Adam, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Adam, František

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Adam Adam
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:

    František Adam
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    kapitán captain
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    04.10.1915 Rožňava /
    04.10.1915 Rožňava /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    13.04.1992 Rožňava /
    13.04.1992 Rožňava /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 8. baterie 6. dělostřeleckého pluku 4. československé samostatné brigády


    Commander 8th 6th Battery 4th Artillery Regiment Czechoslovak independent brigade
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945,
    Avis Praha - máj 2005
    http://www.vhu.sk/data/files/568.pdf
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72104#333086Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Adam Adam
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Adam
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1921-DD.MM.1925 Ľudová škola Rožňava
    DD.MM.1925-DD.MM.1933 Reálne gymnázium Rožňava
    DD.MM.1921-DD.MM.1925 Elementary School Roznava
    DD.MM.1925-DD.MM.1933 Secondary School Roznava
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1933-DD.MM.1935 Škola na výchovu dôstojníkov pechoty v zálohe Košice
    DD.MM.1936-DD.MM.1937 Vojenská Akademie Hranice
    DD.MM.1933-DD.MM.1935 Infantry Reserve Officers School Kosice
    DD.MM.1936-DD.MM.1937 Military Academy Hranice
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.1937 poručík pechoty
    01.01.1940 nadporučík pechoty
    01.10.1940 nadporučík útočnej vozby
    01.10.1943 stotník útočnej vozby
    16.04.1945 kapitán útočnej vozby
    DD.MM.RRRR štábny kapitán
    DD.MM.RRRR major
    DD.MM.RRRR podplukovník
    17.07.1954 plukovník delostrelectva
    DD.MM.1937 Lieutenant
    01.01.1940 First Lieutenant
    01.10.1940 First Lieutenant
    01.10.1943 Captain
    16.04.1945 Captain
    DD.MM.RRRR Staff Captain
    DD.MM.RRRR Major
    DD.MM.RRRR Lieutenant Colonel
    17.07.1954 Colonel
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    05.03.1942-DD.05.1942 Velitel : Rota kanónů proti útočné vozbě 4
    DD.05.1942-DD.06.1942 Velitel : Štábní rota pluku útočné vozby
    01.07.1944-30.08.1944 Velitel : Prapor kanónů proti útočné vozbě II
    DD.05.1965-DD.12.1970 Velitel : Okresná vojenská správa Rimavská Sobota
    DD.MM.RRRR-01.07.1944 Velitel : Štábní rota pluku útočné vozby
    01.01.1943-DD.MM.RRRR Velitel : Rota kanónů proti útočné vozbě 6
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitel : Dělostřelecký pluk 11


    DD.10.1940-05.03.1942 Velitel : Rota 5 Pluk útočné vozby
    30.08.1944-21.09.1944 partizánska brigáda Čapajev
    21.09.1944-25.10.1944 Velitel : improvizovaný pancierový vlak č. 1 „Gen. M. R. Štefánik"
    25.10.1944-16.04.1945 člen partizánskej skupiny "Za slobodu Slovanov"
    05.03.1942-DD.05.1942 Commander : 4th Anti-Armour Company
    DD.05.1942-DD.06.1942 Commander : Staff Company of Armoured Regiment
    01.01.1943-DD.MM.RRRR Commander : 6th Anti-Armour Company
    01.07.1944-30.08.1944 Commander : 2nd Anti-Armoured Battalion
    DD.05.1965-DD.12.1970 Commander : District Military Command Rimavská Sobota
    DD.MM.RRRR-01.07.1944 Commander : Staff Company of Armoured Regiment
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Commander : 11th Artillery Regiment


    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1939
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    -


    DD.MM.1941
    Medaile Za hrdinstvo 3. stupně
    Bravery medal - 3rd Class
    Medaila Za hrdinstvo 3.stupňa
    se štítkem "Za zásluhy" / with clasp "Za zásluhy"


    DD.MM.1942
    Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
    Bravery medal - 2nd Class
    Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
    -


    DD.MM.1942
    Pamätný odznak Za ťaženie proti ZSSR - I. trieda
    Commemorative Badge for Campaign against the Soviet Union - Class I
    Pamätný odznak Za ťaženie proti ZSSR - I. trieda
    -


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1947
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.1955
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    The Medal of the Merits in the Defence of the Country
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    -


    DD.MM.1964
    Pamětní medaile Řádu Slovenského národního povstání
    Commemorative Medal of Order of Slovak National Uprising
    Pamätná medaila Radu Slovenského národného povstania
    -


    DD.MM.1969
    Řád rudé hvězdy
    The Order of the Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945, Avis Praha - máj 2005
    Cséfalvay, František a kolektív - Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945 ISBN 978–80–89523–27-6
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72104#529929Verze : 1
    MOD
    Avatar
    kapitán utočnej vozby František Adam
    (od 17. 7. 1954 plukovník)



    * 04. 10. 1915, Rožňava
    + 13. 04. 1992, Rožňava



    júl 1933 - začiatok vojenskej kariery - peší pluk 17 Trenčín
    február 1935 - ukončil ŠDPZ Košice - ppor. veliteľ pešej čaty v Jelšave (peší pluk 4)
    1937 - absolvoval VA v Hraniciach - por.
    1937 - peší pluk 47 Mladá Boleslav
    1938 - aut. oddiel 3. divizie v Prešove
    jún 1939 - premiestnený na vel. čaty (peší pluk 8) do Výcvikového strediska v Kamenici nad Cirochou
    júl 1939 - veliteľ Výcvikového strediska v Kamenici nad Cirochou
    december 1939 - veliteľ RDZ Michalovce
    1940 - veliteľ 5. roty KPÚV
    24. 6. 1941 - 5. 3. 1942 - východný front
    júl 1944 - veliteľ II. práporu KPÚV
    31. 8. 1944 - pridal sa k part. brigáde Čapajev (veliteľ tankových síl brigády)
    4. 9. 1944 - zahnal postupujúcich nemcov od Hermanoviec
    13. 9. 1944 - odišiel na povstalecké územie
    21. 9. 1944 - veliteľ improvizovaného pancierového vlaku č. 1 Štefánik
    po prechode do hôr - člen partizánskej skupiny "Za slobodu Slovákov"
    16. 4. 1945 - 1. čs armádny zbor
    apríl 1945 - vel. 8. bat 6. del. pluku 4. čs samostatnej brigády


    Po skončení vojny prešiel veliteľskými funkciami až do decembra 1970, kedy odišiel do dôchodku /posledná funkcia od 1965 náčelník OVS v Rimavskej Sobote/.




    Zdroj :
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    Klubert, Tomáš: Bojová činnosť nemeckého pancierového vlaku č. 62 na Slovensku, Historické rozhľady IV/2008
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72104#254362Verze : 0
    MOD