21. hulánský pluk [1939-1939]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

21. hulánský pluk [1939-1939]

21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich/21st Uhlans Regiment

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    21. hulánský pluk
    21st Uhlans Regiment
    Originální název:
    Original Name:
    21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    14.08.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    21. hulánský pluk
    21st Uhlans Regiment
    Datum zániku:
    Disbanded:
    15.09.1939 1)
    Nástupce:
    Successor:
    2)
    -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    14.08.1939-14.09.1939 Volyňská jezdecká brigáda
    14.09.1939-15.09.1939 Armáda „Varšava“ 1)
    14.08.1939-14.09.1939 Wołyńska Cavalry Brigade
    14.09.1939-15.09.1939 Warsaw Army
    Dislokace:
    Deployed:
    14.08.1939-17.08.1939 Rovno/Wola, ul. Koszarowa /
    17.08.1939-18.08.1939 Zdolbunov/nádraží /
    18.08.1939-19.08.1939 Zdolbunov-Lvov / -Přemysl-Krakov-Częstochowa-Radomsko/přesun po železnici /
    19.08.1939 Radomsko-Jedlno/přesun /
    19.08.1939-30.08.1939 Jedlno/? /
    30.08.1939-31.08.1939 Jedlno-Mokra II/přesun /
    31.08.1939-01.09.1939 Mokra II/? /
    02.09.1939 Brzeźnica Nowa-Kuźnica/přesun /
    03.09.1939 prostor Łękińsko-Łękawa-Janów Nowy/prostor / 3)
    04.09.1939-05.09.1939 Głupice-Drużbice/prostor / 3)
    06.09.1939 Wadlew/prostor / 3)
    07.09.1939 prostor Wadlew-les jižně Andrespol/přesun / 3)
    08.09.1939 prostor Lubowidza/prostor /
    09.09.1939 prostor Chlebów-???-Kampinos/přesun /
    10.09.1939 Kampinos/? /
    10.09.1939-11.09.1939 Kampinos-Kazuń Nowy-prostor Chotomów/přesun /
    12.09.1939 Chotomów-Dębe Wielkie/přesun /
    13.09.1939 Dębe Wielkie-Rysie-prostor Cyganka/ přesun /
    14.09.1939 Wólka Mlądzka /
    15.09.1939 Varšava/Praga-Modlin/přesun /

    Velitel:
    Commander:
    14.08.1939-20.08.1939 Safar, Roman Józef (pułkownik kawalerii)4)
    20.08.1939-14.09.1939 Suski de Rostwo, Kazimierz (podpułkownik kawalerii) 5)
    14.09.1939-15.09.1939 Znamierowski, Tadeusz (setník) 6)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:


    14.08.1939-08.09.1939 1. eskadrona 21. hulánského pluku 7)
    14.08.1939-15.09.1939 2. eskadrona 21. hulánského pluku 8)
    14.08.1939-14.09.1939 3. eskadrona 21. hulánského pluku 9)
    14.08.1939-15.09.1939 4. eskadrona 21. hulánského pluku 8)
    14.08.1939-15(?).09.1939 kulometná eskadrona 21. hulánského pluku 10)
    14.08.1939-DD.09.1939 protitanková četa 21. hulánského pluku 11)
    14.08.1939-08.09.1939 cyklistická četa 21. hulánského pluku 12)
    14.08.1939-15.09.1939 spojovací četa 21. hulánského pluku 13)
    14.08.1939-DD.09.1939 pomocná eskadrona 21. hulánského pluku 14)
    14.08.1939-DD.09.1939 zákopnicko-plynové družstvo 21. hulánského pluku 14)
    31.08.1939-01.09.1939 4. eskadrona 12. hulánského pluku 15)


