Ábel, Vojtech

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Ábel, Vojtech

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Ábel Ábel
    Jméno:
    Given Name:
    Vojtech Vojtech
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vojtěch Ábel
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    podplukovník im memoriam Lieutenant Colonel In Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    09.02.1911 Piešťany /
    09.02.1911 Piešťany /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    01.06.1945 Mauthausen
    01.06.1945 Mauthausen
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Působil v různých velitelských funkcích povstalecké armády během Slovenského národního povstání
    -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    po potlačení povstání zajat,
    zemřel v koncentračním táboře Mauthausen


    -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha,
    VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945,
    Avis Praha - máj 2005,
    http://forum.valka.cz/topic/view/49341/


    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72143#329628Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vojtech Vojtech
    Jméno:
    Given Name:
    Ábel Ábel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vojtěch Ábel
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1929-DD.MM.1933 Priemyslová škola strojnícka Košice
    DD.MM.1929-DD.MM.1933 -
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1933-DD.MM.1933 Škola dôstojníkov v zálohe automobilových služieb
    DD.MM.1933-DD.MM.1934 Reserve Officer School of Automobile Services
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    05.01.1935 podporučík
    01.08.1936 poručík
    01.01.1940 nadporučík
    01.01.1942 stotník
    DD.MM.RRRR štábny kapitán in memoriam
    DD.MM.RRRR major in memoriam
    DD.MM.RRRR podplukovník in memoriam
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:


    31.08.1935-27.08.1937 Dělostrělecký pluk 9
    23.08.1937-02.05.1939 Zbrojný technický úrad
    02.05.1939-DD.MM.RRRR Hlavné vojenské veliteľstvo


    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1945
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Cséfalvay, František a kolektív - Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945 ISBN 978–80–89523–27-6
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72143#529995Verze : 0
    MOD
    Avatar
    kapitán Vojtech Ábel
    (podplukovník in memoriam)


    * 09. 02. 1911, Piešťany
    + 01. 06. 1945, (Mauthausen)


    17. 7. 1933 - vojenská prezenčná služba (automobilový prápor 3), následne Delostrelecká automobilná škola v posádke Čtyři dvory,
    1. 3. 1934 - prevelený do automobilovej roty 15 v Trenčíne,
    5. 1. 1935 - povýšený na podporučíka,
    31. 8. 1935 - pridelený delostrelecký pluk 9. T. G. Masaryka v Nitre,
    1. 10. 1935 - 30. 6. 1936 - kurz v zbrojnom učilišti, v Plzni
    1. 8. 1936 - povýšený na poručíka,
    23. 8. 1937 - pridelený do Zbrojného technického úraduv Plzni,


    Po vzniku Slovenského štátu prešiel do Bratislavy na funkciu prednostu distribučnej skupiny automobilového vojska na Hlavnom vojenskom veliteľstve v Bratislave,
    1. 1. 1940 - povýšený na nadporučíka,
    1. 1. 1942 - povýšený na stotníka,
    Pôsobil určitý čas aj na východnom fronte a spolupracoval s Nálepkom na kontaktoch s partizánmi,
    1944 - prevelený do Trenčianských Teplíc, kde sa zapojil do príprav na povstanie,
    30. 8. 1944 - odišiel na povstalecke územie,
    Postupne prešiel rôznými funkciami v povstaleckom vojsku, koncom októbra pri obrane Poľany padol do zajatia, z ktorého sa mu podarilo utiecť. Neskôr ho zatkla v Piešťanoch hliadka Hlinkovej gardy a odovzdala do rúk Nemcom. Väznený bol v Trenčíne a Bratislave,
    31. 3. 1945 - posledným transportom odvezený do Mauthausenu,


    Vyznamenania:
    Rad Slovenského národného povstania I. tr. in memoriam,
    Československý vojnový kríž 1939 in memoriam.


    Zdroj:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    http://forum.valka.cz/topic/view/49341/
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72143#254623Verze : 1
    MOD