Achimský, Ján

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Achimský, Ján

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Achimský Achimský
    Jméno:
    Given Name:
    Ján Ján
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ján Achimský
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    major major
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    24.06.1912 Príbovce /
    24.06.1912 Príbovce /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.02.1970 Rožňava /
    16.02.1970 Roznava /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel jednotky ve Slovenském Národním Povstání unit commander in the Slovak National Uprising
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    perzekuován komunisty persecuted communists
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha,
    VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945,
    Avis Praha - máj 2005
    www.oslobodenie.wbl.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72134#335334Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Achimský Achimský
    Jméno:
    Given Name:
    Ján Ján
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ján Achimský
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.10.1934-DD.MM.RRRR Škola dôstojníkov pechoty, Trenčín
    01.10.1934-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.08.1939 poručík
    01.01.1943 nadporučík
    DD.MM.1953 major
    01.08.1939 Lieutenant
    01.01.1943 1st Lieutenant
    DD.MM.1953 Major
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.09.1942-13.04.1943 Velitel : Četa lehkých tanků 1
    01.01.1943-30.08.1944 Velitel : Rota útočné vozby 2


    DD.MM.1934-DD.MM.RRRR Pěší pluk 16
    15.05.1940-05.09.1942 Prápor útočnej vozby
    10.02.1945-DD.MM.RRRR 1. československá samostatná tanková brigáda
    01.10.1945-DD.MM.RRRR veliteľ, II. tankový prapor, 24. tanková brigáda
    01.09.1942-13.04.1943 Commander : 1st Light Tank Platoon
    01.01.1943-30.08.1944 Commander : 2nd Armoured Company


    DD.MM.1934-DD.MM.RRRR 16th Infantry Regiment
    15.05.1940-05.09.1942 Prápor útočnej vozby
    10.02.1945-DD.MM.RRRR 1st Czechoslovak Independent Tank Brigade
    01.10.1945-DD.MM.RRRR veliteľ, II. tankový prapor, 24. tanková brigáda
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1939
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    -


    DD.MM.1943
    Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
    Bravery medal - 2nd Class
    Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    a


    DD.MM.RRRR
    Pamětní medaile Řádu Slovenského národního povstání
    Commemorative Medal of Order of Slovak National Uprising
    Pamätná medaila Radu Slovenského národného povstania
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha,
    VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945,
    Avis Praha - máj 2005
    www.oslobodenie.wbl.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72134#520584Verze : 0
    MOD
    Avatar
    nadporučík Ján Achimský


    (major 1953)


    * 24.06.1912, Príbovce
    + 16.02.1970, Rožňava


    01.10.1934 - prezentovaný peší pluk 16 v Trenčíne, kde absolvoval Školu na dôstojníkov pechoty,
    01.08.1939 - aktivovaný a povýšený na poručíka pechoty - slúžil v Michalovciach,
    15.05.1940 - premiestnený k práporu útočnej vozby v Turčianskom Sv. Martine,
    16.08.1940 - veliteľ čaty tankov,
    06.09.1942 - 13.04.1943 - východný front,
    01.01.1943 - povýšený na nadporučíka, veleiteľ tankovej roty,
    od polovice 1944 - jeho je rota súčasťou PÚV Východoslovenskej armády,
    Po príchode na východné slovensko nadviazal kontakty s partizánmi v okoli Vranova nad Topľov a Giraltoviec,
    29.08.1944 - po vyslaní na potlačenie partizánov sa pridal s celou jednotkou k povstalcom v Levočskej posádke,
    31.08.1944 - podieľal sa na zastavení Nemcov pri Spišskej Sobote, bojoval aj v Poprade -Kvetnici, kde boli Nemci odrazený,
    02. - 03.09.1944 - nočným bojom úspešne kryl ústup povstalcov, sám sa s jednotkou dostal do obkľučenia, z ktorého sa mu podarilo prebiť,
    05.09.1944 - sa zúčastnil úspešného útoku na Telgárt,
    21.09.1944 - nasadený pri Hranovnici a Dobrej Nive, pôsobil na obrannom úseku Plesnivec,
    20.10.1944 - 28.10.1944 - veliteľ 2. tankovej roty,
    28.10.1944 - odchádza do hôr - vojensko-partizánska jednotka Martin, 1. čs partizánska brigáda J. V. Stalina,
    10.02.1945 - prezentovaný v Poprade a pridelený k 1. čs samostatnej tankovej brigáde v ZSSR,
    23.03.1945 - pobočník veliteľa brigády,
    Pri Zorrau (Poľsko) zranený,
    12.04.1945 - pridelený do čs. náhradného pluku,
    Po vojne - veliteľ tankovej roty, veliteľ náhradného práporu, dôstojník na tankovej brigáde,
    od 01.10.1945 - veliteľ II. tankového práporu 24. tankovej brigády v Martine,
    apríl 1949 - bol u tankovej brigády v Strašiciach,
    október 1949 - návrat do Martina,
    apríl 1950 - Plzeň,
    roku 1953 - preradený do zálohy,


    Vyznamenania:
    - Československý vojnový kríž 1939 (2x)
    - Rad Slovenského národného povstania I. tr.
    - čs. medaila Za chrabrosť pred nepriateľom,
    - Československá vojenská medaila Za zásluhy I. st.,
    - Pamätná medaila Rádu SNP,
    - Pamätná medaila 1939,
    - medal Za pobedu nad Germanijej


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72134#254481Verze : 1
    MOD