Varšavská tanková a motorizovaná brigáda [1939-1939]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Varšavská tanková a motorizovaná brigáda [1939-1939]

Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa/Warsaw Armoured-Motorized Brigade

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Varšavská tanková a motorizovaná brigáda
    Warsaw Armoured-Motorized Brigade
    Originální název:
    Original Name:
    Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    24.08.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    -
    -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    20.09.1939
    Nástupce:
    Successor:
    -
    -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    24.08.1939-03.09.1939 Ministerstvo vojenských záležitostí
    03.09.1939-04.09.1939 Velitelství Sborové oblasti II
    04.09.1939-16.09.1939 Armáda „Lublin“
    17.09.1939-20.09.1939 Armáda Piskor
    24.08.1939-03.09.1939 Ministry of Military Affairs
    03.09.1939-04.09.1939 2nd Corps District Command
    04.09.1939-16.09.1939 Lublin Army
    17.09.1939-20.09.1939 Piskor Army
    Dislokace:
    Deployed:
    24.08.1939-03.09.1939 Varšava/? /
    04.09.1939-11.09.1939 Kurów/? /
    11.09.1939-13.09.1939 Urzędów/? /
    14.09.1939 Stróża/? /
    15.09.1939 Zofianka-Krzemień/prostor /
    16.09.1939 Frampol-Biłgoraj-Zwierzyniec/přesun /
    17.09.1939 Podklasztor/? /
    18.09.1939-20.09.1939 Zielone/prostor /

    Velitel:
    Commander:
    24.08.1939-20.09.1939 Rowecki, Stefan Paweł (pułkownik dyplomowany piechoty)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    24.08.1939-20.09.1939 Stachowicz, Franciszek (podpułkownik dyplomowany kawalerii)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:


    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    -

    Zdroje:
    Sources:
    Głowacki, Ludwik: Kampania wrześniowa na Lubelszczyźnie w 1939 roku. Działania wojenne, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1966
    Maksimiec, Stanisław: Armia „Lublin“ we wrześniu 1939 roku, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2006
    Rowecki (Grot), Stefan: Wspomnienia i notatki czerwiec-wrzesień 1939, Czytelnik, Warszawa 1957
    Wojna obronna Polski 1939 - Wybór źródeł, WIH, MON, Warszawa 1968

    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69331#465096Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa – Varšavská tanková a motorizovaná brigáda


    Velitelství brigády vzniklo nově ve Varšavě v červnu 1939.
    Formování probíhalo zvolna a tak 5. srpna vydal její velitel rozkaz k urychlení formování, které mělo být ukončeno 15. srpna. Tento termín byl později přesunut na 20. srpna.
    30. srpna měla 75 % předpokládaného stavu.


    Brigáda byla:
    do 3. září v záloze Vrchního velitele.
    od 3. do 4. září v dispozici velitele Sborové oblasti II - brigádního generála Mieczysława Smorawińského
    od 4. září v sestavě armády „Lublin“.


    Zanikla 20. září kapitulací jednotek armády „Lublin“ po bitvě u Tomaszowa Lubelskiego.




    Sestava brigády:
    Velitelství:
    velitel brigády – diplomovaný plukovník Stefan Rowecki
    náčelník štábu – diplomovaný podplukovník Franciszek Stachowicz
    operační důstojník – diplomovaný kapitán Marian Kowalczyk
    zpravodajský důstojník – diplomovaný kapitán Mieczysław Kazimierz Szczawiński
    velitel ženijního vojska – major Wincenty Krzywiec
    velitel spojovacího vojska – diplomovaný kapitán Zenon Starkiewicz
    technický důstojník – major Antoni Seweryn Popławski
    ubytovatel – diplomovaný major Tadeusz Kuźmiński
    intendanční důstojník – kapitán Józef Wroński
    důstojník výzbrojní služby – poručík v záloze Mieczysław Jankiewicz
    náčelník zdravotnické služby – major dr med. Tadeusz Jerzy Gadomski
    velitel hlavního stanu – rytmistr Witold Bourdon


    Pomocné jednotky:
    štábní eskadrona – podporučík v záloze Stefan Stasiak
    zdravotnická četa – kapitán lékař dr Jan Hauslinger
    četa vojenského četnictva – poručík Zygmunt Żytomirski
    četa řízení dopravy (pluton regulacji ruchu) – poručík Stanisław Tatur
    dvě automobilní kolony (muniční a intendanční) - ?
    přepravní kolona pohonných hmot - ?
    opravárenská kolona - ?


    Bojové jednotky:
    1. pluk motorizovaných pěších střelců – podplukovník Zenon Wzacny
    1. pluk motorizovaných jízdních střelců – diplomovaný podplukovník Stanisław Lewicki ( do 10. září)
    - major Włodzimierz Ludwik Białobłocki ( od 11. září)
    2. motorizovaný dělostřelecký oddíl (velitelství + dvě baterie) (od 6. září) – major Franciszek Rafacz
    průzkumná korouhev (velitelství, průzkumná tanková eskadrona + motorizovaná eskadrona) – major Konstanty Kułagowski
    protitankový prapor ( velitelství, dvě protitankové roty, spojovací, plamenometná a technicko – hospodářská četa) – major Michal Bilik
    motorizovaný ženijní prapor ( velitelství, ženijní zatarasovací rota, ženijní pěší rota, přepravní rota, ženijní průzkumná četa, hospodářská četa, pontonová četa ) – major Adam Jerzy Golcz
    11. průzkumná tanková rota TKS – kapitán Stanisław Łętowski
    12. lehká tanková rota „Vickers“ – kapitán Czesław Blok
    motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie 40 mm – kapitán Karol Jakóbiec (podle jednoho ze zdrojů do brigády nedorazila).
    7. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu „A“ (od 4. září) – kapitán Stanisław Marczak
    spojovací eskadrona – poručík Władysław Mancewicz
    letecká četa ( od 4. září) – kapitán pozorovatel Julian Łagowski


    Početní stavy:
    216 důstojníků
    4810 poddůstojníků a vojínů
    235 ručních kulometů Browning wz. 28
    43 těžkých kulometů Browning wz. 30
    10 minometů 81 mm Stokes - Brandt wz. 31
    8 plamenometů
    8 kanonů 75 mm wz.1897
    36 protitankových kanonů 37 mm Bofors wz. 36
    4 protiletadlové kanony 40 mm Bofors wz. 36
    43 protitankových pušek wz. 35 Ur.
    4106 karabin
    25 tančíků TKS
    16 lehkých tanků Vickers E
    2 neozbrojená letadla Potez XXV B, od 6. září 2 průzkumné-bombardovací PZL P.23A „Karaś“
    1 osobní automobil
    704 nákladních, terénních a speciálních automobilů
    392 motocyklů
    88 jízdních kol
    27 cisteren
    41 polních kuchyní
    4 pojízdné polní dílny
    9 sanitních automobilů
    20 radiostanic



    Literatura:
    Stanisław Maksimiec, Armia „Lublin″ we wrześniu 1939, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2006, ISBN 83-89729-72-5.
    Smaczny, H.: Księga kawalerii polskiej 1914 – 1947 Rodowody – Barwa-broń, TESCO Przedsiębiorstwo Zagraniczne, Warszawa 1989, ISBN 83-00-02555-3.
    Jerzy Pawlak, Polskie eskadry w wojnie obronnej wrzesień 1939, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 2. pošířené vydání, Warszawa 1991, ISBN 83-206-0795-7.
    Rajmund Szubański, Polska broń pancerna w 1939 roku, MON, Warszawa 1982, ISBN 83-11-06771-6
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69331#244012Verze : 0
    MOD