Borský, František (Berger, Zigmund)

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Borský, František (Berger, Zigmund)

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Borský Borsky
    Jméno:
    Given Name:
    František Frantisek
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Borský, pôvodné meno: Zigmund Berger
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    brigádní generál Brigade General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    06.02.1899 Šandorf / 06.02.1899 Sándorfa /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    24.11.1986 Nitra / 24.11.1986 Nitra /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Foto: Peter Borský
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73008#428951Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Borský Borsky
    Jméno:
    Given Name:
    František Frantisek
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Borský; pôvodné meno Zikmund Berger
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1911-DD.MM.1917 Vyššie reálne gymnázium Bratislava /
    DD.MM.1911-DD.MM.1917 Vyššie reálne gymnázium Bratislava /
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.10.1922-15.08.1924 Vojenská akademie
    DD.06.1932-DD.09.1935 Válečná škola
    DD.MM.1948-DD.MM.1948 Kurs pro generály a vyšší velitele, Praha
    01.10.1922-15.08.1924 Military Academy
    DD.06.1932-DD.09.1935 War College
    DD.MM.1948-DD.MM.1948 Kurs pro generály a vyšší velitele, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    15.08.1924 poručík
    01.04.1929 nadporučík
    01.10.1932 kapitán
    01.10.1936 štábní kapitán
    16.03.1940 major
    13.11.1940 podplukovník
    12.07.1945 plukovník
    19.02.1947 brigádní generál
    15.08.1924 poručík
    01.04.1929 nadporučík
    01.10.1932 kapitán
    01.10.1936 štábní kapitán
    16.03.1940 major
    13.11.1940 podplukovník
    12.07.1945 plukovník
    19.02.1947 brigádní generál
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    28.10.1945-19.02.1947 Velitel : 4. oddělení (organisační) hlavního štábu
    19.02.1947-DD.12.1947 Velitel : 4. oddělení (organisační) hlavního štábu
    DD.12.1947-DD.05.1950 Náčelník štábu : Velitelství týlu hlavního štábu
    28.10.1945-19.02.1947 Commander : 4th Department (Organisational) of Headquarters of the Armed Forces
    19.02.1947-DD.12.1947 Commander : 4th Department (Organisational) of Headquarters of the Armed Forces
    DD.12.1947-DD.05.1950 Chief of Staff : Rear Command of Headquarters of the Armed Forces
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1940
    Medaile Za hrdinstvo 3. stupně se štítkem
    Bravery medal - 3rd Class with Merit Badge
    Medaila Za hrdinstvo so štítkom "Za zásluhy"
    -


    DD.MM.1940
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    se štítkem "Javorina" / with clasp "Javorina"


    07.07.1945
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" II. stupeň
    Medal for Merit 2nd Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" II. stupeň
    -


    DD.MM.1948
    Řád polského znovuzrození 4. třída
    Order of Polonia Restituta 4th Class
    Order Odrodzenia Polski IV Klasa
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73008#529992Verze : 1
    MOD
    Avatar
    generálmajor in memoriam Borský František Milan (do január 1939 Zigmund Berger)


    * 06.02.1899 Šandorf, (dnes Prievaly okres Senica),
    + 24.11.1986 Nitra.


