89. mechanizovaný přepadový prapor

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

89. mechanizovaný přepadový prapor

  Avatar
  89th Mechanized Commando Battalion
  89. mechanizovaný přepadový prapor
  vznik: 05/1948


  nadřízená jednotka: 8. tanková brigáda


  velitel: podplukovník Moše Dajan
  zástupce: Johanan Peltz


  složení:
  - rota džípů
  - 2x rota mechanizované pěchoty
  - podpůrná/průzkumná rota
  - velitelská rota


  Jednotku tvořilo v červnu 1948 350 mužů, které si vybral Dajan osobně. Podle jeho slov některé roty stěží dosahovaly početního stavu čety. Dajan si obstarával muže i výzbroj "netradičními" metodami. Organizační práci přenesl na svého zástupce Peltze, který byl zkušeným důstojníkem z Židovské brigády.


  89. mechanizovaný přepadový prapor byla činný v době války za nezávislost. K jeho úkolům patřily především rychlé výpady proti nepříteli a pronikat hluboko do týlu nepřítele. Byla vybavena různými džípy a polopásy. V jejích řadách bojovali i dobrovolníci Mahalu, kteří pocházeli z Anglie, Německa, Nizozemí, Rhodézie, Jižní Afriky a Spojených států amerických.


  Dajan reprezentoval stát Izrael na pohřbu plukovníka Davida "Mickeyho" Marcuse v USA. Během svého pobytu ve Státech se setkal s Abrahamem J. Baumem, který sloužil v Abramsově 4. tankové divizi. Ten Dajanovi předal cenné zkušenosti z mechanizovaného boje. Doporučil mu, aby zkoncentroval sílu praporu do úzkého průniku nepřátelské linie a na maximum využil své palebné síly s cílem využít jednotku především jako psychologického faktoru. Do Izraele se Dajan vrátil 9. července, krátce před začátkem další fáze bojů a v jeho případě především těsně před začátkem operace Dani.


  Prapor měl podíl například na rychlém obsazení města Lod (Lydda) během první fáze operace Dani. To se předtím marně snažily v těžkých bojích obsadit jednotky z brigády Jiftach. Dajanova jednotka, v souladu s Baumovými radami, vrazila v noci do města na svých polopásech, džípech a jednom obrněném transportéru. Městem dvakrát projela sem a tam. To vše za neustálého střílení ze všech svých zbraní. Tím Dajanovi muži navodili v arabských obráncích dojem útoku několika brigád. Paniky a zmatku v arabských řadách využily jednotky brigády Jiftach, které město obsadily.
  Zdroje:
  BROŽ, Ivan: Arabsko-izraelské války 1948-1973, Epocha, Praha 2005.
  www.globalsecurity.org
  http://www.mahal-idf-volunteers.org
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/71144#250544Verze : 0
  MOD