Berka, Tomáš

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Berka, Tomáš

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Berka Berka
    Jméno:
    Given Name:
    Tomáš Tomas
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Tomáš Berka
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    -
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    16.02.1896 Praha /
    16.02.1896 Prague /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    15.10.1943 Drážďany /
    15.10.1943 Dresden /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72233#393931Verze : 0
    MOD
    Avatar
    plukovník gšt. in memoriam Tomáš Berka


    * 16. 02. 1896 Praha,
    + 15. 10. 1943 Drážďany Nemecko.



    15. 03. 1915 - odvedený k službe v Rakúsko-Uhorskej armáde,
    01. 05. 1915 - nastúpil ako jednročný dobrovolník prezenčnú službu v mysliveckom prápore č. 4 v Braunau am Inn,
    Absolvoval školu dôstojníkov pechoty v zálohe v Pezinku,
    01. 11. 1915 - ako veliteľ družstva odchádza s útvarom na ruskú frontu,
    07. 06. 1916 - blízko mesta Luck padol do zajatia,
    07. 06. 1916-01. 08. 1917 -v ruskom zajatí,
    02. 08. 1917 - vstúpil do čs. légie,
    02. 08. - 12. 09. 1917 - dôstojnícky kurz v Borispole,
    13. 09. 1917 - 27. 07. 1920 - 7. čs. strelecký pluk - veliteľ čaty, podieľal sa narôznych bojových akciách a na obrane transibírskej magistrály,
    28. 07. 1920 - sa vrátil do Československa ako nadporučík légií,
    28. 07. - 03. 12. 1920 - veliteľ roty v pešom pluku 7 v Nitre a Leviciach,
    04. 12. 1920 - peší pluk 28 v Prahe - veliteľ roty, veliteľ poddôstojníckej školy,
    21. 07. 1923 - povýšený na štábneho kapitána,
    1924 - ekvitačný kurz v Prahe,
    1927 - automobilový kurz,
    30. 10. 1927 - 30. 09. 1930 - Vysoká škola vojnová v Prahe,
    01. 10. 1930 - 29. 09. 1931- prednosta 4. oddelenia 6. pešej divízie v Brne,
    01. 01. 1931 - major gšt. - generálného štábu,
    30. 09. 1931 - 16. 04. 1939 - Ministerstvo národnej obrany,
    17. 04. 1939 - príslušník MNO v likvidácií a v tejto funkcií sa zapája do odboja,
    21. -22. 12. 1939 - sa ho pokusilo zadržat gestapo odvtedy je v ilegalite,
    v ilegalite a na úteku pred gestapom bol 905 dní,
    07. 07. 1942 - ho zadržal gestapo v Plzni,
    väznený bol v Plzni, na Pankráci, v Budyšíne a v Drážďanoch,
    27. 08. 1943 - odsúdeny za prípravu velezrady na smrť,
    15. 10. 1943 - popravený,
    1947 - povyšený in memoriam na podplukovníka,


    Pamätníky : Pomník padlím a popraveným absolventom VŠV, Pamätná tabuľa na generálnom štábe AČR.


    Vyznamenania:
    2x Československý vojnový kríž 1939, Československý rád Sokol s mečmi, Československá revolučna medaila, Česoslovenská medaila víťazstva.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72233#255100Verze : 0
    MOD