – rozkazom vojskám 5. armády N 158 bola skupina zreorganizovaná na 26. streleckú divíziu
    13.12. 1920 – divízia obdržala rozkazom Revolučného vojenského sovietu republiky N 2797/559 čestný názov „Zlatoustovskaja“



    Nadriadené jednotky:
    august 1918 – jún 1920 5. armáda
    jún 1920 – máj 1921 – podriadená zástupcovi hlavného veliteľa Sibíre
    - potom v zostave 12. streleckého zboru Západosibírskeho vojenského okruhu


    Boje a operácie:
    Divízia bojovala proti Československému armádnemu zboru a vojskám admirála Kolčaka:
    - august 1918 – okolie Kazane
    - 05.09. – 10.09. 1918 – Kazaňská operácia – oslobodenie Kazane
    - okt. – dec. 1918 – oslobodenie miest Belebej, Ufa a stanice Čišma, následný ústup pod tlakom protivníka
    - operácie v priebehu protiútoku a následné útočné operácie Východného frontu proti Kolčakovej armáde:
    - 28.04. – 18.05. 1919 – Buguruslanská – oslobodenie Buguruslana
    - 24.06. – 13.07. 1919 – Zlatoustovská – ovládnutie Zlatoustova
    - 17.07. – 04.08. 1919 – Čeljabinská – oslobodenie Čeljabinska
    - 20.08. – 04.11. 1919 – Petropavlovská – boje na rieke Toboľ, násilný prechod rieky a oslobodenie Petropavlovska
    - 04.11. – 16.11. 1919 – Omská – oslobodenie Omska
    - 20.11. – 20.12. 1919 – Novonikolajevská – Oslobodenie Barnaula
    - 18.12. 1919 – 07.01. 1920 – Krasnojarská – krytie útoku hlavných síl
    - marec – apríl 1920 – boje proti zvyškom Kolčakových vojsk na území Horného Altaja
    - máj 1920 – december 1921 – likvidácia protivníkových oddielov v oblastiach miest Barnaul, Kansk, Semipalatinsk a Rubcovsk
    - od mája 1921 – nasadená na ochranu hraníc s Čínou



    Náčelníci divízie:
    03.11. 1918 – 26.03. 1919 – Matijasevič M. S.
    26.03. 1919 – 16.04. 1919 – Gajlit J. P.
    16.04. 1919 – 10.08. 1919 – Ejche G. Ch. (? – pokus o prepis mena z ruštiny #Cussing out) - Эйхе Г.Х.
    10.08. 1919 – 08.09. 1919 – Belickij S. M.
    21.09. 1919 – 23.11. 1919 – Ejche G. Ch.
    23.11. 1919 – 25.11. 1919 – Voľpe A. N. – dočasne poverený velením
    25.11. 1919 – Gajlit J. P.


    Zdroje:
    guides.eastview.com
    http://rkka.ru/ihandbook.htm
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/67512#238362Verze : 0