Bielik, Ernest

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bielik, Ernest

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bielik Bielik
    Jméno:
    Given Name:
    Ernest Ernest
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ernest Bielik
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor vo výslužbe Major-General (Ret.)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    18.06.1917 Topoľčianky /
    18.06.1917 Topolcianky /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    15.06.1995 Bratislava
    15.06.1995 Bratislava
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    veliteľ partizánskej brigády Jánošík (1944-RRRR) -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    František Cséfalvay a kol. - Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939 – 1945, VHÚ Bratislava, e-ISBN 978–80–89523–27-6
    http://www.jpm.sk/CB/barety_81.pdf
    brezno.dnes24.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72276#395200Verze : 2
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bielik Bielik
    Jméno:
    Given Name:
    Ernest Ernest
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ernest Bielik
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:


    Vojenské vzdělání:
    Military Education:


    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    20.09.1944 podporučík
    21.01.1945 poručík
    DD.MM.1946 záloha
    01.11.1946 nadporučík v zálohe
    DD.MM.1947 kapitán v zálohe
    16.04.1955 major v zálohe
    15.08.1969 plukovník v zálohe
    01.05.1995 generálmajor vo výslužbe

    Průběh vojenské služby:
    Military Career:


    01.12.1940-DD.MM.RRRR príslušník Delostreleckého pluku 11
    05.07.1943-DD.MM.RRRR príslušník 1. československej samostatnej brigády
    10.09.1944-DD.MM.RRRR veliteľ partizánskej brigády Jánošík



    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1944
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    so štítkom "SSSR"


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1945
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1945
    Řád rudého praporu /1943-1991/
    Order of the Red Banner /1943-1991/
    Орден Красного Знамени
    -


    DD.MM.1945
    Medaile Partyzánu Vlastenecké války - 1. stupeň
    Partisan Medal 1st class
    Медаль Партизану Отечественной войны I степени
    -


    DD.MM.1946
    Řád Za národní zásluhy se stříbrnými paprsky (2. st.)
    Order of National Merit with Silver Rays (II. Class)
    Orden zasluge za narod sa srebrnim zracima
    -


    DD.MM.1946
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1946
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.1947
    Odznak Československého partyzána
    Decoration of Czechoslovak Partisan
    Odznak Československého partyzána
    -


    DD.MM.1956
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1964
    Řád rudé hvězdy
    The Order of the Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -


    DD.MM.1977
    Řád práce
    The Order of the Labour
    Řád práce
    -


    31.08.1996
    Řád Ľudovíta Štúra II. třídy
    Order of Ludovit Stur 2nd Class
    Rad Ľudovíta Štúra II. triedy
    in memoriam
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    -
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72276#414343Verze : 1
    MOD
    Avatar
    ďalšie fotografie:
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72276#537507Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Generálmajor Bielik Ernest


    * 18. 06. 1917 Topoľčianky, okres Zlaté Moravce,
    + 15. 06. 1995 Bratislava.


    20. 04. 1938 - odvedený,
    01. 10. 1938 - narukoval spojovacia batéria - delostrelecký pluk 109 v Bratislave,
    01. 03. 1939 - absolvoval poddôstojnícku školu,
    20. 05. 1939 - preložený - delostrelecký pluk 52 Liptovský Svätý Mikuláš, neskôr delostrelecký pluk 11 Hlohovec,
    30. 09. 1940 - prepustený do civilu,
    09. 11. 1940 - poddôstojník z povolania,
    15. 11. 1940 - povýšený na čatníka,
    01. 12. 1940 - delostrelecký pluk 11 v Žiline,
    29. 06. 1941 - 25. 04. 1942 - na východnej fronte autoreferen batérie u delostreleckého pluku 51 v Minsku,
    Potom sa vrátil na Slovensko k delostreleckému pluku 11 v Žiline,
    06. 09. 1942 - znovu na východnom fronte,
    05. 02. 1943 - ušiel od batérie do Krasnodaru,
    12. 02. 1943 - zajatý červenou armádou,
    do 05. 07. 1943 - v zajateckých táboroch v Krasnodare, Georgijevsku a pri Moskve,
    05. 07. 1943 - vstúpil do 1. čs. samostatnej brigády v ZSSR, absolvoval dôstojnícky kurz a zastaval funkciu veliteľ batérie a zúčastnil sa bojov o Kyjev,
    24. 10. 1943 - povyšený na rotného,
    15. 12. 1943 - zaradeny do oddielu Zvláštnych úloh v Buzuluku, kde absolvoval rádiotelegrafický a zameriacací kurz,
    06. 01. 1944 - v Jefremove absolvoval kurz inštruktorov paradesantnej služby,
    Neskôr v Sadagure špeciálny rádiovy a mínersky kurz,
    Neskôr pridelený dopartizánskej školy UŠPH,
    02. 08. 1944 - veliteľ 8 -člennej partizánskej skupiny,
    06. 08. 1944 - vysadený nad Slovenskom - Latiborská hoľa,
    koniec augusta 1944 - oddiel má vyše 300 členov,
    26. 08. 1944 - oslobodili politických väzňov v Ružomberku,
    27. 08. 1944 - v spolupráci s miestnov posádkov obsadili Ružomberok,
    28. 08. 1944 - vstupili do Liptovského Mikuláša,
    30. 08. 1944 - vstupujú do Banskej Bystrice,
    10. 09. 1944 - na základe rozkazu UŠPH vzniká brigáda Jánošík ktorej je veliteľom,
    20. 09. 1944 - povýšený na podporučíka,
    21. 01. 1945 - povýšený na poručíka,
    31. 08. 1945 - styčný dôstojník pre partizánske veci 4. vojenskej oblasti,
    1946 - prepustený do zálohy,
    01. 06. 1946 - 01. 10. 1950 - národný správca firmy Hubert v Bratislave,
    01. 11. 1946 - povýšený na nadporučíka v zálohe,
    1947 - povýšený na kapitána v zálohe,
    01. 10. 1050 - 01. 03. 1953 - vedúci závodu,
    do 11. 01. 1954 - pracoval v potravinárskom priemysle,
    Neskôr pracoval v rôznych podnikoch,
    16. 04. 1955 - povyšený na majora v zálohe,
    1958 - odsúdený na 10 rokov väzenia, predčastne prepustený,
    1961 - riaditeľ Vinárskych závodov Bratislava - Rača,
    1967 - absolvoval vysokú ekonomickú školu,
    od 1968 - poslanec Slovenskej národnej rady,
    1968 - 1970 - aj poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia,
    15. 08. 1969 - povyšený na plukovníka v zálohe,
    po roku 1989 - povýšený na generálmajora v zálohe,


    Vyznamenania:
    Československá vojenská pamätná medaila so štítkom ZSSR, Orden krasnoe znamia, Medaila Partizán vlasteneckej vojny I. st, Rád Slovenského národného povstania, Československý vojnový kríž 1939, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská medaila Za zásluhy II. st., Rád Slovenského národného povstania I. tr., Za zásluhy národa II. st., Odznak partizána MNO, L´Ordre National de la Legion ďHonneur - Chevalier, Rad červenej hviezdy, Rad červenej zástavy, Rad práce.


    Dielo : Partizánsky veliteľ spomína, Partizánska brigáda Jánošík.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72276#255224Verze : 0
    MOD