Adler, Štěpán

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Adler, Štěpán

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Adler Adler
    Jméno:
    Given Name:
    Štěpán Štěpán
    Jméno v originále:
    Original Name:

    Štěpán Adler
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    09.02.1896 Rajhrad /
    09.02.1896 Rajhrad /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    07.08.1942 Berlín /
    07.08.1942 Berlín /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    příslušník vedení odbojové organizace Obrana Národa member of the resistance organization defending the nation
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    popraven v Berlíně executed in Berlin
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha,
    VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945,
    Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72120#333455Verze : 0
    Avatar
    podplukovník gšt. Štěpán Adler

    (plukovník gšt. in memoriam 1946)


    * 09. 02. 1896, Rajhrad
    + 07. 08. 1942, Berlín


    2. 12. 1915 - odvedený v Znojme ako jednoročný dobrovolník,
    6. 12. 1915 - c. k. pevnostný delostrelecký pluk č.1 vo Viedni, kde absolvoval školu pre dôstojníkov delostrelectva v zálohe,
    15. 2. 1917 - 28. 10. 1918 - talianska fronta - veliteľ čaty mínometov u c. k. delostreleckého oddielu č. 9
    21. 11. 1918 - prihlásil sa ako poručík do čs. armády (dobrovolnický prápor Národného výboru v Židlochoviciach)
    do januára 1919 - služil v Olomouci,
    rok 1919 - slúžil u III. poľného práporu v Znojme, veliteľ čaty del. v Brne,
    12. 6. 1919 - 31. 1. 1920 - slúžil v Jozefove
    od 1. 8. 1919 - aktivovaný ako poručík delostrelectva z povolania
    do roku 1931 - prešiel rôznymi funkciami a absolvoval Válečnu školu
    31. 7. 1931 - preložený do skupiny dôstojníkov gšt.
    1. 1. 1934 - povýšený na majora
    1. 1. 1938 - povýšený na podplukovníka
    od 1939 zapojený v odboji ako príslušník štábu Ústredného vedenia ON
    7. 12. 1939 - zatknutý Gestapom v Prahe
    1939 - 1942 - väznený - na Pankráci, v Berlíne, v Gollnowe u Štetína a znova v Berlíne (Alt Moabit), Berlín-Plotzensee
    1941 - odsúdený na trest smrti za velezradu a spojenie sa s nepriateľom
    7. 8. 1942 - popravený


    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1939 in memoriam.




    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72120#254429Verze : 0
    MOD