1. tanková divize [1958-1992]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

1. tanková divize [1958-1992]

1st Tank Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. tanková divize 1st Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    1. tanková divize
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.10.1958
    Předchůdce:
    Predecessor:
    1. mechanizovaná divize 1st Mechanised Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    31.12.1992
    Nástupce:
    Successsor:
    1. tanková divize 1st Tank Division
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.10.1958-01.09.1965 1. armáda
    01.09.1965-01.09.1969 Západní vojenský okruh
    01.09.1969-01.12.1991 1. armáda
    01.12.1991-01.01.1992 Západní vojenský okruh
    01.01.1992-31.12.1992 Vojenské velitelství Západ
    01.10.1958-01.09.1965 1st Army
    01.09.1965-01.09.1969 Western Military District
    01.09.1969-01.12.1991 1st Army
    01.12.1991-01.01.1992 Western Military District
    01.01.1992-31.12.1992 Military Command West
    Dislokace:
    Deployed:
    01.10.1958-31.12.1992 Slaný, Kasárna Klementa Gottwalda /

    Velitel:
    Commander:
    01.10.1958-20.10.1959 Janda, Bohumil (Plukovník)
    20.10.1959-22.09.1962 Němec, Emil (Plukovník)
    22.09.1962-01.10.1964 Kosmel, Eduard (Plukovník)
    01.10.1964-17.10.1964 Kosmel, Eduard (Generálmajor)
    17.10.1964-01.05.1965 Gottwald, Jaroslav (Podplukovník)
    01.05.1965-28.12.1968 Gottwald, Jaroslav (Plukovník)
    28.12.1968-04.05.1969 Vondrák, Zdeněk (Podplukovník)
    15.08.1969-06.07.1970 Nezbeda, Miloslav (Podplukovník)
    06.07.1970-01.10.1970 Havala, Zdeněk (Podplukovník)
    01.10.1970-16.10.1973 Havala, Zdeněk (Plukovník)
    16.10.1973-09.11.1977 Výlet, Alois (Plukovník)
    09.11.1977-01.05.1981 Vincenc, Josef (Plukovník)
    01.05.1981-07.10.1981 Vincenc, Josef (Generálmajor)
    07.10.1981-01.05.1982 Grohman, Václav (Podplukovník)
    01.05.1982-28.09.1983 Grohman, Václav (Plukovník)
    28.09.1983-01.05.1985 Loučka, Josef (Plukovník)
    01.05.1985-24.10.1985 Loučka, Josef (Generálmajor)
    25.10.1985-09.05.1986 Kindl, Jaroslav (Podplukovník)
    09.05.1986-07.10.1987 Kindl, Jaroslav (Plukovník)
    07.10.1987-01.10.1989 Ščudlík, Jan (Plukovník)
    01.10.1988-08.09.1989 Ščudlík, Jan (Generálmajor)
    08.09.1989-09.05.1990 Zbytek, Zdeněk (Podplukovník)
    09.05.1990-00.10.1990 Zbytek, Zdeněk (Plukovník)
    00.10.1990-31.12.1992 Martinek, Jiří (Plukovník)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    01.10.1958-30.09.1959 Vološčuk, Ilja (Podplukovník)
    30.09.1959-16.06.1962 Petržíla, Stanislav (Podplukovník)
    16.06.1962-26.05.1966 Hrabovský, Josef (Podplukovník)
    26.05.1966-29.04.1968 Havala, Zdeněk (Podplukovník)
    02.07.1968-03.01.1969 Vondrák, Zdeněk (Podplukovník)
    03.01.1969-09.12.1969 Turek, Jan (Podplukovník)
    09.12.1969-30.06.1972 Jánský, Jiří (Podplukovník)
    30.06.1972-21.11.1974 Havlík, Václav (Podplukovník)
