Bodický, Ladislav

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bodický, Ladislav

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bodický Bodicky
    Jméno:
    Given Name:
    Ladislav Ladislav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ladislav Bodický
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    04.01.1895 Štrba /
    04.01.1895 Štrba /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    21.09.1973 Košice /
    21.09.1973 Košice /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    veliteľ Vojenskej obrannej oblasti 2 (1944)
    veliteľ Pešieho pluku 26 (1945-1947)
    -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Ján Lánik a kol. - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 – 1945. Praha 2005. ISBN 80-7278-233-9
    OBRANA 4/2013
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72540#490933Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bodický Bodicky
    Jméno:
    Given Name:
    Ladislav Ladislav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ladislav Bodický
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1905-DD.MM.1906 Maďarský gymnázium, Bratislava
    DD.MM.1911-DD.MM.1913 Obchodná školá, Vyškov
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1922 kurz na výchovu dôstojníkov, Vojenská inštrukčná škola pre pechotu, Milovice
    DD.MM.1926-DD.MM.1927 ekvitačný kurz pre dôstojníkov pechoty, Bratislava
    DD.MM.1934-DD.MM.1935 kurz pre veliteľov oddielov, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    19.07.1919 podporučík
    19.10.1919 poručík
    DD.MM.1920 nadporučík
    01.01.1921 kapitán
    28.10.1924 štábny kapitán
    04.07.1929 major
    17.05.1939 podplukovník
    01.01.1942 plukovník
    01.08.1949 prepustený z armády
    DD.11.1950 degradovaný
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    09.05.1939-07.09.1939 Velitel : Pěší pluk 4
    01.12.1943-01.07.1944 Velitel : Technická brigáda
    01.07.1944-06.07.1944 Velitel : 2. technická divise
    15.08.1944-31.08.1944 Velitel : Velitelství divisní oblasti 2
    31.08.1944-06.09.1944 Velitel : Vojenská obranná oblast 2
    02.10.1945-30.08.1947 Velitel : Pěší pluk 26


    DD.09.1914-DD.04.1915 71. peší pluk
    DD.04.1915-DD.MM.1917 v ruskom zajatí
    29.08.1917-05.10.1918 7. československý strelecký pluk
    05.10.1918-DD.06.1919 Československý tábor pre Slovákov, Irkutsk
    DD.07.1919-14.09.1920 dôstojník 12. československého streleckého pluku
    DD.11.1920-DD.10.1921 veliteľ roty, Peší pluk 12
    DD.10.1921-DD.02.1922 inštruktor nováčikov maďarskej národnosti, Peší pluk 9
    DD.08.1922-DD.10.1922 zástupca veliteľa roty, Peší pluk 9
    DD.10.1922-DD.12.1922 inštruktor nováčikov maďarskej národnosti, Peší pluk 46
    DD.01.1923-DD.03.1925 veliteľ roty, Peší pluk 9
    DD.04.1925-DD.09.1928 Peší pluk 23
    DD.09.1928-DD.MM.RRRR Peší pluk 39
    27.04.1939-07.09.1939 veliteľ Pešieho pluku 4
    DD.09.1939-DD.MM.1940 Inšpektorát Slovenskej brannej moci
    DD.10.1940-DD.MM.RRRR prednosta Všeobecného vojenského úradu
    DD.09.1941-DD.MM.RRRR správca pracovného zboru MNO
    DD.10.1943-DD.07.1944 veliteľ 2. technickej divízie v Taliansku
    15.08.1944-06.09.1944 veliteľ Divíznej oblasti 2 / Vojenskej obrannej oblasti 2
    08.09.1944-DD.MM.1944 vo vyšetrovacej väzbe
    DD.MM.1944-DD.12.1944 1. československá partizánska brigáda J. V. Stalina
    14.04.1945-DD.MM.1945 veliteľ strelnice a vojenských objektov v Kamenici nad Cirochou
    02.10.1945-30.08.1947 veliteľ Pešieho pluku 26
    31.08.1947-DD.MM.RRRR veliteľ posádky v Košiciach
    09.05.1939-07.09.1939 Commander : 4th Infantry Regiment
    01.12.1943-01.07.1944 Commander : Technical Brigade
    01.07.1944-06.07.1944 Commander : 2nd Technical Division
    15.08.1944-31.08.1944 Commander : 2nd Divisional District Command
    31.08.1944-06.09.1944 Commander : 2nd Military Defense Area
    02.10.1945-30.08.1947 Commander : 26th Infantry Regiment


    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1921
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1923
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1940
    Medaile Za hrdinstvo 3. stupně
    Bravery medal - 3rd Class
    Medaila Za hrdinstvo 3.stupňa
    -


    DD.MM.1940
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    -


    DD.MM.1941
    - Kříž odboje 1. stupně
    Resistance Cross 1st Class
    Kríž odboja 1. stupňa
    -


    DD.MM.1941
    Kříž světové války 6. stupně
    World War Cross 6th Class
    Kríž svetovej vojny 6. stupňa
    -


    DD.MM.1949
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1949
    Pamětní medaile pěšího pluku 32 "Gardského"
    -
    Pamětní medaile pěšího pluku 32 "Gardského"
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.RRRR
    - Pamětní medaile 39. pěšího pluku "Výzvědného"
    -
    Pamětní medaile 39. pěšího pluku "Výzvědného"
    -


