Kavčiny

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Kavčiny

zřícenina skalního hradu

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Kavčiny Kavciny
    Další názvy:
    Other Names:
    Kavčí
    Typ:
    Style:
    hrad castle
    Stav:
    Condition:
    nepatrné zbytky small relics
    Přístupnost:
    Accessibility:
    volně přístupno open free
    Obec:
    Municipality:
    Kacanovy Kacanovy
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    50°33'30.48"N 15°09'57.67"E
    První písemná zmínka:
    First Written Reference :
    DD.MM.1440
    Památky a muzea v okolí:
    Places of Interest and Museums in the Vicinity:
    Turnov
    hrad Valdštejn
    Český ráj
    Turnov
    Valdštejn Castle
    Český ráj
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://forum.valka.cz/
    http://www.kacanovy.cz/Kavciny/
    http://amapy.centrum.cz
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69914#417232Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Kavčiny

    Zřícenina skalního hradu Kavčiny stojí na konci pískovcového hřebene (okres Semily, kraj Liberecký), nedaleko něj, asi 1 km jižně se nachází zřícenina hradu Valdštejna. V nevelké vzdálenosti se pak nachází město Turnov. I s ohledem na to jak jsou Kavčiny blízko hradu Valdštejnu, se dá předpokládat, že tento byl založen jako jeho předsunuté opevnění. Ovšem jediná zmínka o hradu pochází z roku 1440, kdy byly Kavčiny i Valdštejn dobyty zemskou hotovostí. Hrad byl vybudován na třech skalních blocích za sebou, z nichž ten první obsahoval pravděpodobně ve spodní části velkou světničku, která však byla zničena v 19. století. Ve třetím bloku pak nalezneme ve spodní úrovni další světničku. Na horní ploše jsou pak patrny pozůstatky do skály zasekaného čtyřhranného objektu, se kterým měla souvislost malá světnička okrouhlého tvaru. Jak dokazují nálezy (mj. i mazanice) byla část stavby hradu dřevěno-hlinité konstrukce a to včetně centrální stavby hradu a fortifikačních a spojovacích staveb.

    Literatura:
    Durdík, Tomáš., Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, 2000. ISBN 80-7277-003-9.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/69914#246107Verze : 0