Hlavní štáb branné moci [1945-1950]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
Vánoční srazy 9.12.2017 Praha a Karviná | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Hlavní štáb branné moci [1945-1950]

Headquarters of the Armed Forces

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Hlavní štáb branné moci Headquarters of the Armed Forces
    Originální název:
    Original Name:
    Hlavní štáb branné moci
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    05.04.1945
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    15.08.1950
    Nástupce:
    Successor:
    Generální štáb československé armády General Staff of Czechoslovak Army
    Nadřízený úřad:
    Higher Authority:
    05.04.1945-15.08.1950 Ministerstvo národní obrany
    05.04.1945-15.08.1950 Ministry of National Defence
    Dislokace:
    Deployed:
    05.04.1945-15.05.1945 Košice, Budova zemského velitelství /
    15.05.1945-15.08.1950 Praha, kasárny /
    Přednosta / náčelník:
    Chief:
    12.04.1945-01.06.1945 Boček, Bohumil (Brigádní generál)
    01.06.1945-24.05.1946 Boček, Bohumil (Divisní generál)
    24.05.1946-01.08.1948 Boček, Bohumil (Armádní generál)
    01.08.1948-26.04.1950 Drgáč, Šimon (Armádní generál)
    26.04.1950-15.08.1950 Procházka, Jaroslav (Sborový generál)
    Podřízené úřady či jednotky:
    Subordinated Agencies or Units:
    25.05.1945-15.09.1950 Vojenská oblast 1
    25.05.1945-01.12.1948 Vojenská oblast 2
    25.05.1945-15.09.1950 Vojenská oblast 3
    01.06.1945-15.08.1950 1. oddělení (operační) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 2. oddělení (zpravodajské) hlavního štábu
    01.06.1945-01.05.1946 3. oddělení (spojovací) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 4. oddělení (organisační) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 6. oddělení (materiální) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 7. oddělení (dopravní) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 8. oddělení (zvláštních úkonů) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 9. oddělení (válečného materiálu) hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství dělostřelectva hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství letectva hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství pěchoty hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství spojovacího vojska hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství tankového vojska hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství týlu hlavního štábu
    01.06.1945-15.08.1950 Velitelství ženijního vojska hlavního štábu
    01.06.1945-15.09.1950 Vojenská oblast 4
    01.05.1946-15.08.1950 3. oddělení (školské) hlavního štábu
    01.05.1946-15.08.1950 5. oddělení (obranného zpravodajství) hlavního štábu
    01.06.1946-01.01.1950 Velitelství zvláštních bojových prostředků hlavního štábu
    15.08.1948-15.08.1950 Velitelství výsadkového vojska hlavního štábu
    01.01.1950-15.08.1950 Velitelství chemického vojska hlavního štábu
    01.01.1950-15.08.1950 Velitelství protiletadlového vojska hlavního štábu


    25.05.1945-15.09.1950 1st Military Area
    25.05.1945-01.12.1948 2nd Military Area
    25.05.1945-15.09.1950 3rd Military Area
    01.06.1945-15.08.1950 1st Department (Operating) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 2nd Department (Intelligence) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-01.05.1946 3rd Department (Signal) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 4th Department (Organisational) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.09.1950 4th Military Area
    01.06.1945-15.08.1950 6th Department (Material) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 7th Department (Transport) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 8th Department (Special Tasks) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 9th Department (War Equipment) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Air Force Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Artillery Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Engineer Troops Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Infantry Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Rear Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Signal Troops Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1945-15.08.1950 Tank Troops Command of the Headquarters of the Armed Forces
    01.05.1946-15.08.1950 3rd Department (School) of Headquarters of the Armed Forces
    01.05.1946-15.08.1950 5th Department (Defence Intelligence) of Headquarters of the Armed Forces
    01.06.1946-01.01.1950 Special Combat Equipment Command of Headquarters of the Armed Forces
    15.08.1948-15.08.1950 Airborne Troops Command of the Main Staff
    01.01.1950-15.08.1950 Anti-Aircraft Command of Headquarters of the Armed Forces
    01.01.1950-15.08.1950 Chemical Troops Command of Headquarters of the Armed Forces


    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archív Praha, poválečná skupina, fond Ministerstvo národní obrany
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69288#420611Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Hlavní štáb branné moci [1945-1950]


    Hlavní štáb branné moci vznikl nově 5. dubna 1945.
    Nacházel se v Košicích a od května 1945 v Praze, podléhal ministrovi národní obrany.


    Součástí hlavního štábu bylo:
    vedení hlavního štábu
    Velitelství pěchoty [1945-1950] (červen 1945 - 1950),
    Velitelství tankového vojska
    Velitelství dělostřelectva [1945-1964] (červen 1945 - 1950),
    Velitelství letectva [1945-
    Velitelství výsadkového vojska [1948-1956]
    Velitelství ženijního vojska [1945-
    Velitelství spojovacího vojska [1945-
    Velitelství zvláštních bojových prostředků [1945-
    Velitelství týlu [1946-
    1. oddělení (operační) hlavního štábu
    2. oddělení (zpravodajské) hlavního štábu
    3. oddělení (školské) hlavního štábu
    4. oddělení (organisační) hlavního štábu
    5. oddělení (obranného zpravodajství) hlavního štábu
    6. oddělení (materiální) hlavního štábu
    7. oddělení (dopravní) hlavního štábu
    8. oddělení (zvláštních úkonů) hlavního štábu
    9. oddělení (válečného materiálu) hlavního štábu


    Hlavnímu štábu přímo podléhaly:
    Vojenská oblast 1 [1945-1950] (květen 1945 - 1950),
    Vojenská oblast 2 [1945-1948] (květen 1945 - říjen 1948),
    Vojenská oblast 3 [1945-1950] (květen 1945 - 1950),
    Vojenská oblast 4 [1945-1950] (květen 1945 - 1950).


    Náčelníky hlavního štábu byli:
    brigádní generál, od 1945 divisní generál, od 1946 armádní generál Bohumil Boček (duben 1945 - 1948)
    divisní generál, od října 1948 sborový generál, od prosince 1949 armádní generál Šimon Drgač (1948 - 1950).


    Zástupci náčelníka byli:
    divisní generál Heliodor Píka (1947 - 1948),
    brigádní generál Šimon Drgač (1948),


    Prvními podnáčelníky byli:


    Druhými podnáčelníky byli:


    Třetími podnáčelníky byli:
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69288#243834Verze : 0
    MOD