Ambrož, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Ambrož, František

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Ambrož Ambrož
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Ambrož
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    05.11.1892 Uhřice /
    05.11.1892 Uhřice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    01.10.1941 Praha /
    01.10.1941 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.letadla.biz/foto-ambroz-frantisek.htm
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72137#384480Verze : 0
    MOD
    Avatar
    podplukovník gšt. František Ambrož
    (plukovník gšt. in memoriam)

    * 5. 11. 1892 Uhřice
    + 1. 10. 1941 Praha


    14. 3. 1913 - Odvedený v Prahe,
    1. 10. 1913 - Prezentovaný ako jednoročný dobrovolník (c. k. zeměbranecký pluk č. 26 v Štýrskom Hradci),
    1913-1914 - škola na výchovu dôstojníkov v zálohe,
    od 16. 8. 1914 - služba na ruskom fronte - veliteľ družstva,
    od 19. 12. 1914 - služba na ruskom fronte - veliteľ čaty,
    29. 1. 1915 - zranený,
    30. 1. - 30. 4. 1915 - nemocnica v Miškovci a Mariboru,
    29. 5. 1915 - 14. 7. 1915 - služba u Mariboru,
    od 15. 7. 1915 - talianská fronta,
    1. 9. 1915 - povýšený na poručíka,
    február 1916 - veliteľ roty,
    február 1916 - 11. 5. 1916 - zázemie,
    od 12. 5. 1916 - talianská fronta,
    1. 11. 1917 - povýšený na nadporučíka,
    1. 10. 1918 - odchod z Mariboru do Prahy,
    29. 10. 1918 - prihlásený k činnej službe v čs armáde,
    1. 7. 1919 - rozhodol sa pre službu vojaka z povolania (veliteľ čaty v Olomouci),
    7. 7. 1919 - 13. 9. 1919 - pohraničná služba na Slovensku,
    1919 - 1921 - pohraničná služba na severnej Morave,
    1. 11. 1921 - povyšený na kapitána,
    od 20. 4. 1925 - študoval na Válečnej škole v Prahe,
    1925 - 1935 - rôzne vojenské funkcie,
    7. 11. 1930 - povýšený na majora,
    1. 7. 1935 - povýšený na podplukovníka,
    od 15. 7. 1936 - jednoročná prax v Juhoslávií,
    10. 8. 1939 - po vzniku protektorátu prevedený k Ministerstvu socialnej a zdravotnej správy,
    Okamžite sa zapojil do odboja posledne vykonával funkciu náčelníka štábu Zemského veliteľstva ON Čechy,
    21. 3. 1941 - zatknutý gestapom,
    1. 10. 1941 - odsúdený k trestu smrti a v ten istý deň aj zastrelený.

    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1939 in memoriam.

    Pomník padlím a popraveným absolventom VŠV pri MO ČR, Pamätná doska v kostole sv. Fabiána a Sebastiana v Prahe.



    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72137#254541Verze : 0
    MOD