Bobek, Ladislav

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bobek, Ladislav

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bobek Bobek
    Jméno:
    Given Name:
    Ladislav Ladislav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník in memoriam colonel in memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    23.08.1910 Mladá Skobla
    23.08.1910 Mladá Skobla
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    14.12.1981 Hradec Králové
    14.12.1981 Hradec Králové
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    pilot 68. perutě RAF pilot 68. flight RAF
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    perzekuovaný komunisty persecuted communists
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.praha14.cz/MC/letci/bobek.html
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72429#335351Verze : 0
    Avatar
    plukovník in memoriam Bobek Ladislav (Flight Lieutenant)


    * 23.08.1910 Mladá Skobla okres Hradec Králové,
    + 14.12.1981 Hradec Králové.


    1927- 1929 - škola pre odborný dorast letectva pri VLU v Prostějove,
    01.10.1929 - nastúpil vojenskú službu,
    01.03.1930 - získal štatút pilota-letca,
    14.07.1931 - získal štatút poľného pilota-letca,
    16.05.1931 - povýšený na čatára,
    1929-1931 - pôsobil v leteckom pluku 4,
    po skončení vojenskej služby zostal naďalej u letectva,
    20.04.1934 - absolvoval stíhací výcvik,
    01.03.1937 - povýšený na rotného,
    01.08.1937 - kurz nočného lietania,
    1931-1937 - naďalej pôsobil v leteckom pluku 4,
    1937-1938 - Škola rotmajstrov letectva,
    31.05.1938 - premiestnený k leteckému pluku 1 - T. G. Masaryka,
    01.07.1938 - rotmajster letectva z povolania,
    30.06.1939 - premiestnený k vládnemu vojsku,
    18.07.1939 - ušiel do Poľska a prihlásil sa v Krakove,
    29.08.1939 - vstupil do Poľského letectva,
    04.09.1939 - stal sa príslušníkom Czechoslowackej Eskadry Rozpoznawca v Gore Pulawskej pri Pulawe,
    18.09.1939 - po ústupe pri Kowely padol do sovietského zajatia,
    26.06.1940 - po internácií bol prepustený a odplával z Odesy postupne na základňu RAF v Egypte,
    27.10.1940 - dorazil do Liverpoolu,
    11.11.1940 - bol prijatý do RAF v hodnosti AC2, neskôr bol povyšený na Sergeanta,
    marec 1941 - povyšený na Warant Officera,
    21.03.1941 - zalietavací pilot 29. MU v High Ercall,
    03.05.1941 - zalietavací pilot 46. MU v Lossiemouth,
    november 1941 - február 1942 - výcvik nočného stíhača,
    10.02.1942 - pridelený k britskej 68. nočnej stihacej peruti,
    za následujúcich 13 mesiacov mal potvrdených 5 zostrelov a 3 poškodené stroje,
    Povýšený do hodnosti Pilot Officer,
    od 04.08.1943 - pôsobil v tylových funkciach,
    02.02.1944 - sa vravia k britskej 68. nočnej stihacej peruti,
    31.07.1944 - pôsobí ako inštruktor v čs. leteckom depe v Cosforde,
    Po návrate do ČSR pôsobil ako vojenský dopravný pilot,
    04.08.1945 - povýšený na kapitána letectva,
    10.08.1945 - veliteľ 2. letky, leteckej dopravnej skupiny v Prahe,
    26.10.1946 - povýšený na štábneho kapitána letectva,
    30.04.1947 - nástup do Leteckej vojenskej akadémie v Hradci Králove,
    20.05.1947 - zástupca veliteľa 3. výcvikovej letky Leteckej vojenskej akadémie v Hradci Králove,
    01.09.1947 - ochorel a následne bol premiestnený 2. pomocnej letke,
    02.08.1948 - dôstojník na Leteckej vojenskej akadémií,
    20.05.1949 - počas čistiek zo zdravotných dôvodov zbavený služby,
    01.08.1949 - preložený do výslužby,
    do 1955 - bol práceneschopný,
    po 1955 - pracoval ako cestár a nočný strážnik,
    01.01.1965 - povýšený na majora,
    od 1967 - trvalo práceneschopný,
    14.12.1981 - zomiera,
    01.06.1991 - povýšený na plukovníka in memoriam.


    Vyznamenania:
    4x Československý vojnový kríž, 5x Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá medaila Za zásluhy I. stupňa, Československá vojenská pamätná medaila so štítkami P a VB, Krzyz Walecznych, Distinguished Flying Cross, The 1939-1945 Star, Atlantic Star eith France-Germany Claps, Defence Medal, War Medal.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72429#256259Verze : 0
    MOD