Berounský, Josef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Berounský, Josef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Berounský Berounský
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Berounský
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    brigádní generál in memoriam Brigade General in Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    31.08.1895 Slaný /
    31.08.1895 Slaný /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    30.04.1942 Barentsovo moře
    30.04.1942 Barents Sea
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob 72238
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72238#428947Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Berounský Berounský
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Berounský
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1914 maturita na gymnáziu v Sumách, Charkovská gubernie
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR čtyři semestry na právnické fakultě charkovské university
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1914
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1928-DD.MM.1928 kurs pro velitele oddílů
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1936 kurs velitelů vojskových těles
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1937 kurs pro vyšší velitele
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR pozorovatelský, pilotní a stíhací výcvik
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    04.07.1919 poručík
    20.08.1919 nadporučík
    20.11.1920 kapitán
    23.12.1924 štábní kapitán
    31.12.1928 major
    26.03.1931 podplukovník
    26.12.1936 plukovník letectva
    26.10.1946 brigádní generál in memoriam
    04.07.1919 Lieutenant
    20.08.1919 1st Lieutenant
    20.11.1920 Captain
    23.12.1924 Staff Captain
    31.12.1928 Major
    26.03.1931 Lieutenant Colonel
    26.12.1936 Air Force Colonel
    26.10.1946 Brigade General in memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.10.1924-DD.12.1924 Velitel : Školní letka
    DD.12.1924-DD.08.1925 Velitel : Školní letka
    15.09.1928-20.12.1928 Velitel : III. peruť leteckého pluku 1
    20.12.1928-09.07.1929 Velitel : III. peruť leteckého pluku 1
    31.08.1929-15.09.1929 Velitel : III. peruť leteckého pluku 1
    00.11.1932-00.09.1933 Velitel : III/1. oddělení /letecké/
    01.03.1934-30.09.1935 Velitel : Letecký pluk 4
    03.02.1936-26.12.1936 Velitel : Letecký pluk 4
    26.12.1936-01.12.1937 Velitel : Letecký pluk 4
    04.05.1938-24.09.1938 Velitel : Letecký pluk 4
    24.09.1938-28.09.1938 Velitel : Letecký pluk 4
    28.09.1938-22.10.1938 Velitel : Skupina bojového letectva I. armády
    28.10.1938-05.11.1938 Velitel : Skupina stíhacího letectva III. armády
    20.10.1938-18.11.1938 Velitel : Letecký pluk 4


    DD.MM.1916-DD.MM.1918 2. československý střelecký pluk
    DD.MM.1918-DD.MM.1918 2. československý pěší pluk
    DD.MM.1918-DD.MM.1920 2. československý střelecký pluk
    31.10.1920-DD.MM.1922 Pěší pluk 28
    01.10.1922-DD.MM.1922 Pěší pluk 46
    15.11.1922-DD.MM.1923 Vzduchoplavecké učiliště
    01.06.1923-01.10.1924 Letecká rota 6
    01.10.1924-DD.MM.RRRR Vzduchoplavecké učiliště
    DD.08.1928-15.09.1929 Letecká peruť III/1 - velitel
    15.09.1929-31.12.1933 III. (letecký) odbor Ministerstvo národní obrany
    31.12.1933-DD.MM.1938 Letecký pluk 4 - velitel
    28.09.1938-22.10.1938 Skupina bojového letectva I. armády - velitel
    15.11.1938-DD.MM.1939 Ministerstvo národní obrany
    DD.MM.1939-21.11.1939 letecká skupina při Československé vojenské kanceláři - přednosta
    21.11.1939-15.12.1939 III. (letecký) odbor Československé vojenské správy - přednosta
    15.12.1939-01.04.1940 III. (letecký) odbor Československé vojenské správy - zástupce přednosty
    23.07.1940-DD.12.1940 Československé letecké depo - velitel
    DD.12.1940-DD.MM.1941 3. skupina RAF - styčný důstojník
    DD.09.1941-DD.MM.1942 Československá vojenská mise v SSSR
    DD.10.1924-DD.12.1924 Commander : School Flight
    DD.12.1924-DD.08.1925 Commander : School Flight
    15.09.1928-20.12.1928 Commander : 3rd Air Squadron of the 1st Air Regiment
    20.12.1928-09.07.1929 Commander : 3rd Air Squadron of the 1st Air Regiment
    31.08.1929-15.09.1929 Commander : 3rd Air Squadron of the 1st Air Regiment
    00.11.1932-00.09.1933 Commander : 1st Section /Air/ of the 3rd Department
    01.03.1934-30.09.1935 Commander : 4th Air Regiment
    03.02.1936-26.12.1936 Commander : 4th Air Regiment
    26.12.1936-01.12.1937 Commander : 4th Air Regiment
    04.05.1938-24.09.1938 Commander : 4th Air Regiment
    24.09.1938-28.09.1938 Commander : 4th Air Regiment
    28.09.1938-22.10.1938 Commander : 1st Army Battle Air Group
    20.10.1938-18.11.1938 Commander : 4th Air Regiment
    28.10.1938-05.11.1938 Commander : 3rd Army Fighter Air Group