    14.08.1939-08.09.1939 1st Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-15.09.1939 2nd Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-14.09.1939 3rd Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-15.09.1939 4th Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-DD.09.1939 MG Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-DD.09.1939 Antitank Platoon of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-08.09.1939 Bicycle Platoon of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-15.09.1939 Signal Platoon of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-DD.09.1939 Auxilliary Squadron of the 21st Uhlans Regiment
    14.08.1939-DD.09.1939 Pioneer and Gas Squad of the 21st Uhlans Regiment
    31.08.1939-01.09.1939 4th Squadron of the 12th Uhlans Regiment
    Čestný název:
    Honorary Name:
    Od 27.10.1938 „21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich 15)
    As from 27.10.1938 „21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich″
    Vyznamenání:
    Decorations:
    11.11.1966 byl pluku udělen Kapitulou Řádu Virtuti Militari v Londýně stříbrný kříž Řádu Virtuti Militari (č. 13 290) „za mimořádnou statečnost v období II. světové války 1939-1945“.
    Poznámka:
    Note:
    1) Po boji 13.09.1939 s německým 2. pěším plukem (11. pěší divize) u obce Cyganka, obdržel velitel pluku rozkaz k ústupu společně s 12. hulánským plukem na Garwolin. Kontakt se svou brigádou už ovšem nenavázal. 14. září 12. pluk navázal kontakt s velitelstvím Armády „Varšava“ a společně se zbytky 21. hulánského pluku v noci ze 14. na 15. září do Varšavy ustoupil.
    2) Po ústupu do Varšavy obdržel setník Znamierowski od velitele Armády „Varšava“ rozkaz k doprovodu dělostřeleckého oddílu do Modlinu a poté k připojení se k Jezdeckému uskupení Juniewicz. V ní byly z částí pluku zorganizovány:
    1) 2. sloučená eskadrona 21. hulánského pluku ze zbytků čtyř čet 2. a 4. eskadrony (velitel poručík jezdectva Edward Sobański, bývalý velitel 2. řadové jezdecké eskadrony pluku) – společně s 1. sloučenou eskadronou 12. hulánského pluku tvořila Korouhev Volyňské jezdecké brigády pod velením setníka Znamierovského.
    2) Spojovací četa 21. hulánského pluku byla bezprostředně podřízena veliteli uskupení.
    3) Prostor dislokace jednotek brigády. Přesná dislokace velitelství pluku není v uvedených zdrojích uvedena.
    4) Dne 20.08.1939 byl jmenován velitelem posádky města Grodno.
    5) Při útoku na most na řece Świder u obce Wólka Mlądzka byl těžce zraněn. Byl dopraven do Varšavy, vyhnul se zajetí a v pozdější době byl aktivním účastníkem odboje.
    6) Do 14.09.1939 byl pobočníkem velitele pluku. 22.09.1939 v boji s jednotkami německé 18. pěší divize u obce Łomianki Górne byl těžce zraněn a padl do zajetí.
    7) V boji s německou 10. pěší divizí, označovaném v polské historiografií jako boj u Woli Cyrusowej, byla od svého pluku odříznuta a ustupovala samostatně. Její zbytky byly 13. září obklíčeny a zajaty u obce Ożarów.
    8) Její zbytky byly 16. září zařazeny do 2. sloučené eskadrony 21. hulánského pluku.
    9) Po boji u obce Cyganka se připojila k hlavním silám Volyňské jezdecké brigády a kolem 15.09.1939 byla zařazena do sestavy 2. pluku jízdních střelců.
    10) Po reorganizaci v prostoru obce Kampinos (10. září) měla ještě 6 těžkých kulometů. 15. září se do Varšavy dostalo pouze jedno kulometné družstvo.
    11) Při reorganizaci pluku v prostoru obce Kampinos (10. září) není uvedena. Głowacki ji však uvádí 15. září v sestavě 336. pěšího pluku při obraně Varšavy.
    12) V boji s německou 10. pěší divizí, označovaném v polské historiografií jako boj u Woli Cyrusowej, byla při provádění průzkumu zničena průzkumným oddílem 10.
    13) Do Varšavy dorazila se zbytkem pluku. Pak byla zařazena do sestavy Jezdeckého uskupení Juniewicz.
    14) V uvedených zdrojích nejsou o zániku eskadrony (družstva) uvedeny žádné údaje.
    15) V tomto období byla záložní eskadronou velitele pluku a po boji u obce Mokra se vrátila do sestavy 12. hulánského pluku.

    Zdroje:
    Sources:
    Bielski, Mieczysław: Grupa Operacyjna „Piotrków″ 1939, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1991
    Głowacki, Ludwik: Kampania wrześniowa na Lubelszczyźnie w 1939 roku. Działania wojenne, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1966
    Głowacki, Ludwik: Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej, MON 1969, Wydanie III.
    Wojciechowski, Jerzy S.: 12 Pułk Ułanów Podolskich, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Pruszków 2003
    Wojciechowski, Jerzy S.: 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Pruszków 2003
    Zarzycki, Piotr: Artyleria konna w 1939 roku, Wydawnictwo „Barwa i Broń″, Warszawa 2007
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69001#495815Verze : 1
    MOD
    Avatar
    21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich – 21. hulánský pluk - 21st Uhlans Regiment


    Sestava k 1. září 1939:
    velitel pluku - plukovník Kazimierz Suski de Rostwo
    I. zástupce velitele pluku – major Stanisław Ignacy Ostoja-Starzecki
    II. zástupce velitele pluku (ubytovatel) – setník Stanisław Bocianowski (9. září těžce zraněn)
    plukovní pobočník – setník Tadeusz Znamierowski
    ordonanční důstojník – podporučík v záloze Stanisław Kuźnicki
    zpravodajský důstojník – setník Bronisław Zawadzki
    výzbrojní důstojník – rotmistr jezdectva (wachmistrz) Kazimierz Zarzyłko
    protichemický důstojník – poručík Tadeusz Dziama
    hospodářská eskadrona – setník Bronisław Zawadzki
    lékař – poručík Jan Lubelski
    veterinární lékař – poručík Marian Zamorzyński
    kaplan – kaplan v záloze Leonard Samosenko
    bojový trén - ?
    těžký plukovní trén – ?
    1. eskadrona – setník Edward Białkowski
    2. eskadrona – poručík Edward Sobański
    3. eskadrona – setník Bolesław Deszert
    4. eskadrona – poručík Karol Ludwik Kantor
    kulometná eskadrona – poručík Wacław Szlążek
    protitanková četa – poručík Michał Kochanowski
    spojovací četa – poručík Stefan Fogt
    cyklistická četa – podporučík Tadeusz Orzęcki
    ženijní a protichemické družstvo – ?


    Mobilizační přebytky pluku:
    velitel – major Mikołaj Prosiński
    náhradní eskadrona – 10 důstojníků, 250 částečně vyzbrojených členů mužstva, 120 koní
    doplňovací eskadrona – poručík Roman Mirkowski
    část mobilizačního přebytku – 4 důstojníci, kolem 100 vyzbrojených členů mužstva, 1 nákladní automobil
    Tyto síly byly podřízeny Náhradnímu středisku jezdectva „Hrubieszów“ a kapitulovaly 25. září v prostoru obce Rzyczki po boji s jednotkami německé 2. tankové divize.


    Literatura:
    Jerzy S. Wojciechowski, Jerzy S.: 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Pruszków 2003, ISBN 83-88773-63-1
    Smaczny, Henryk: Księga kawalerii polskiej 1914 – 1947 Rodowody – Barwa-broń, TESCO Przedsiębiorstwo Zagraniczne, Warszawa 1989, ISBN 83-00-02555-3.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69001#242537Verze : 0
    MOD