    14.03.1917 - prezentovaný k výkonu vojenskej služby ako jednoročný dobrovolník - c. k. peší pluk 72 v Bratislave, absolvoval školu dôstojníkov v zálohe,
    jún - júl 1918 - talianský front,
    júl - október 1918 - francuzsky front,
    11.03.1920 - činná služba v československej armáde 2. náhradná rota pešieho pluku 39 v Bratislave,
    december 1920 - dovolenka,
    21.10.1921 - rotmajster v zálohe,
    28.10.1921 - prezentovaný vrámci mobilizácie peší pluk 39,
    26.11.1921 - prepustený v rámci demobilizácie,
    01.10.1922 - znovu povolaný a odoslaný na štúdium na Vojenskej akadémií v Hranicích,
    15.08.1924 - po absolvovaní akadémie povýšený na poručíka,
    október 1924 - júl 1925 - frekventant Aplikačnej školy pechoty v Miloviciach,
    01.08.1925 - veliteľ čaty v Petržálke,
    01.09.1925 - ako veliteľ čaty premiestnený k pešiemu pluku 4 v Jozefove,
    01.04.1929 - povýšený na nadporučíka,
    18.06.1932 - štúdium na Vysokej škole válečnej v Prahe,
    07.07.1932 - prevedený do kategórie dôstojníkov absolventov VA,
    01.10.1932 - povýšený na kapitána,
    september 1935 - premiestnený na veliteľstvo 2. divízie v Plzni - prednosta 4. oddelenia,
    16.11.1935 - 18.04.1936 - mimoriadný profesor v kurze dôstojníkov v zálohe,
    31.07.1936 - premiestnený k dôstojníkom gšt.,
    01.10.1936 - povýšený na štábného kapitána,
    1937 - 1938 - kurz pre železničných veliteľov,
    júl 1938 - pridelený na Ministerstvo národnej obrany,
    28.12.1938 - povolená zmena mena z Zigmund Berger na František Milan Borský,
    Po vzniku Slovenskej republiky na Ministerstve národnej obrany veliteľ traťového vojska,
    15.05.1939 - povýšený na stotníka gšt.,
    01.01.1940 - povýšený na majora gšt.,
    01.07.1940 - povýšený na podplukovníka gšt.,
    február 1941 - premiestnený na Správu pracovného táboru v Bratislave,
    10.04.1942 - preustený z činnej služby z rasových dôvodov bez ponechania hodnosti a zaradený do funkcie pracovník-žid,
    jún - december 1942 - robotník železničnej stavebnej správy v Prešove,
    január - marec 1943 - bez zamestnania,
    apríl 1943 - august 1944 - účtovník štátneho pozemkového úradu v Piešťanoch,
    28.08.1944 - 30.09.1944 - 1. československá partizánska brigáda M. R. Štefanika,
    01.10.1944 - 4. oddelenie štábu veliteľstva 1. československej armády na Slovensku,
    Po ústupe do hôr príslušník vojensko-partizanskej jednotky,
    november 1944 - apríl 1945 - riadil odbojovu skupinu Považský prápor Slobody v Inoveckých horách,
    04.04.1945 - posádkový veliteľ v Piešťanoch,
    15.04.1945 - prednosta 5. oddelenia hlavného štábu Ministerstva národnej obrany,
    25.04.1945 - prednosta dopravnej skupiny 5. oddelenia hlavného štábu v Košiciach,
    26.05.1945 - veliteľ železničného traťového veliteľstva vojenskej oblasti 4 v Bratislave,
    01.06.1945 - povýšený na plukovníka gšt.,
    28.10.1945 - prednosta 4. oddelenia hlavného štábu Ministerstva národnej obrany v Prahe,
    28.10.1945 - povýšený na brigádneho generála,
    01.12.1947 - 2. podnáčelník hlavného štábu,
    marec - jún 1948 - kurz na VVA v Prahe,
    1948 - náčelník štábu veliteľa tyla vojenskej oblasti 4,
    júl 1950 - uznaný neschopným služby zo zdravotných dôvodov,
    01.08.1950 - premiestnený do výslužby,
    24.11.1986 - zomiera v Nitre.

    Vyznamenania:
    Za zásluhy, Československá vojenská medaila "Za zásluhy" II. stupňa, Pamätná medaila so štítkom "Javorina".


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73008#259062Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Podľa mojich znalostí plukovník generálneho štábu František Milan Borský bol 20.2.1947 povýšený do hodnosti brigádneho generála s účinnosťou od 28.10.1945 dekrétom prezidenta republiky zo dňa 19.2.1947 (viď Osobní věstník Ministerstva národní obrany č. 14 zo dňa 20.2.1947, str. 127). Dňom 12.6.1953 doterajšie hodnosti boli upravené vydaním predpisov Kádr-1-1 „Základní ustanovení o průběhu služby důstojníků a generálů čs. armády“ a Zákl-1-1 „Řád vnitřní služby ozbrojených sil Československé republiky“ (hodnosť brigádny generál bola nahradená hodnosťou generálmajor). Z toho vyplýva, že František M. Borský nebol povýšený do hodnosti generálmajor in memoriam.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73008#393796Verze : 0