19. letecký stíhací pluk [1952-1954]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

19. letecký stíhací pluk [1952-1954]

19th Air Fighter Regiment

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    19. letecký stíhací pluk 19th Air Fighter Regiment
    Originální název:
    Original Name:
    19. letecký stíhací pluk /proudový/
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.10.1952
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    01.11.1954
    Nástupce:
    Successor:
    19. stíhací letecký pluk 19th Fighter Regiment
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.10.1952-01.11.1954 1. letecká stíhací divize
    01.10.1952-01.11.1954 1st Air Fighter Division
    Dislokace:
    Deployed:
    01.10.1952-01.11.1954 České Budějovice

    Velitel:
    Commander:
    01.10.1952-01.11.1954 Válek, Bořivoj
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:


    01.10.1952-01.11.1954 Velitelský roj
    01.10.1952-01.11.1954 1. letka
    01.10.1952-01.11.1954 2. letka
    01.10.1952-01.11.1954 3. letka


    01.10.1952-01.11.1954 Command Flight
    01.10.1952-01.11.1954 1st Squadron
    01.10.1952-01.11.1954 2nd Squadron
    01.10.1952-01.11.1954 3rd Squadron
    Čestný název:
    Honorary Name:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Decorations:
    DD.MM.RRRR
    Poznámka:
    Note:
    01.10.1952-01.11.1954 VÚ 3850 České Budějovice
    -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha - Olomouc, fond 00000 ČSLA (19. letecký stíhací pluk), Havel, Jiří: O létání v Bechyni. Cheb, Svět křídel 2002.
    Lorenc, Miroslav - Rogl, Stanislav: zrušená křídla. Olomouc, Votobia 1995.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/70175#410945Verze : 0
    MOD
    Avatar
    19. letecký stíhací pluk /proudový/ [1952-1954]


    Velitelství pluku vzniklo nově 1. října 1952 na základě výnosu Ministerstva národní obrany - Velitelství letectva, čj. 0047993-1952.
    Nacházelo se v Českých Budějovicích, podléhalo velitelství 1. letecké stíhací divize /proudové/ a od října 1952 do listopadu 1954 užívalo krycí označení VÚ 3850.
    Velitelství pluku bylo 1. listopadu 1954 přejmenováno na velitelství 19. stíhacího leteckého pluku [1954-1958].


    Pluku byla 17. září 1953 rozkazem presidenta republiky propůjčena bojová zástava.


    Veliteli pluku byli:
    štábní kapitán letectva, od června 1953 major Bořivoj Válek (říjen 1952 -


    Informační zdroje:


    Prameny:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond ČSLA-


    Literatura:
    Havel, Jiří: O létání v Bechyni. Cheb, Svět křídel 2002.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/70175#247088Verze : 0
    MOD