Balík, Karel

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Balík, Karel

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Balík Balik
    Jméno:
    Given Name:
    Karel Karel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Karel Balík
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    -
    Hodnost:
    Rank:
    nadporučík Flight Lieutenant
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    25.10.1903 Plzeň /
    25.10.1903 Plzen /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    05.03.1946 Praha /
    05.03.1946 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72159#389466Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nadporučík, Flight Lieutenant Karel Balík


    * 25. 10. 1903 Plzeň
    + 05. 03. 1946 Praha


    Získal civilný pilotný diplom v Západočeskom aviatistickom klube Plzeň,
    06.06.1922 - dobrovolne narukoval k leteckému pluku 1 v Prahe-Kbely
    xx.03.1924 - ako desiatnik presunutý do leteckého učilištia v Chebe ako učiteľ lietania
    xx.02.1925 - 31. stíhacia letka leteckého pluku 3 - M. R. Štefánika v Nitre,
    06.06.1925 - odchádza do zálohy ako čatár
    1927-1939 - lietal ako kapitán u Československej leteckej spoločnosti
    do 1938 - absolvoval 3 cvičenia a mobilizáciu
    22.08.1939 - utiekol do Poľska
    25.08.1939 - prezentovaný v Krakov
    29.08.1939 - vstupil do zväzku poľského letectva
    04.09.1939 - príslušník prvej československej leteckej jednotky - letište Gora Pulawská pri Pulawe, neskôr padol do ruského zajatia
    24.10.1939-20.06.1940 - internovaný v Glinsku a v Orankách
    26.06.1940 - odplával z Odesy do Istambulu
    27.10.1940 - dorazil do Liverpolu
    11.11.1940 - prijatý do RAF ako zalietávaci a dopravný pilot
    03.12.1940 - pridelený k 4. FPP v Kemble
    15.03.1941 - premiestnený k sevisnej jednotke 9. MU v Cosfrde
    03.11.1941 - základňa RAF v Prestwicku, urobil 5 transalntlatických preletov
    05.04.1942 - prvý československý transatlantický prelet s medzipristánim v Grónsku spolu s Jozefom Hubáčkom a v Prestwicku pristáli 10. 04. 1942,
    18.12.1942 - premiestnený k 24. dopravnej peruti v Hendone kde bol s prestavkami až do konca vojny
    18.02.1943 -14. 03. 1943 - zásobovanie obľahnutej Malty
    01.03.1946 - nadporučík letectva v zálohe
    08.01.1946 - demobilizovaný a nastúpil ako kapitán u ČSA
    Pri zahajovaciom lete Praha - Paríž pri návrate narazil do nespravne označeného výkopu
    05.03. 1946 - zomiera v nemocnici Praha - Břevnov


    Vyznamenania: Československý vojnový kríž, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská medaila Za zásluhy I. st., Československá vojenská pamätná medaila so štítkom P-VB, Krzyź Waleczny, Air Force Cross, The 1939-1945 Star, Air Crew Europe Star with Atlantic Clasp, Atlantic Star, Defence Medal, War Medal.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72159#254717Verze : 0
    MOD