Benka-Rybár, Andrej

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Benka-Rybár, Andrej

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Benka-Rybár Benka-Rybar
    Jméno:
    Given Name:
    Andrej Andrej
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Andrej Benka-Rybár
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor vo výslužbe Major-General (Ret.)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    15.10.1915 Bardejov /
    15.10.1915 Bardejov /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    25.02.2002 Bratislava
    25.02.2002 Bratislava
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    František Cséfalvay a kol. - Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939 – 1945, VHÚ Bratislava, e-ISBN 978–80–89523–27-6
    Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72216#393545Verze : 2
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Benka-Rybár Benka-Rybar
    Jméno:
    Given Name:
    Andrej Andrej
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Andrej Benka-Rybár
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1925-DD.MM.1929 meštianska škola, Bardejov
    DD.MM.1930-DD.MM.1935 Vysoká hospodárska škola, Košice
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1950 Kurz veliteľov vojenských telies, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.02.1937 podporučík prezenčnej služby
    15.05.1939 poručík
    01.08.1940 nadporučík
    01.01.1943 stotník
    28.10.1944 štábny kapitán
    06.02.1947 major
    DD.MM.1954 podplukovník
    DD.MM.RRRR plukovník
    DD.MM.1961 záloha
    25.08.1994 generálmajor vo výslužbe
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.10.1940-01.03.1941 Velitel : Pěší rota 4/5
    26.06.1941-19.08.1941 Velitel : Pěší rota 4/1
    28.03.1942-01.01.1943 Velitel : Kulometná rota 8/101
    01.01.1943-07.06.1943 Velitel : Kulometná rota 8/101
    01.01.1951-30.04.1951 Velitel : 36. pěší pluk


    01.10.1935-DD.MM.RRRR vojak Pešieho pluku 45, Chust
    DD.01.1938-DD.MM.RRRR veliteľ čaty
    30.11.1939-DD.MM.RRRR veliteľ roty
    01.10.1940-DD.MM.RRRR veliteľ roty, Peší pluk 5
    DD.04.1941-DD.MM.RRRR veliteľ čaty, Peší pluk 1
    15.06.1941-DD.MM.RRRR veliteľ kanónovej batérie
    19.08.1941-DD.MM.RRRR veliteľ horskej kanónovej batérie
    24.11.1941-DD.MM.RRRR veliteľ kurzu na cvičenie záložníkov, Peší pluk 4
    07.02.1942-DD.MM.RRRR veliteľ 4. guľometnej roty a následne veliteľ kasárni
    07.06.1943-DD.MM.RRRR dočasný veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 1
    09.09.1944-10.10.1944 veliteľ 23. pešieho práporu, 3. taktická skupina
    DD.11.1944-08.05.1945 v nemeckom zajatí
    03.08.1945-DD.MM.RRRR veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 23
    30.09.1947-DD.MM.RRRR mobilizačný dôstojník Pešieho pluku 39
    01.06.1948-DD.MM.RRRR veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 39
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR veliteľ 36. pešieho pluku
    DD.MM.1952-DD.MM.1958 učiteľ na Vojenskej akadémii v Prahe
    DD.MM.1958-DD.MM.1961 pomocník náčelníka Oddelenia pre bojovú prípravu, Krajská vojenská správa
    01.10.1940-01.03.1941 Commander : 4th Infantry Company
    26.06.1941-19.08.1941 Commander : 4th Infantry Company
    28.03.1942-01.01.1943 Commander : 8th Machine Gun Company of the 101st Infantry Regiment
    01.01.1943-07.06.1943 Commander : 8th Machine Gun Company of the 101st Infantry Regiment
    01.01.1951-30.04.1951 Commander : 36th Infantry Regiment


    01.10.1935-DD.MM.RRRR vojak Pešieho pluku 45, Chust
    DD.01.1938-DD.MM.RRRR veliteľ čaty
    30.11.1939-DD.MM.RRRR veliteľ roty
    01.10.1940-DD.MM.RRRR veliteľ roty, Peší pluk 5
    DD.04.1941-DD.MM.RRRR veliteľ čaty, Peší pluk 1
    15.06.1941-DD.MM.RRRR veliteľ kanónovej batérie
    19.08.1941-DD.MM.RRRR veliteľ horskej kanónovej batérie
    24.11.1941-DD.MM.RRRR veliteľ kurzu na cvičenie záložníkov, Peší pluk 4
    07.02.1942-DD.MM.RRRR veliteľ 4. guľometnej roty a následne veliteľ kasárni
    07.06.1943-DD.MM.RRRR dočasný veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 1
    09.09.1944-10.10.1944 veliteľ 23. pešieho práporu, 3. taktická skupina
    DD.11.1944-08.05.1945 v nemeckom zajatí
    03.08.1945-DD.MM.RRRR veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 23
    30.09.1947-DD.MM.RRRR mobilizačný dôstojník Pešieho pluku 39
    01.06.1948-DD.MM.RRRR veliteľ Náhradného práporu, Peší pluk 39
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR veliteľ 36. pešieho pluku
    DD.MM.1952-DD.MM.1958 učiteľ na Vojenskej akadémii v Prahe
    DD.MM.1958-DD.MM.1961 pomocník náčelníka Oddelenia pre bojovú prípravu, Krajská vojenská správa
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1939
    Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
    Bravery medal - 2nd Class
    Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
    -


