Borecký, Bohumil

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Borecký, Bohumil

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Borecký Borecky
    Jméno:
    Given Name:
    Bohumil Bohumil
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Bohumil Borecký
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor in memoriam Major-General in memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    14.07.1891 Praha
    14.07.1891 Praha
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    14.10.1954 Tajšet-Bratsk /
    14.10.1954 Taishet /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 14. divise (1945) -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    thumbnail.myheritageimages.com
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72736#511849Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Borecký Borecky
    Jméno:
    Given Name:
    Bohumil Bohumil
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Bohumil Borecký
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    22.09.1993 generálmajor in memoriam
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    28.02.1936-23.12.1936 Velitel : Cyklistický prapor 3
    23.12.1936-01.11.1937 Velitel : Cyklistický prapor 3
    01.01.1938-24.09.1938 Velitel : Hraničářský pluk 6
    DD.06.1945-27.10.1945 Velitel : 14. divise


    DD.06.1945-27.10.1945 velitel 14. divise
    28.02.1936-23.12.1936 Commander : 3rd Bicycle Battalion
    23.12.1936-01.11.1937 Commander : 3rd Bicycle Battalion
    01.01.1938-24.09.1938 Commander : 6th Border Regiment
    DD.06.1945-27.10.1945 Commander : 14th Division


    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1996
    Medaile Za hrdinství
    Medal for Heroism
    Medaile Za hrdinství
    in memoriam


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    thumbnail.myheritageimages.com
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72736#511853Verze : 0
    MOD
    Avatar
    generálmajor in memoriam Borecký Bohumil


    * 14.07.1891 Praha,
    + 14.10.1954 Tajšet /Taishet/ ZSSR.


    01.10.1910 - prezentovaný k výkonu vojenskej služby ako jednoročný dobrovolník - c. k. peší pluk 59 v Salzburgu, absolvoval školu dôstojníkov v zálohe,
    01.10.1911 - preložený do zálohy,
    1911-1914 - pracoval ako učiteľ,
    27.07.1914 - počas mobilizácie nastúpil službu v c. k. pešom pluku 36, po zdokonaľovaciom výcviku odišiel ako veliteľ čaty na ruskú frontu,
    11.03.1915 - padol pri Sokove do ruského zajatia,
    24.06.1916 - prihlásil sa do légií v Rusku,
    05.07.1916 - prezentovaný u záložnej roty Českej družiny v Kieve,
    22.06.1917 - vykonáva nábor do čs. légií v zajateckých táboroch vo Ferganskej oblasti,
    23.06.1917 - povýšený na podporučíka,
    01.07.1917 - služba v 8. čs. streleckom pluku, na funkciách od veliteľa čaty po veliteľa práporu, zúčastnil sa bojov v Krasnojarsku, bojov o Molebský závod, dobitia Kunguru a veľa ďalších bojov na transibírskej magistrále,
    29.11.1918 - povýšený na kapitána,
    26.04.1920 - povýšený na majora,
    06.06.1920 - s plukom sa vrátil do vlasti /odplávali z Vladivostoku/,
    31.07.1920 - dorazil do Opavy,
    13.09.1920 - nastúpil službu u pešieho pluku 8 v Českém Těšíne,
    05.12.1920 - premiestnený k pešiemu pluku 21 v Čáslavy ako veliteľ práporu,
    22.12.1922 - povýšený na podplukovníka,
    28.03.1923 - veliteľ práporu v pešom pluku 13,
    01.10.1923 - odoslaný na nútenu dovolenku /služobne nespôsobilí/.
    01.05.1924 - nastúpil službu v pešom pluku 14 v Košiciach, veliteľ práporu a súčastne veliteľ školy pre dôstojníkov pechoty v zálohe,
    31.12.1933 - 28.02.1936 - zástupca veliteľa pešieho pluku 25 v Komárne,
    29.02.1936 - veliteľ cyklistického práporu 3 v Leviciach,
    23.12.1936 - povýšený na plukovníka,
    01.01.1937 - veliteľ hraničiarského pluku 6 v Šumperku,
    15.12.1938 - pridelený dôstojník veliteľstva IV. zboru v Olomouci,
    01.07.1939 - dovolenka na neurčito,
    01.01.1940 - preložený do výslužby, odzačiatku sa zapojil do odboja,
    leto 1943 - zástupca veliteľ krajského veliteľstva severovýchodne Čechy /Obrana národa/ brig. generála Bláhy,
    jún 1944 - zástupca veliteľa Obrany národa,
    Spolupracoval s výsadkom Barium,
    december 1944 - zatknutý Gestapom, v zajati prežil až do oslobodenia,
    26.05.1945 - nastúpil službu v československej armáde ako veliteľ 14. divízie v Hradci Králové,
    15.02.1946 - zástupca veliteľa 5. divízie v Českých Budejoviciach,
    01.04.1948 - preložený do zálohy,
    09.06.1949 - zatknutý štátnov bezpečnosťou,
    10.06.1949 - odovzdaný do rúk NKVD, následne bol odvlečený do Rakúska a neskôr do ZSSR,
    25.03.1950 - odsúdený na 25 rokov v nápravnom tábore za protisovietskú činnosť v légiach,
    14.10.1954 - zomiera na komplikácie po ťažkom zápale pľúc vo zvláštnom tábore Ministrerstva štátnej bezpečnosti č. 17 v Tajšete,
    30.09.1993 - povýšený in memoriam do hodnosti generálmajora, rehabilitovaný a vyznamenaný medailov Za hrdinstvo.


    Vyznamenania:
    Československý vojnový kríž 1918, Československý rád Sokol s mečmi, Československá revolučna medaila, Československá medaila Víťazstva, Československý vojnový kríž 1939, Československá vojenská medaila Za zásluhy I. stupňa, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Medaila Českej republiky Za hrdinstvo.


    Pamätná doska na pechotnom zrube K-S 8 "U Králik".



    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/72736#257875Verze : 0
    MOD