Chotěbuz - Podobora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Chotěbuz - Podobora

hradiště - doba haštatská a hradištní

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Chotěbuz - Podobora Chotěbuz - Podobora
    Další názvy:
    Other Names:
    Starý Těšín
    Typ:
    Style:
    hradiště hillfort
    Stav:
    Condition:
    nepatrné zbytky small relics
    Přístupnost:
    Accessibility:
    přístupno v návštěvních hodinách open during visiting hours
    Obec:
    Municipality:
    Chotěbuz Chotebuz
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    49°47'16.75"N 18°35'20.77"E
    První písemná zmínka:
    First Written Reference :
    DD.MM.RRRR
    Památky a muzea v okolí:
    Places of Interest and Museums in the Vicinity:
    Archeopark Chotěbuz - Podobora -
    Poznámka:
    Note:
    Hradiště (jen akropole) osídleno v době Hallštatské, posléze hiát (bez osídlení) a opět osídleno až Slovany (akropole, 1. a 2. předhradí). -
    Zdroje:
    Sources:
    mapy.cz
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/70134#546603Verze : 2
    Avatar
    Hradiště doby haštatské (750 - 400 př. n. l.)


    Na katastru obce Chotěbuz - Podobora (okres Karviná, Kraj Moravskoslezský) se nachází rozsáhlé vyšinné hradiště. Primárně bylo vybudováno lidem lužických popelnicových polí v období Halštatském. Následně zde pak své sídlo měli i Slované.


    Více fotografií zde.



    Literatura:
    Kouřil, P., Slovanské osídlení českého Slezska. Brno - Český Těšín, 1994. ISBN 80-901679-3-4.

    Areál hradiště je značně změněný jednak v poslední době také stavbou archeoparku areál halštatského sídla byl menší zabíral jen akropoli (opevněnou) byť lidé bezesporu bydleli i jinde - na akropoli je zachován kousek původního halštatského valu (pozůstate
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/70134#246931Verze : 0
    Avatar
    Starší doba hradištní (600-800 n.l.)


    Na katastru obce Chotěbuz - Podobora (okres Karviná, kraj Moravskoslezský) se nachází rozsáhlé vyšinné hradiště. Primárně bylo vybudováno ještě dávno předtím než na naše území přišli prvni Slované a to lidem lužických popelnicových polí v období Halštatském. Později hradiště ztratilo svou funkci a bylo opuštěno. Jako náhrada za něj vzniklo nejspíš nové modernější sídlo v nedalekém Těšíně, které se dnes nachází v polské části města Cieszyn.


    Více fotografií zde.


    Literatura:
    Kouřil, P., Slovanské osídlení českého Slezska. Brno - Český Těšín, 1994. ISBN 80-901679-3-4.

    Plánek hradiště z informační tabule.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/70134#246928Verze : 0