Beneš, Jindřich

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Beneš, Jindřich

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Beneš Benes
    Jméno:
    Given Name:
    Jindřich Jindrich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jindřich Beneš
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    -
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník in memoriam Colonel in memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    02.05.1919 Okrouhlička /
    02.05.1919 Okrouhlicka /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    14.12.1986 Telford
    14.12.1986 Telford
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72193#393247Verze : 0
    MOD
    Avatar
    plukovník in memoriam (Pilot Officer) Beneš Jindřich


    * 02. 05. 1919 Seidorf okres Německý Brod (dnes Okrouhlička okres Havlíčkuv Brod)
    + 14. 12. 1986 Telford, Veľká Británia.


    15. 06. 1939 - ušiel do Poľska - dobrovolník do čs. armády v Krakove,
    01. 08. 1939 - dorazil do Francúzka (Calais),
    21. 08. 1939 - cudzinecká légia,
    04. 09. 1939 - 1. peší pluk v Bossuet,
    06. 06. 1939 - odoslaný do Anglicka k 10. rote - základný výcvik,
    04. 11. - 04. 12. 1939 - poddôstojnícka škola,
    15. 12. 1939 - povýšený na slobodníka,
    10. 01. 1940 - prevelený k 7. rote 3. pešieho pluku - zástupca veliteľ družstva, učetný rotmajster,
    01. 05. 1940 - povýšený na desiatníka,
    30. 05. 1940 - na vlastnú žiadosť premiestený k leteckej skupine v Agde,
    07. 07. 1940 - priplával do Liverpoolu,
    04. 07. 1940 - prijatý k RAF v hodnosti AC2,
    09. 07. 1940 - príslušník 311. čs. bombardovacej peruti v Honingtone - funkcia palubný strelec,
    19. 08. 1940 - čatar,
    01. 02. 1941 - rotný,
    od 10. 02 - 07. 08. 1941 - 41 nočných bombových náletov,
    05.-06. 07. 1941 - sa vyznamenal pri odrazení stíhača ktorý zapálil jeho lietadlo požiar posádka uhasila a vrátila sa na základňu,
    07. 10. 1941 - bol premiestnený k 138. peruti pre zvláštne úlohy v Newmarkete,
    28. 12. 1941 - vracia sa späť k 311. peruti,
    01. 03. 1942 - povýšenie na F/Sgt. a odoslanie do pilotného výcviku,
    17. 03. 1942 - počiatočný pilotný výcvik 3. EFTS v Shellingtone,
    02. 09. 1942 - 31. EFTS v De Wintone (Kanada),
    29. 12. 1942 - 32. SFTS v Moosw Jaw, (Kanada),
    17. 04. 1943 - povýšený na W/O,
    31. 05. - 06. 09. 1943 - 31. GRS Charlettentown na ostrove princa Edvarda (Kanada),
    4. 10. - 24. 12. 1943 - 111. OTU v Nassau na Bahamských ostrovoch,
    09. 02. 1944 - vracia sa k 311. peruti v Beaulieu na liberátoroch - 17 protiponorkových letov ako druhý pilot,
    18. 09.-09. 12. 1944 - preškolenie ako veliteľ posádky u 111. OTU v Nassau na Bahamských ostrovoch,
    28. 10. 1944 - povýšený na rtm letectva v zálohe,
    22. 01. 1945 - vracia sa k 311. peruti v škótskom Taine,
    05. 05. 1945 - podarilo sa mu zneškodniť nemecku ponorku,
    22. 05. 1945 - povýšený na P/O - podporučík letectva v zálohe,
    03. 06. 1945 - vykonal posledný hliadkový let ad morom,
    20. 09. 1945 - vrátil sa do Československa,
    01. 02. 1946 - letecký pluk 24,
    01. 03. 1946 - povýšený na poručík letectva,
    09. 03. 1946 - povýšený na nadporučík letectva,
    10. 05. - 12. 07. 1946 - preškolenie na Mosquito 13. OTU Middeton-St. George vo Veľkej Británií,
    03. 08. 1946 - povýšený na kapitán letectva v zálohe,
    12. 04. 1947 - dôstojník letectva z povolania,
    01. 09. 1947 - povýšený na štábny kapitán letectva z povolania,
    15. 09. 1947 - pôsoby ako inštruktor,
    01. 05. 1949 - z politických dôvodov dovolenka,
    01. 11. 1949 - z politických dôvodov prepustený,
    potom pracoval ako vedúci pracovnej čaty v zberných surovinách,
    26. 01. 1950 - sa nu podarilo prekročiť hranice s Nemeckom a docestoval do Veľkej Británie,
    06. 07. 1950 v Československu degradovaný na vojaka,
    Vo Veľkej Británií nastúpil k RAF ako Sgr neskôr ako F/Srg pôsobil ako inštruktor v rôznych jednotkách,
    29. 08. 1991 - po rehabilitácií mimoriadne povýšený do hodnosti plukovník in memoriam.


    Vyznamenania:
    4x Československý vojnový kríž, 2x Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská medaila Za zásluhy I. stupňa, Československá vojenská pamätná medaila so štítkom F-VB, Distinguished Flying Cross, The 1939-1945 Star, Air Crew Europe Star, Atlantic Star, Defence Medal a War Medal.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72193#254884Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Consolidated Liberator GR Mk.VI (KG861, PP-L) z výzbroje československé 311. perutě RAF. 5. května 1945 s tímto letounem osádka W/O Jindřicha Beneše potopila ponorku U-3523. Podle německých pramenů k tomu došlo východně od přístavu Aarhus, asi 120 kilometrů jižně od místa, které udali čs. letci. Jednalo se o nový Typ XXI a z posádky nikdo nepřežil.




    Linked from : http://forum.valka.cz/topic/postview/527880
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72193#527885Verze : 0
    MOD