    21.11.1974-01.11.1975 Rygál, Florián (Podplukovník)
    01.11.1975-19.12.1975 Rygál, Florián (Podplukovník)
    19.12.1975-09.05.1976 Arendáš, Josef (Major)
    09.05.1976-30.11.1979 Arendáš, Josef (Podplukovník)
    30.11.1979-00.06.1980 Loučka, Josef (Podplukovník)
    17.12.1980-07.10.1981 Grohman, Václav (Podplukovník)
    22.10.1981-09.05.1982 Michálek, Vladimír (Major)
    09.05.1982-23.08.1984 Michálek, Vladimír (Podplukovník)
    31.10.1984-25.10.1985 Kindl, Jaroslav (Podplukovník)
    25.10.1985-01.09.1986 Zbytek, Zdeněk (Major)
    01.09.1986-09.05.1987 Táborský, Jaroslav (Major)
    09.05.1987-05.09.1988 Táborský, Jaroslav (Podplukovník)
    05.09.1988-08.09.1989 Zbytek, Zdeněk (Podplukovník)
    08.09.1989-01.10.1992 Mertin, Oldřich (Podplukovník)
    01.10.1992-31.12.1992 Kruml, Aleš (Plukovník)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    01.10.1958-01.09.1961 1. dělostřelecký pluk
    01.10.1958-01.09.1961 1. prapor technického zabezpečení
    01.10.1958-01.09.1961 1. průzkumný prapor
    01.10.1958-01.10.1989 1. tankový pluk
    01.10.1958-01.12.1992 2. spojovací prapor
    01.10.1958-31.12.1992 2. tankový pluk
    01.10.1958-31.12.1992 21. tankový pluk
    01.10.1958-01.12.1991 3. motostřelecký pluk
    01.10.1958-01.12.1991 3. ženijní prapor
    01.10.1958-01.10.1960 5. protiletadlový dělostřelecký oddíl
    01.10.1958-DD.MM.1977 5. rota chemické ochrany
    01.10.1958-01.12.1991 5. zdravotnický prapor
    01.10.1958-DD.MM.1969 5. školní tankový prapor
    01.10.1958-01.09.1961 92. raketometný oddíl
    01.10.1960-01.09.1961 5. protiletadlový dělostřelecký pluk
    01.09.1961-01.09.1967 1. dělostřelecký oddíl
    01.09.1961-01.09.1966 1. průzkumná rota
    01.09.1961-01.09.1977 1. technické opravny
    01.09.1961-01.11.1983 5. automobilní prapor
    01.09.1961-01.09.1969 5. protiletadlový oddíl
    DD.MM.1961-DD.MM.1967 1. průzkumná dělostřelecká baterie
    26.09.1963-DD.MM.1966 1. samostatný dělostřelecký oddíl
    20.09.1964-DD.MM.1974 1. vrtulníková letka
    01.09.1966-31.12.1992 1. průzkumný prapor
    DD.09.1966-18.11.1982 16. samostatný raketometný oddíl
    DD.MM.1966-01.11.1989 1. samostatný raketometný oddíl
    01.09.1967-31.12.1992 1. dělostřelecký pluk
    DD.MM.1969-DD.MM.1984 5. protiletadlový pluk
    01.09.1977-31.12.1992 1. prapor oprav techniky
    01.09.1977-31.10.1991 1. raketometný oddíl
    DD.MM.1977-31.12.1992 1. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
    DD.MM.1977-DD.MM.1991 5. prapor chemické ochrany
    18.11.1982-01.12.1989 13. samostatný raketometný oddíl
    01.11.1983-31.12.1992 1. prapor materiálního zabezpečení
    DD.MM.1984-31.10.1991 5. protiletadlový raketový pluk
    01.12.1991-30.10.1992 1. zdravotnický prapor
    01.12.1991-31.12.1992 1. ženijní prapor
    01.12.1991-31.12.1992 3. mechanizovaný pluk
    01.11.1992-31.12.1992 1. sklad zdravotnického materiálu
    01.12.1992-31.12.1992 1. spojovací prapor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1977 1. velitelská baterie


