Blabolil, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Blabolil, František

    Avatar
    podplukovník gšt. in memoriam František Blabolil

    * 01.07.1904 Jindřichuv Hradec
    + 02.09.1942 Berlín, Nemecko.


    27.08.1923 - dobrovolne odvedený,
    01.10.1923 - nastúpil u pešieho pluku 1 v Českých Budejoviciach,
    04.10.1923 - odoslaný na VA v Hranicích,
    15.08.1925 - vyradený ako poručík pechoty a premiestnený k pešiemu pluku 11 v Písku ako veliteľ čaty,
    01.10.1925 - 12.08.1926 - aplikačná škola pre pechotu v Milovicích,
    13.08.1926 - 14.09.1928 - premiestnený k pešiemu pluku 11 v Písku ako veliteľ čaty a plynový dôstojník a mladší dôstojník v dislokáciach Písek, Prachatice, Rudolfov,
    15.09.1928 - 29.09.1930 - premiestnený k pešiemu pluku 14 v Košiciach ako veliteľ čaty,
    v rokoch 1929-1930 -absolvoval rôzne kurzy,
    01.10.1929 - povýšený na nadporučíka,
    03.03.1930 - 12.09.1930 - kurz nižších dôstojníkov práporu útočnej vozby,
    30.09.1930 - premiestnený k pluku útočnej vozby v Milovicích,
    16.01.-24.06.1933 - automobilový kurz pre dôstojníkov gšt.,
    01.10.1934 - povýšený na kapitána,
    15.09.1935 - premiestnený k pluku útočnej vozby v Olomouci,
    04.11.1935 - povolaný do 1. ročníka vysokej školy vojnovej v Prahe,
    01.10.1936 - 31.07.1938 - študuje na vysokej škole vojnovej v Paríži,
    01.04.1938 - povýšený na štábného kapitána,
    31.08.1938 - pridelený k 2. skupine v Jihlavě ako prednosta 4. oddelenia, neskôr pridelený k veliteľstvu 2. rýchlej divízií v Brne,
    15.03.1939 - prevedený ku skupine dôstojníkov gšt.,
    01.08.-01.12.1939 - vrchný administratívny komisár v Brne, kde sa zapojil aj do odbojovej činnosti obrany národa,
    máj-júl 1939 - náčelník štábu Oblastného veliteľstva Obrany národa Morava-Západ neskôr bol vystriedaný vyššími dostojníkmi s ktorými zostával v kontakte,
    01.12.1939 - zatknutý Gestapom v Brne, väznený v Brne, Vratislavi,
    december 1940 - väznený vo Wohlau
    február 1941 - 04.12.1941 - väznený v Alt Moabit,
    03.12.1941 - odsúdený za velezradu k trestu smrti, následne väznený vo väznici v Berlíne-Plotzensee,
    02.09.1942 - pred piatou hodinou ráno popravený,
    1946 - povýšený in memoriam na podplukovníka gšt.

    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1939 in memoriam.

    Pamätník: Pomník padlím a popraveným absolventom VŠV pri MO ČR.

    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72421#256234Verze : 0
    MOD