    DD.MM.RRRR
    Pamětní medaile československého dobrovoleckého sboru v Italii
    -
    Pamětní medaile československého dobrovoleckého sboru v Italii
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Ján Lánik a kol. - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 – 1945. Praha 2005. ISBN 80-7278-233-9
    OBRANA 4/2013
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72540#491050Verze : 0
    MOD
    Avatar
    plukovník Bodický Ladislav


    * 04.01.1895 Štrba-Hrádok okres Poprad,
    + 21.09.1973 Košice.


    september 1914 - prezentovaný u 71. pešieho pluku vo Viedni,
    marec 1915 - odchádza na ruskú frontu,
    apríl 1915 - v bojoch pri Lupkove zajatý,
    27.08.1917 - v Borispole vstúpil ako dobrovolník do čs. vojska V Rusku,
    29.08.1917 - zaradený do 12. roty 7. čs. streleckého pluku, zúčastnil sa bojov na Sibíry,
    02.11.1917 - povýšený na slobodníka,
    marec-október 1918 - veliteľ družstva,
    05.10.1918 - inštruktor v Čs. tábore pre Slovákov v Irkutsku,
    27.11.1918 - povýšený na čatára,
    01.12.1918 - povýšený na práporčíka,
    december 1918 - apríl 1919 - veliteľ polroty,
    apríl - jún 1919 - veliteľ čaty,
    19.07.1919 - povýšený na podporučíka,
    júl 1919 - zapísaný v zozname dôstojníkov ako mladší dôstojník 12. roty,
    do október 1919 - veliteľ čaty vpriestore Kansk - Krasnojarsk,
    19.10.1919 - povýšený na poručíka,
    január 1920 - dočastné velenie 12. roty 12. čs. streleckého práporu,
    14.09.1920 - návrat do vlasti,
    november 1920 - ako nadporučík veliteľ 2. roty pešieho pluku 12 v Parkani,
    01.01.1921 - povýšený na kapitána pechoty,
    október 1921- peší pluk 9 v Moste,
    28.10.1924 - povýšený na štábneho kapitána,
    peší pluk 46 v Kadani,
    júl 1927 - v kategórií dôstojníkov absolventov VA,
    september 1928 - peší pluk 39, funkcie od zástupcu veliteľa práporu do veliteľ práporu,
    27.04.1939 - premiestnený k pešiemu pluku 4 v Bratislave, veliteľ pluku,
    17.05.1939 - povýšený na podplukovníka,
    marec 1939 - v Malej vojne veliteľ obranného úseku Michalovce,
    september 1939 - veliteľ pešieho pluku 4 pri ťažení do Poľska,
    od október 1939 - zastával rôzne funkcie,
    01.01.1942 - povýšený na plukovníka,
    október 1943 - júl 1944 - veliteľ technickej divízie v Taliansku,
    september 1944 - veliteľ VDO 2 v Liptovskom Mikuláši,
    nepodieľal sa na príprave SNP,
    po vyhlásení SNP veliteľ Obrannej Oblasti 2 (Orava, Liptov a Spiš) 1. čs. armády na Slovensku, na funkcií však zlyhal,
    06.09.1944 - odvolaný z funkcie,
    08.09.1944 - na návrh SNR vzatý do väzby a zbavený hodnosti,
    po prepustení mu bola opäť vrátena dôstojnícka hodnosť,
    po potlačení povstania sa pridal k partizánom (skupina mjr. Čipku)1. čs. partizánska brigáda J. V. Stalina,
    od decembra 1944 sa ukrýva v horách,
    30.01.1945 - vojenským sudom v Bratislave odsúdený na trest smrti v neprítomnosti,
    apríl 1945 - po prechode frontu sa hlásil v Čs. armáde,
    14.04.1945 - prezentovaný a ustanovený ako veliteľ strelnice v Kamenici nad Cirochou,
    02.10.1945 - 30.08.1947 - veliteľ pešieho pluku 26 v Jelšave,
    31.08.1947 - posádkový veliteľ v Košiciach,
    31.07.1949 - z politických dôvodov zbavený činnej služby,
    november 1950 - degradovaný na vojaka v zálohe,
    15.02.1951 - predurčený pre prápor technickej podpory 54,
    máj 1953 - bol mu odobratý dôchodok,
    október 1953 - vysťahovaný s rodinov z Košic do Levoče,
    21.09.1973 - v Košiciach zomiera.


    Vyznamenania:
    Československá revolučna medaila, Československý vojnový kríž 1919, Spojenecká medaila Víťazstvo, Československý rad Sokol s hviezdou, Za hrdinstvo III. stupňa, Pamätná medaila 1939 "Javorina -Orava", Kríž svetovej vojny VI. stupňa, Kríž odboja I. stupňa, Štefánikov pamätný odznak, Československá vojenská medaila Za zásluhy I. stupňa, Čestný odznak zlatý Karola IV, Zlatá medaila Karola IV, Za vernost a branné zásluhy vlasti, Pamätné medaily Čs. dobrovolníckeho zboru v Taliansku peší pluk 39 "Výzvedný", peší pluk 32 "Gardský".


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72540#256884Verze : 0
    MOD