    01.10.1958-01.09.1961 1st Artillery Regiment
    01.10.1958-01.09.1961 1st Reconnaissance Battalion
    01.10.1958-01.10.1989 1st Tank Regiment
    01.10.1958-01.09.1961 1st Technical Supply Battalion
    01.10.1958-31.12.1992 21st Tank Regiment
    01.10.1958-01.12.1992 2nd Signal Battalion
    01.10.1958-31.12.1992 2nd Tank Regiment
    01.10.1958-01.12.1991 3rd Engineer Battalion
    01.10.1958-01.12.1991 3rd Motor Rifle Regiment
    01.10.1958-01.10.1960 5th Anti-Aircraft Artillery Division
    01.10.1958-DD.MM.1977 5th Chemical Defence Company
    01.10.1958-01.12.1991 5th Medical Battalion
    01.10.1958-DD.MM.1969 5th Training Tank Battalion
    01.10.1958-01.09.1961 92nd Rocket-Launcher Division
    01.10.1960-01.09.1961 5th Anti-Aircraft Artillery Regiment
    01.09.1961-01.09.1967 1st Artillery Division
    01.09.1961-01.09.1966 1st Reconnaissance Company
    01.09.1961-01.09.1977 1st Technical Workshop
    01.09.1961-01.09.1969 5th Anti-Aircraft Division
    01.09.1961-01.11.1983 5th Automobile Battalion
    DD.MM.1961-DD.MM.1967 1st Reconnaissance Artillerz Battery
    26.09.1963-DD.MM.1966 1st Separate Artillery Division
    20.09.1964-DD.MM.1974 1st Helicopter Squadron
    01.09.1966-31.12.1992 1st Reconnaissance Battalion
    DD.09.1966-18.11.1982 16th Separate Rocket Launcher Division
    DD.MM.1966-01.11.1989 1st Separate Rocket Launcher Division
    01.09.1967-31.12.1992 1st Artillery Regiment
    DD.MM.1969-DD.MM.1984 5th Anti-Aircraft Regiment
    01.09.1977-31.12.1992 1st Hardware Service Battalion
    01.09.1977-31.10.1991 1st Rocket-Launcher Division
    DD.MM.1977-31.12.1992 1st Command and Artillery Reconnaissance Battery
    DD.MM.1977-DD.MM.1991 5th Chemical Defence Battalion
    18.11.1982-01.12.1989 13th Separate Rocket Launcher Division
    01.11.1983-31.12.1992 1st Material Supply Battalion
    DD.MM.1984-31.10.1991 5th Anti-Aircraft Missile Regiment
    01.12.1991-31.12.1992 1st Engineer Battalion
    01.12.1991-30.10.1992 1st Medical Battalion
    01.12.1991-31.12.1992 3rd Mechanized Regiment
    01.11.1992-31.12.1992 1st Medical Material Depot
    01.12.1992-31.12.1992 1st Signal Battalion
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1977 1st Command Battery



    Čestný název:
    Honorary Name:
    01.10.1958-08.05.1990 Kyjevská, bělocerkevská, dukelsko-prešovská, popradská tanková divize Klementa Gottwalda
    08.05.1990-31.12.1992 Kyjevská, bělocerkevská, dukelsko-prešovská, popradská tanková divize
    01.10.1958-08.05.1990 Tank Division of Kiev, Bila Tserkva, Dukla-Presov, Poprad and of Klement Gottwald
    08.05.1990-31.12.1992 Tank Division of Kiev, Bila Tserkva, Dukla-Presov, Poprad
    Vyznamenání:
    Decorations:
    01.10.1958 Vojenský řád bílého lva Za vitězství, 1. třída
    DD.05.1975 Řád republiky
    01.10.1958 Řád Bohdana Chmělnického, 1. třída
    01.10.1958 Řád Suvorova, 2. třída
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
    01.10.1958 Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    01.10.1958 Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    01.10.1958 Bachmačská pamětní medaile
    01.10.1958 Sokolovská pamětní medaile
    DD.10.1959 Dukelská pamětní medaile
    DD.08.1964 Pamětní medaile k 20. výročí Slovenského národního povstání
    DD.05.1965 Pamětní medaile k 20. výročí osvobození Československa
    DD.05.1985 Pamětní medaile k 40. výročí osvobození Československa
    Poznámka:
    Note:
    01.10.1958-31.12.1992 VÚ 3858 Slaný
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond 00402 (1. tanková divize)
    Kubánek, Vladimír: Historie 1. tankové divize (VÚ 3858 Slaný). Brno, Tribun EU 2012.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69166#406426Verze : 2
    MOD