Bíroš, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bíroš, František

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bíroš Biros
    Jméno:
    Given Name:
    František Frantisek
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Bíroš
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    nadporučík First Lieutenant
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    15.11.1913 Likavka /
    15.11.1913 Likavka /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    01.11.1944 Sopotnícka dolina /
    01.11.1944 Sopotnicka dolina /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
    http://www.lib.cas.cz/parasut/biros.htm
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72418#398813Verze : 0
    MOD
    Avatar
    nadporučík in memoriam Bíroš František


    * 15. 11. 1913 Likavka okres Ružomberok
    + 01. 11. 1944 Sopotnícka dolina okres Banská Bystrica.


    01. 10. 1935 -vojenská prezenčná služba v telegrafnom Telegrafnom prápore 7 v Turčianskom Svätom Martine,
    seprember 1938 - za mobilizácie odvedený ako slobodník k Veliteľstvu armádneho zboru v Banskej Bystrici, neskôr demobilizovaný,
    máj 1939 - ilegálne prekročil hranice do Poľska,
    jún 1939- odoslaný do Francúzska,
    22. 06. 1939 - vstúpil do cudzineckej légie a vykonával výcvik v El Arichu,
    09. 01. 1940 - zaradený do telegrafného práporu 1. čs. divízie vo Francuzsku,
    26. 06. 1940 - odplával do Veľkej Británie,
    január 1941 - zaradený do telegrafnej štábnej roty,
    január 1943 - marec 1944 - absolvoval špeciálne kurzy,
    01. 12. 1943 - pridelený k II. odboru čs. MNO funkcia telegrafista,
    apríl 1944 - veliteľ paraskupiny MANGANESE v hodnosti rotný,
    02. 05. 1944 - odplával do Talianska kde čakal na nasadenie,
    09. - 10. 06. 1944 - vysadený v katastri obce Veľké Uherce, pri zoskoku stratili vysielačku,
    koniec júna 1944 - spolupracuje s tajnou vojenskou radou,
    september 1944 - obdržali nové vysielačky a zabezpečujú spojenie medzi britskými dôstojníkmi na Slovensku a základňou v Taliansku,
    22. 09. 1944 - podriadil sa Veliteľstvu 1. čs. armády na Slovensku,
    01. 11. 1944 - zajatý nemeckým komandom a následne zastrelený,
    18. 07. 1948 - povýšený in memoriam na nadporučíka s platnosťou k 1. 10. 1944.


    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1939 in memoriam, Rad Slovenského národného povstania 1. stupňa in memoriam.


    Pamätník: Pamätná tabuľa na obecnom úrade v Likavke od roku 1991.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72418#256226Verze : 0
    MOD