    DD.MM.1945
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    DD.MM.1946
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1946
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1946
    Řád Slovenského národního povstání II. třída
    Order of Slovak National Uprising 2nd class
    Rad Slovenského národného povstania II. trieda
    -


    DD.MM.1947
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -
    Poznámka:
    Note:
    niektoré zdroje uvádzajú tvar priezviska: Benko-Rybár -
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72216#467075Verze : 1
    MOD
    Avatar
    ďalšia fotografia:
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72216#537505Verze : 0
    MOD
    Avatar
    generálmajor Benka-Rybár Andrej


    1930-1935 - Študoval na Vysokej hospodárskej škole v Košiciach,
    01. 10. 1935 - Vojenská prezenčná služba ako ašpirant peší pluk 45 Rumunský,
    01. 02. 1937 - vymenovaný na podporučík,
    01. 10. 1937 - preložený do zálohy následne však dopbrovolne prijatý na ďalších 6 mesiacov,
    január 1938 - veliteľ čaty,
    01. 04. 1938 - predlžil záväzok o ďalších 6 mesiacov,
    01. 10. 1938 - podržaný v ďalšej službe na základe mobilizácie,
    16. 12. 1938 - prepustený do zálohy,
    Po vzniku Slovenského štátu znovu prijatý,
    15. 05. 1939 - preložený k dôstojníkom z povolania ako poručík,
    30. 11. 1939 - veliteľ roty ,
    01. 08. 1940 - povýšený na nadporučíka,
    01. 10. 1940 - premiestnený ako vel 4. roty pešieho pluku 5 v Levoči,
    01. 03. 1941 - vel štábnej roty pešieho pluku 1,
    15. 06. 1941 - veliteľ kanónovej batérie,
    26. 06. 1941 - východný front ako veliteľ 4. roty, peší pluk 1,
    19. 08. 1941 - návrat z východného frontu a veliteľ horskej kanónovej batérie, následne predseda správy budov v kasárňach na Mlynských Nivách v Bratislave,
    24. 11. 1941 - veliteľ kurzu na cvičenie záložnikov,
    07. 02. 1942 - veliteľ 4. guľometnej roty a následne veliteľ kasárni v Mlynských Nivách,
    07. 03. 1942 - opäť východný front k ZD,
    28. 03. 1942 - veliteľ 8. roty peší pluk 101,
    01. 01. 1943 - povýšený na stotníka pechoty,
    20. 02. 1943 - návrat na Slovensko a veliteľ 4. a veliteľ kasárni v Mlynských Nivách neskôr telovýchovný dôstojník pluku,
    07. 06. 1943 -dočastný veliteľ náhradného práporu pešieho pluku 1 a veliteľ posádky v Trnave kde sa zapája aj do ilegálneho odboja,
    Organizoval prechod posádky do SNP,
    09. 09. - 10. 10. 1944 - veliteľ práporu Dunaj III. TS 1. čs armády na Slovensku,
    Zúčastnil sa bojov v priestoroch Hronský Beňadik, Horné Hámre, Žarnovca, Hronská Dúbrava a Dobrá Niva,
    28. 10. 1944 - povýšený na štábneho kapitána,
    november 1944 - padol do nemeckého zajatia internovaný v tábore Lamsdorf,
    08. 05. 1945 - oslobodený,
    03. 08. 1945 - veliteľ náhradného práporu pešieho pluku 23 v trnave,
    06. 02. 1947 - povýšený na majora,
    30. 09. 1947 - mobilizačný dôstojník peší pluk 39,
    01. 06. 1948 - veliteľ náhradného práporu pešieho pluku 39,
    1950 - absolvoval kurz dôstojníkov vojenských telies v Prahe,
    1950-1952- zástupca veliteľa pluku neskôr veliteľ pluku v Šumperku,
    1952 - 1958 - učiteľ na VA v Prahe,
    1954 - povýšený na plukovníka,
    1958- 1961 - v Hradci Králove a Bratislave,
    1961 - v hodnosti plukovník preradený do zálohy,
    pri príležitosti 50. výročia SNP prezidentom vymenovaný za generálmajora.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72216#255036Verze : 0
    MOD