USA - W71

W71



Takticko-Technická Data


Rozměry
- délka : 2.565,4 mm
- průměr : 1.066,8mm


Hmotnost
- 1.292,7 kg


Mohutnost
- 5 Mt


Počet hlavic
- vyrobených : 30 ks
- ve službě : 0 ks (VYŘAZENY)


Nosič
- protiraketové řízené střely odpalované ze zodolněných úkrytů : LIM-49A Spartan



Historie
Bojová termonukleární hlavice W71 byla vyvinuta v laboratořích LLNL v Los Alamos (Lawrence Livermore National Laboratory). Výzkum probíhal na začátku 70. let 20. století (test "ostré" hlavice prototypu W71 proběhl v roce 1971 jako operace CANNIKIN; jednalo se o největší podzemní nukleární výbuch), a od července 1974 do července 1975 běžela sériová výroba. Ta dala za vznik celkem 30-ti hlavicím W71.
Původním úmyslem byla pravděpodobně sériová výroba většího počtu těchto hlavic. Avšak s příchodem "Sovětsko-americké smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany" (dohoda ABM) v roce 1972, která dávala možnost vlastnit pouze 100 střel, bylo vyrobeno pouze oněch zmiňovaných 30 hlavic W71 a 70 hlavic W66.
Střely i s hlavicemi byly vyřazeny už rok po zařazení do služby, v roce 1975, a zničeny v září 1992.


Popis
Jednalo se o mohutnou termonukleární zbraň, sloužící k zničení / vyřazení nepřátelských návratových modulů (RV - Re-entry Vehicle) s bojovými jadernými / termojadernými hlavicemi vysoko nad zemskou atmosférou. K tomuto účelu byla W71 optimalizovaná pro vytvoření co nejsilnějšího toku gamma záření (x-ray).
Zbraň je zkonstruována pro vzdušný výbuch iniciovaný časovašem nebo povelem z řídícího střediska.
Bojovou termonukleární hlavicí W71, byly vybaveny protiraketové řízené střely odpalované ze zodolněných úkrytů (podzemních sil) LIM-49A Spartan. Tyto střely nesly 1 mohutnou bojovou hlavici.




Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://nuclearweaponarchive.org/ ; http://www.wikipedia.org/ ; http://www.globalsecurity.org/ ; http://www.atomicarchive.com/ ;
URL : https://www.valka.cz/USA-W71-t70885#249641 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více