    DD.MM.1916-DD.MM.1920 2nd Czechoslovak Rifle Regiment
    DD.MM.1918-DD.MM.1918 2nd Czechoslovak Infantry Regiment
    DD.MM.1918-DD.MM.1920 2nd Czechoslovak Rifle Regiment
    31.10.1920-DD.MM.1922 28th Infantry Regiment
    01.10.1922-DD.MM.1922 46th Infantry Regiment
    15.11.1922-DD.MM.1923
    01.06.1923-01.10.1924 6th Air Company
    01.10.1924-DD.MM.1928
    DD.08.1928-15.09.1929 3rd Air Squadron of the 1st Air Regiment - velitel
    15.09.1929-31.12.1933 Ministry of National Defense
    31.12.1933-DD.MM.1938 4th Air Regiment - Commander
    28.09.1938-22.10.1938 1st Army Battle Air Group - Commander
    15.11.1938-DD.MM.1939 Ministry of National Defense
    DD.MM.1939-21.11.1939
    21.11.1939-15.12.1939
    15.12.1939-01.04.1940
    23.07.1940-DD.12.1940 Czechoslovak Depot - Commander
    DD.12.1940-DD.MM.1941 No. 3 Group RAF - Liaison Officer
    DD.09.1941-DD.MM.1942
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    21.06.1941
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    31.08.1942
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam


    DD.MM.RRRR
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.RRRR
    Řád Rumunské hvězdy 4. třída
    Order of Star of Romania 4th Class
    Ordinul Steaua României Ofițer
    -
    Svobodná Francie [1940-1944] / Free France [1940-1944]

    DD.MM.RRRR
    Válečný kříž 1939-1945
    Cross of War
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítka Francie, Velká Británie a SSSR / with France, Great Britain and USSR clasps


    DD.MM.RRRR
    Řád Britského Impéria 4. třída
    Order of British Empire OBE
    Order of British Empire OBE
    -


    DD.MM.RRRR
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    MM.DD.RRRR
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -
    Poznámka:
    Note:
    ev. číslo v RAF - 86313
    hodnost v RAF - Group Captain
    RAF No. - 86313
    RAF Rank - Group Captain
    Zdroje:
    Sources:
    Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    http://www.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72238#454677Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Berounský, Josef
    brigádny generál in memoriam (Group Captain)


    * 31.08.1895 Slaný
    + 30.04.1942 Barensové more, 300 km severne od Murmanska


    Mladosť prežil v cárskom Rusku
    10.08.1916 - dobrovoľný odvod a vstup do československých légií v Rusku, zaradený do 2. čs. streleckého pluku - poddôstojnícka škola a dôstojnícky kurz, zúčastnil sa bitky u Zborova a bojov na transibírskej magistrále
    14.07. a 25.08.1918 - zranený v bojoch
    04.07.1919 - povýšený na poručíka
    20.08.1919 - povýšený na nadporučíka
    01.05.1920 - vracia sa do Československa
    01.05.1920 - veliteľ roty v Terezíne
    31. 10. 1920 - preložený do Prahy k Pešiemu pluku 28
    24.11.1920 - povýšený na kapitána
    1920 - kurz v Opave
    1921 - ekvitačná škola pechoty v Karlíne
    Stal sa armádnym majstrom v šerme šabľou a fleretom
    01.10.1922 - preložený k Pešiemu pluku 46 v Chomutove
    15.11.1922 - na vlastnú žiadosť preložený vo Vzduchoplaveckom učilišti v Chebe, kde neskôr absolvoval kurz leteckého pozorovateľa
    01.06.1923 - prevelený na letisko Vajnory pri Bratislave k Leteckému pluku 3 - 6. pozorovacia rota
    01.01.1924 - preradený do kategórie dôstojníkov letectva
    01.10.1924 - veliteľ Školnej letky v Chebe, kde následne absolvoval aj pilotný výcvik
    23.12.1924 - povýšený na štábneho kapitána
    01.09.1925 - veliteľ Školy pre odborný dorast letectva v Prostejove
    05.07.-27.08.1926 - stíhací výcvik
    leto 1928 - veliteľsky kurz v Prahe
    august 1928 - veliteľ III. perute Leteckého pluku 1 v Chebe
    31.12.1928 - povyšený na majora
    leto 1929 - stáž vo Francúzsku
    15.09.1929 - Ministerstvo národnej obrany v Prahe
    26.03.1931 - povýšený na podplukovníka
    31.12.1933 - veliteľ Leteckého pluku 4
    1936 - kurz vojskových veliteľov
    1937 - kurz vyšších veliteľov a povyšenie na plukovníka
    počas mobilizácie - veliteľ Skupiny bojového letectva 1. armády
    15.11.1938 - pridelený na Ministerstvo národnej obrany, po vzniku Protektorátu z rodinov odišiel do exilu
    02.10.1939 - prednosta leteckého odboru Československej vojenskej kancelárie / Československej vojenskej správy
    21.12.1939-01.04.1940 - zástupca prednosty leteckého odboru Československej vojenskej správy
    23.07.1940 - velí čs. leteckému depu (náhradná a výcviková jednotka) v Cosforde
    december 1940 - čs. styčný dôstojník pri 3. skupiny Bomber Command v hodnosti Group Captain
    Niekoľkokrát sa zúčastnil bojových letov vo funkcii palubného strelca,
    18.07.1941 - vyslaný ako diplomat do ZSSR
    02.09.1941 - dorazil do Moskvy
    27.09.1941 - rozhodol sa pre návrat do Británie
    jar 1942 - vyplával z Murmanska do Veľkej Británie
    30.04.1942 - bol krížnik HMS Edinburg torpedovaný nemeckou ponorkou a potopený, zahynul vo svojej kajute
    26.10.1946 - in memoriam povyšený na brigádneho generála.


    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1918, Československý vojnový kríž 1939, Československá revolučná medaila, Medzispojenecká medaila víťazstva, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská medaila Za zásluhy I.st., Československá vojenská pamätná medaila so štítkom F-VB, Croix de Guerre, Légion ď Honneur au grade de Chevalier, Ordinul Steaua Romániei cu spade in gradul de Ofiter, Commander of the Order of the British Empire, War Medal.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72238#255111Verze : 0
    MOD