USA - W60

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

USA - W60

  Avatar
  W60  Takticko-Technická Data


  Rozměry
  - délka : 508 mm
  - průměr : 330,2 mm


  Hmotnost
  - 52,2-68 kg


  Mohutnost
  -


  Počet hlavic
  - objednaných : 0 (ZRUŠENO)


  Nosič
  - řízené střely protivzdušné obrany : RIM-50 Typhon LR (Bendix SAM-N-8)  Historie
  Bojová jaderná hlavice W60 byla vyvíjena v laboratořích LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory). Výzkum začal na počátku 60. let 20. století a zrušen, společně se svým nosičem, v prosinci 1963.


  Popis
  Pravděpodobně se jednalo o termonukleární dvoufázovou zbraň 2. generace nebo 3. generace. W60 se skládala z menší implozivní (stěpné) hlavice, která zde funguje jako roznětka a je složena z vysoce-explozivní výbušniny (plastické výbušniny založené na trhavině HMX nebo TATB) a štěpného materiálu (uranu či plutonia). Tato roznětka při výbuchu iniciuje izotopy vodíku deuterium a tritium (jehož zdrojem je 95% lithium). Aby nedošlo k předčasnému spuštění reakce už v počátku, je mezi štěpnou náloží a izotopy vodíku uranový štít. Naopak neutronový odrážeč (beryllium) a plutoniové jádro ve středu "fúzní náplně" (deuterium & tritium) pomáhají rozšířit reakci. Mohutnost hlavice W60 byla velmi nízká.
  Zbraň byla patrně konstruována pro výbuch ve vzduchu a to za pomocí radiolokátoru.
  Bojovou termonukleární hlavicí W60 měly být vybaveny řízené střely protivzdušné obrany odpalované z lodí RIM-50 Typhon LR (dříve označované jako Bendix SAM-N-8). Program Typhon byl však zrušen a s ním i hlavice W60.
  Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://nuclearweaponarchive.org/ ; http://www.wikipedia.org/ ; http://www.globalsecurity.org/ ; http://www.atomicarchive.com/ ;
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/71852#253093Verze : 0
  MOD