16-я кавалерийская дивизия
Vznikla 02.11. 1919 pod názvom Jazdecká divízia 8. armády.
21.11. 1919 bola premenovaná na Samostatnú jazdeckú divíziu 8. armády.
Od 23.12. 1919 nesie názov 16. jazdecká divízia.
Divízia bola rozpustená 12.11. 1921.
Nasadenie:
11. 1919 – 04. 1920 – viedla boje s Denikinovými vojskami v Donskej oblasti:
operácie:
- Rostovo-Novočerkasská – (03.-10.01. 1920) útok na Rostov
- Dono-Manyčská – (17.01.-06.02. 1920) útok na Batajsk
05. 1920 – 06. 1920 – ochrana pobrežia Kaspického mora
06. 1920 – 11. 1920 – boje proti Wrangelovej armáde:
- Perekopsko-Čongarská operácia
11. 1920 – 12. 1920 – boje s Machnovými oddielmi na Kryme a na Ukrajine
01. 1921 – 11. 1921 – boje proti povstalcom na severnom Kaukaze: Pjatigorsk,
Kislovodsk, Naľčik, Majkop
Nadriadené stupne:
11. 1919 – 04. 1920 – 8. armáda
04. 1920 – 06. 1920 – 9. armáda
07. 1920 – 13. armáda
07. 1920 – 12. 1920 – 2. jazdecká armáda
12. 1920 – 01. 1921 – 2. jazdecký zbor
01. 1921 – 02. 1921 – 9. armáda
02. 1921 – 03. 1921 – vojská Terskej oblasti
03. 1921 – 05. 1921 – 10. Tersko-Dagestanská armáda
06. 1921 – 11. 1921 – Severo-Kaukazský front
Velitelia:
12.11.1919 - 11.08.1920 – Volynskij, S. B. (С.Б. Волынский)
11.08.1920 - 25.08.1920 – Rjabyšev, D. I. (dočasne zastupujúci) (врид Д.И. Рябышев)
25.08.1920 - 10.12.1920 – Volynskij, S. B. (С.Б. Волынский)
10.12.1920 - 19.04.1921 – Sablin, J. V. (Ю.В. Саблин)
19.04.1921 - 27.05.1921 – Polunov, M. L. (М.Л. Полунов)
27.05.1921 - 18.08.1921 – Badin, A. L. (А.Л. Бадин)
18.08.1921 - 12.11.1921 – Balachonov, J. F. (Я.Ф. Балахонов)
náčelník štábu:
Polunov, Miron Ľvovič 23.02.1920-00.10.1921
Zdroje:
http://rkka.ru/handbook/kd/16kd1119.htm
guides.eastview.com
Vznikla 02.11. 1919 pod názvom Jazdecká divízia 8. armády.
21.11. 1919 bola premenovaná na Samostatnú jazdeckú divíziu 8. armády.
Od 23.12. 1919 nesie názov 16. jazdecká divízia.
Divízia bola rozpustená 12.11. 1921.
Nasadenie:
11. 1919 – 04. 1920 – viedla boje s Denikinovými vojskami v Donskej oblasti:
operácie:
- Rostovo-Novočerkasská – (03.-10.01. 1920) útok na Rostov
- Dono-Manyčská – (17.01.-06.02. 1920) útok na Batajsk
05. 1920 – 06. 1920 – ochrana pobrežia Kaspického mora
06. 1920 – 11. 1920 – boje proti Wrangelovej armáde:
- Perekopsko-Čongarská operácia
11. 1920 – 12. 1920 – boje s Machnovými oddielmi na Kryme a na Ukrajine
01. 1921 – 11. 1921 – boje proti povstalcom na severnom Kaukaze: Pjatigorsk,
Kislovodsk, Naľčik, Majkop
Nadriadené stupne:
11. 1919 – 04. 1920 – 8. armáda
04. 1920 – 06. 1920 – 9. armáda
07. 1920 – 13. armáda
07. 1920 – 12. 1920 – 2. jazdecká armáda
12. 1920 – 01. 1921 – 2. jazdecký zbor
01. 1921 – 02. 1921 – 9. armáda
02. 1921 – 03. 1921 – vojská Terskej oblasti
03. 1921 – 05. 1921 – 10. Tersko-Dagestanská armáda
06. 1921 – 11. 1921 – Severo-Kaukazský front
Velitelia:
12.11.1919 - 11.08.1920 – Volynskij, S. B. (С.Б. Волынский)
11.08.1920 - 25.08.1920 – Rjabyšev, D. I. (dočasne zastupujúci) (врид Д.И. Рябышев)
25.08.1920 - 10.12.1920 – Volynskij, S. B. (С.Б. Волынский)
10.12.1920 - 19.04.1921 – Sablin, J. V. (Ю.В. Саблин)
19.04.1921 - 27.05.1921 – Polunov, M. L. (М.Л. Полунов)
27.05.1921 - 18.08.1921 – Badin, A. L. (А.Л. Бадин)
18.08.1921 - 12.11.1921 – Balachonov, J. F. (Я.Ф. Балахонов)
náčelník štábu:
Polunov, Miron Ľvovič 23.02.1920-00.10.1921
Zdroje:
http://rkka.ru/handbook/kd/16kd1119.htm
guides.eastview.com